אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המירוץ לראשות קרן המטבע החל:  שר האוצר הטורקי לשעבר סומן כמועמד מוביל צילום: בלומברג

המירוץ לראשות קרן המטבע החל: שר האוצר הטורקי לשעבר סומן כמועמד מוביל

לפי דיווחים, כמאל דרוויש עשוי להחליף את שטראוס-קאהן בתפקידו; מועמדים מובילים אחרים הם שרת האוצר הצרפתיה, נגיד הבנק המרכזי הגרמני וגורדון בראון - ראש ממשלת בריטניה לשעבר

19.05.2011, 12:58 | סוכנויות הידיעות

הכלכלן הטורקי כמאל דרוויש מסומן כאחד המומעדים המובילים להחלפת דומיניק שטארוס-קאהן, אשר פרש הבוקר (ד') מראשות קרן המטבע הבינלאומית - כך לפי דיווחים של סוכנות רויטרס.

דרוויש שימש בעבר כשר האוצר של המדינה ונחשב לאחד הכלכלנים החשובים בעולם. לפני תפקידו כשר האוצר במדינה, בין השנים 1996 ו-2001, שימש דרוויש כסגן נשיא הבנק העולמי. בין הישגיו כשר האוצר הטורקי נרשם סיועו להתמודדות המדינה עם המשבר הכלכלי, כאשר תחת הנהגתו התגברה על אינפלציה גואה ומערכת בנקאית שהגיע לסף קריסה. היום משמש דרוויש כסגן נשיא בתוכנית כלכלית בינלאומית במכון המחקר ברוקינגס בארה"ב וממשיך לכהן כחבר בפרלמנט הטורקי.

מלבד דרוויש, מועמדת עם סיכויים טובים להתמנות לראשות קרן המטבע היא קריסטין לאגרד, שרת האוצר הצרפתיה. אם תגבר על המתחרה הטורקי, הרי שתהפוך לאשה הראשונה בתפקיד זה. הבעיה היחידה בה עלולה לאגרד להיתקל היא העובדה ש-4 מתוך 10 ראשי הקרן בשנים האחרונות היו צרפתים - דבר שגרר לא מעט ביקורת בקהילה הבינלאומית. 

מועמד רציני נוסף הוא אקסל וובר, נגיד הבנק המרכזי של גרמניה שפרש מהמירוץ לנשיאות הבנק המרכזי האירופי וזוכה לתמיכתה של אנגלה מרקל. בריטניה, מצידה, הגישה את מועמדותו של ראש הממשלה לשעבר גורדון בראון, שלא יתנגד להתמנות לתפקיד מכובד עם שכר של 521 אלף דולר לשנה. שם נוסף שהוזכר הוא מוחמד אל-ריאן, יו"ר קרן השקעות פימק"ו, כמו גם אנגל גוריא, שר האוצר לשעבר של מקסיקו ומזכ"ל ארגון OECD.

באירופה מעוניינים שהתפקיד הנחשק ישאר בידי כלכלן מהיבשת. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, רמזה באופן חד משמעי כי בתקופה בה אירופה נמצאת בעיצומו של משבר חובות, הכסא של יו"ר קרן המטבע צריך להישאר ברשותה. בעמדתה של מרקל תמך גם שר האוצר של בלגיה, דידיה רינולס, וקרא להמשיך במדיניות במסגרתה הבנק העולמי נשלט בידי אמריקאים ואילו קרן המטבע בידי אירופאים.

תגיות