אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שורת הרווח: הסיבוב של תשובה בדלק אנרגיה צילום: אוראל כהן

שורת הרווח: הסיבוב של תשובה בדלק אנרגיה

יצחק תשובה ניצל ב־2009 כשל בתמחור מניות החברות־בנות, ותחת הטיעון של להכניס את דלק אנרגיה למדד קנה מהציבור מניות אבנר בזול, ומכר לו מניות דלק אנרגיה ביוקר. היום, רגע לפני יציאת דלק אנרגיה מהמדד, ניתן לראות שתשובה ביצע עסקה מוצלחת

01.06.2011, 07:17 | אורי טל טנא

בנובמבר 2009 הציעה חברת דלק אנרגיהלרכוש חלק ממניות אבנר שהיו בידי הציבור תמורת מניות דלק אנרגיה.

יחס ההמרה עמד על מניה אחת של דלק אנרגיה תמורת 630 מניות אבנר. אחת המטרות של מהלך זה היתה להכניס את מניית דלק אנרגיה למדד ת"א־100 באמצעות הגדלת שיעור אחזקות הציבור במניה.

בנעילת המסחר של יום שני האחרון עמד מחיר מניית דלק אנרגיה על 1,211 שקל, ומחיר מניית אבנר עמד על 2.16 שקלים. כלומר, יחס המחירים בין המניות כעת עומד על 560. המשמעות היא שהיענות להצעת המרת מניות אבנר במניות דלק אנרגיה פגעה מאוד בתשואה של המשקיעים: מאז ביצוע החלפת המניות עלתה מניית דלק אנרגיה ב־34% ואילו אבנר ב-62%.

יצחק תשובה, צילום: עמית שעל יצחק תשובה | צילום: עמית שעל יצחק תשובה, צילום: עמית שעל

כעת, שנה וחצי אחרי שקבוצת דלק הכניסה את החברה־הבת דלק אנרגיה למדדים המובילים, החברה עמדה בדילמה ההפוכה: האם לאפשר למניה לצאת מאותם מדדים בגלל אי־עמידה בקריטריון אחזקות הציבור? בעקבות הירידה במחיר המניה בחודשיים האחרונים העדיפה קבוצת דלק שלא להפיץ מניות במחיר הנוכחי, ולכן מניית דלק אנרגיה יוצאת מהמדדים המובילים.

כשל התמחור הפך להזדמנות

בנובמבר 2009 ניצל תשובה כשל בתמחור היחסי של מניות אבנר, דלק קידוחים ודלק אנרגיה כדי להגדיל את האחזקה שלו במניה הזולה יותר באופן יחסי, אבנר, תמורת חלק קטן מהאחזקה שלו במניה היקרה יותר באופן יחסי באותו מועד - דלק אנרגיה.

בתקופה זו היה ערך השוק של מניית דלק קידוחים גבוה בכ־10% מערך השוק של מניית אבנר, למרות שיעור האחזקה הדומה של שתיהן בקידוחי תמר ולווייתן, ואף שהיקף התמלוגים שדלק קידוחים צפויה לשלם גבוה בהרבה מאלו שאבנר צריכה לשלם (כשל התמחור נפתר וכיום ערך השוק של אבנר גבוה בקרוב ל־10% מערך השוק של דלק קידוחים).

בנוסף, מחיר מניית דלק אנרגיה התבסס על ערכי השוק של אבנר ושל דלק קידוחים, וזכה לפרמיה נוספת בזכות הכניסה הצפויה למדד ת"א־100. לכן, במועד ביצוע עסקת החלפת המניות היה ערך השוק של מניית דלק אנרגיה גבוה מהשווי הנכסי הנקי של המניה. כתוצאה מכך רכש הציבור מתשובה מניות דלק אנרגיה ביוקר, ומכר לו מניות אבנר בזול.

הטענה שמטרת ההצעה היתה להכניס את מניית דלק אנרגיה למדד ת"א־100 אולי היתה נכונה, אבל היא היוותה תירוץ טוב להציע למחזיקי מניות אבנר הצעה לא משתלמת עבורם.

הקלות שבה מאפשרת כעת קבוצת דלק למניית דלק אנרגיה לצאת מהמדדים המובילים מבהירה שהחשיבות שהיא מקנה להשתייכות למדדים אלו היא משנית בלבד.

לעתים קרובות לבעל שליטה יש הבנה עודפת על פני השוק של שווי אחזקותיו השונות, ולכן יש לבחון בזהירות רבה הצעות מסוג זה של החלפת מניות במניות אחרות.

בחודשיים האחרונים, לאחר שהתמחור היחסי בין שלוש המניות התאזן, החל תשובה, באמצעות קבוצת דלק, לרכוש מניות דלק אנרגיה, ובכך הוא מוציא את מניית דלק אנרגיה מהמדדים המובילים בתל אביב.

למרות הלחץ השלילי שיציאה צפויה זו מהמדדים יוצרת כרגע על מניית דלק אנרגיה, בשלב זה אין דיסקאונט מהותי במחיר המניה יחסית לערך של אחזקותיה העיקריות - אבנר ודלק קידוחים.

לאור זאת, גם ביחס המחירים הנוכחי, אין סיבה להעדיף השקעה במניית דלק אנרגיה על פני השקעה במניות אבנר או דלק קידוחים.

עדכון המדדים הקרוב: היוצאות והנכנסות

אתמול, 31 במאי, היה היום הקובע מבחינת עדכון הרכב המדדים. לכן, היום ניתן להעריך בהסתברות גבוהה את השינויים הצפויים בהרכב המדדים. הבורסה צפויה לפרסם שינויים אלו לקראת סוף השבוע הבא, והרכב המדדים החדש ייכנס לתוקף ב־15 ביוני. תעודות הסל יתאימו את אחזקותיהן במניות השונות לפי השינויים בהרכב המדדים והשינויים במשקולות של המניות השונות במדדים במהלך מסחר הנעילה של ה־14 ביוני.

הביקושים וההיצעים של תעודות הסל יושפעו גם מהתאמת מדרגות שיעור אחזקות הציבור של מניות ששיעור אחזקות הציבור בהן השתנה באופן מהותי.גורם מהותי נוסף שישפיע על הביקושים וההיצעים שיזרימו תעודות הסל למניות הוא שינויים במשקולת היחסית של המניות במדד. הסיבות אלו הם התאמה של החישוב של שיעור החזקות הציבור במניות בהן היה שינוי מהותי בגורם זה, וקיבוע מחודש של המשקולת של המניות להן משקולת מקסימאלית במדד (הבורסה מאפשרת למשקולת של מניות אלו להשתנות במהלך הרבעון ופעם ברבעון היא מחזירה את המשקולת לרמה המקסימאלית המקורית).

התאמות אלו צפויות להוביל לעודפי ביקוש גדולים של תעודות הסל למניות מלאנוקס, ששיעור החזקות הציבור בה עלה, ולמניות בזק וכי"ל שהמשקולת שלהן במדד תל אביב 25 תעלה. מניות פריגו וטבע צפויות לספוג היצעים בעקבות התאמה כלפי מטה של המשקולת של פריגו בת"א 25 ושל טבע בת"א 100.

במהלך המסחר של אתמול, הודיעה חברת הבניה דמרי, שבעל השליטה בחברה מכר בעסקה מחוץ לבורסה מניות, ובכך העלה את שיעור החזקות הציבור במניה. הפצת מניות זו הובילה להשארות של מניית דמרי במדדי יתר 50 ויתר מאגר וליציאה של קרדן נדל"ן ממדד יתר 50.

כמות השינויים בעדכון הרכב המדדים הנוכחי קטנה יחסית, וזו נקודת זכות לכללי המדדים החדשים שקבעה הבורסה שהצליחו לצמצם מאוד את תנודתיות היתר של הרכב המדדים. במדדי ת"א־25, נדל"ן־15, בנקים ופיננסים לא צפויים כלל שינויים. למדד ת"א־100 תיכנס מניה בודדת (אלוט תקשורת) וייצאו ממנו שלוש מניות (דלק אנרגיה, קרדן ישראל ואלקטרה נדל"ן).

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
תיקון טעות
בחישוב הדיסקאונט של דלק אנרגיה אכן ביצעתי טעות בחישוב האחזקה בדלק אנרגיה, שהיא 62.3% ולא כפי שנכתב בכתבה, וכתוצאה מכך דלק אנרגיה נסחרת כעת עם דיסקאונט קטן של כ 10%. בנוסף, הייתה טעות הגהה בנוגע לתשואת אבנר ודלק אנרגיה מאז החלפת המניות, והתשואות הנכונות הן 62% לאבנר ו 34% לדלק אנרגיה. בעיתון המודפס מופיעות הטבלאות המלאות של עדכון המדדים הצפוי, אך הן לא הוכנסו לאתר האינטרנט.
אורי טל-טנא  |  02.06.11
8.
בקיצור שאורי יבצע
חישוב פרטני של שווי 1TCF ליצוא ושווי 1TCF לשוק מקומי באמצעות תזרים מהוון ואז ידעו כולם את שווי החברות בסקטור לפי כמות הTCF שברשותן תוך התאמות לעלות תשתיות ולמאפיני החברות השונות בסקטור. בדיקה כזו תפתיע לטובה את רוב משקיעי הסקטור ככלל ואת משקיעי דלק אנרגיה בפרט.
אבי רעננה  |  02.06.11
7.
אבי - דוגמא לא משהו
נתת דוגמא בעייתית מהסיבות הבאות: 1. החברה CHK היא גדולה בהרבה, ויש יתרון לגודל - שיעורי הרווח גדולים הרבה יותר. 2. לחברה יש ציוד יקר, היא עושה הכל לבד, בניגוד לחברות הישראליות הקטנות שנעזרות בכלים וידע של נובל אנרג'י. חברה כמו CHK גם תקבל חוזים טובים יותר מאשר דלק אנרגיה 3. CHK שואבת גז כבר לא מעט שנים - כבר הרוויחה כסף ויש הכנסה שוטפת בניגוד לדלק אנרגיה שלה אין רווחים ואף צפויים הפסדים בזמן הקרוב 4. דיסקאונט על המיקום
יורם  |  01.06.11
6.
לקורא האחר בעילום שם
לחברות הבנות יש כ5 TCF לכל אחת שחלקו ליצוא בלוויתן וחלקו מתמר לשוק המקומי. לכמות גז זו יש ערך נטו מהוון לאחר ניכוי עלויות תשתית תפעול מימון מיסוי ותמלוגים.עד היום טנא לא ביצע חישוב כמה שווה הגז בערכו הנוכחי והגיע הזמן שהוא יעשה כן ואז הפתעתו תהיה גדולה.השוק נמצא בכשל של הערכת שווי הגז וערך החברות הבנות גבוה מהותית מערכן בשוק ולדוגמא חברה בארה"ב Chesapeake Energy Corporation (Public, NYSE:CHK) שמחזיקה בשדות גז של 24 TCF וערכה 20 מיליארד דולר כ 70 מליארד שח http://www.google.com/finance?q=NYSE:CHK. ראה כמה שווה אבנר או דלק קידוחים- 2 מיליארד דולר כשהיתה צ"ל לפחות 4 או 5 מיליארד דולר.אני מציע לטנא לבדוק האמור ובאם ברצונו בעזרה מקצועית צרפתי את האימייל שלי ואהיה מוכן לשוחח עימו בנדון
אבי , רעננה  |  01.06.11
לכל התגובות