אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: זכות בלתי מעורערת לאינטרנט צילום: shutterstock

דו"ח טכנולוגי: זכות בלתי מעורערת לאינטרנט

דו"ח של האו"ם קובע שניתוק מהאינטרנט הוא פגיעה בזכויות אדם, סין מאשימה את ארה"ב במתקפת-רשת גלובלית, פייסבוק במתקפת נגד חריפה נגד סליה, והטרוריסטים של LulzSec עוסקים בסחיטה

05.06.2011, 13:26 | יוסי גורביץ

 

האו"ם: אל תגעו בחיבור האזרח לרשת

דו"ח של המפקח המיוחד של האו"ם (Rapporteur) לענייני זכות דיבור והביטוי שפורסם בסוף השבוע מכיל קביעה חריגה, שמגיעה לראשונה מהאו"ם: ניתוק של אדם מהרשת הוא פגיעה בזכויות האדם שלו, ועשוי להיות הפרה של החוק הבינלאומי – גם אם הוא מיועד להגן על הפרה הקדושה של דורנו, קניין רוחני.

אסד. עוד פגיעה בזכויות אדם מצטרפת לרשימה - הפעם זו הפגיעה לחיבור לרשת של האזרחים, צילום: אי פי אי אסד. עוד פגיעה בזכויות אדם מצטרפת לרשימה - הפעם זו הפגיעה לחיבור לרשת של האזרחים | צילום: אי פי אי אסד. עוד פגיעה בזכויות אדם מצטרפת לרשימה - הפעם זו הפגיעה לחיבור לרשת של האזרחים, צילום: אי פי אי

הדו"ח תוקף בחריפות את צרפת ובריטניה, שקיבלו חוקי "שלוש עבירות", שמאפשרים את ניתוקו של אדם מהרשת ללא הליך משפטי, ומגדיר את ההתנהלות הזו כ"בלתי מידתית", ללא קשר להצדקה שניתנת לכך. כמובן, אם מישהו הורשע בהליך משפטי תקין, השלילה הזו היא חוקית – אחרי הכל, המורשע מאבד שורה של זכויות אחרות, שהבסיסית שבהן היא הזכות לחירות. הדו"ח קורא למדינות שקיבלו חוקי "שלוש עבירות" או חוקים דומים לבטל אותם, ולמדינות אחרות – להמנע מלחוקק חוקים כאלה. כאן המקום להזכיר שהחוק הצרפתי ספג ביקורת חריפה באיחוד האירופי, ושהיה צורך לתקן אותו כדי לאפשר ערעור לערכאה שיפוטית.

המפקח מתח ביקורת חריפה גם על שורה של מדינות אחרות, שמנתקות מהרשת את אזרחיהן או מגבילות את הגישה שלהן לרשת מסיבות פוליטיות. היכולת שלו להשפיע על מדינות כאלה, כמובן, מוגבלת מאד; הרקורד של האו"ם בהגנה על זכויות אדם, מיותר לומר, לא משהו. הזכות החדשה צפויה לשפר את חייהם של האנשים שממילא חיים במדינות מתוקנות למדי. על רוב העולם, שעדיין חי תחת רודנות, יכולת ההשפעה שלו אפסית. ובכל זאת.

ויקום המלפפון ויכה את הגנן

לא, לא זה לא קשור למגפה המשונה שפוגעת במכירות המלפפונים ברחבי העולם. הפעם מדובר על הרודנות הגדולה בעולם, משטר הגולגלות של בייג'ינג, שנתפסה שוב כשהיא פורצת למחשבי ג'ימייל (ולהוטמייל ויאהו מייל, כמסתבר). אותה סין ממש הודעה הודיעה בסוף השבוע בחמת זעם שהעולם נמצא תחת מתקפת רשת גלובלית.

מי שחשב לרגע שהמעצמה מתוודה על חטאיה – שיחשוב שנית. ההודעה הסינית מאשימה את ארצות הברית דווקא, כשהמטרה שלה, אליבא דסין, היא להפיל את המשטרים הערביים. כלומר, על פי התעמולה הסינית – שמזכירה, כמה לא מפתיע, גם את התעמולה של המשטר הסורי וחסן נסראללה – אין בכלל המונים ערבים שצמאים לחופש, שמוכנים לצאת לרחובות ולחטוף כדור בראש; יש לכל היותר מתקפת רשת אמריקאית. נו, שיהיה.

בתגובה למתקפה האמריקאית המדומיינת, אומרים הסינים, אין להם ברירה אלא לקום ולהגן על עצמם. קצינים בכירים ב"צבא השחרור הסיני" הודיעו שהרשת היא שדה קרב חיוני, ושסין לא תפקיר אותו. על סין להשתלט על הרשת, הם אמרו, כדי לנצח בקרב על צריבת התודעה ועל המודיעין. הרשת החופשית היא איום על סין, הוסיפו -והצליחו, כמסתבר, לא להתפוצץ מצחוק.

פייסבוק במתקפת נגד

פול סליה. העלה לפייסבוק את הסעיף, צילום: בלומברג פול סליה. העלה לפייסבוק את הסעיף | צילום: בלומברג פול סליה. העלה לפייסבוק את הסעיף, צילום: בלומברג

פול סליה, האיש שטוען שמארק צוקרברג גנב ממנו את פייסבוק – האחרים רק טענו שהוא גנב את הרעיון – הצליח להביא לפייסבוק את הסעיף. עד שסליה לא חשף מיילים שלכאורה חושפים את מעשי הנבלה של מארק צוקרברג, פייסבוק הסתפקה בטענה חלושה שמדובר בתביעת-נוכלות שאין טעם להתייחס אליה.

המידע שחשף סליה הוציא את פייסבוק למתקפת נגד מושקעת היטב. בסוף השבוע, נחשפו חלק מהטענות שהיא מעלה בכתב ההגנה. היא חשפה תכתובת של 35 מיילים בין צוקרברג ובין סליה, מיילים שלטענתה הוצאו מהשרתים של הרווארד. לטענת החברה, התמונה שעולה מהם שונה לחלוטין.

לדברי פייסבוק, סליה מסתמן מהמיילים הללו כאיש עסקים כושל, שמבקש את סליחתו של צוקרברג, ושבשלב מסוים היה חייב לו 15,000 אלף דולרים. כמובן, זה בפני עצמו לא אומר שום דבר על הטענה של סליה: שהוא השקיע 2,000 דולרים בפייסבוק תמורת 50% ממנה. אם צוקרברג אומר את האמת על החוב של סליה כלפיו – חוב, נזכיר, שהוא כלל לא זכר לפני חודשיים – הוא היה צריך לדרוש ויתור על ה-2,000 כחלק מפריעת החוב של סליה. זה לא קרה.

אבל פייסבוק מעלה שלוש טענות נוספות: שהמיילים שמציג סליה מזויפים, והיא שכרה בלשן כדי שיעיד על אי התאמה בין המיילים שהיא מציגה ובין אלו שהציג סליה, ששניהם לכאורה נכתבו על ידי צוקרברג; שסליה הוא נוכל קטן, לא שזה סוד גדול; ושהחוזה שהציג סליה מזויף.

עורכי הדין של סליה, שבעבר הבהירו שהם עומדים לצידו אחרי שהגיעו למסקנה חד משמעית שהמיילים שהוא הציג אמיתיים, אמרו שהם שמחים על ההזדמנות להתקדם הלאה, לשלב הראיות. דבר אחד ברור: סליה גרם לצוקרברג להוציא הרבה, הרבה כסף על ההגנה הזו. בהתחשב בכמות הכסף שהוא תובע, עשרות מיליארדים, זה הגיוני לגמרי. יש לקוות שהתובעים יזמנו את צוקרברג לחקירה צולבת. זה הולך להיות כיף.

לוחמי חופש? לא, סתם פושעים

אנונימוס, מאחוריכם: ארגון טרור חדש של האקרים הפציע בשבועות האחרונים, LulzSec שמו, והוא כבר הצליח לגרום פאדיחה לאתר חדשות מוביל בארה"ב, אחרי שפרץ לשרתים שלו ושתל שם ידיעה שקרית. הארגון הודיע שהוא פרץ לעוד אתר של סוני האומללה, וגם לשרתיהן של חברות אבטחה שעובדות יחד עם ה-FBI.

חברה אחרת שתקפו הטרוריסטים היא Unveillance, חברה שמתמחה במחקר הגנה ברשת, ובהתקפה הזו נחשף פרצופם האמיתי של "לוחמי החופש" הללו. מנכ"ל החברה, כרים חיג'אזי, קיבל מהם מייל שבו הוצגה לו דרישה חד משמעית: שתף איתנו את המחקר שלך על בוטים, או שנדליף את כל המידע שלך שכבר יש לנו.

אחר כך, בשיחות צ'אט עם הנבלות – שחיג'אזי חשף, מיד לאחר שהגיש תלונה ל-FBI – הם אמרו באופן מפורש שהמטרה שלהם היא סחיטה. הם רצו כסף, והם היו מוכנים לקבל תשלום בכל צורה פרט לפייפאל, מסיבות מובנות – אחרי העברות כספים בפייפאל קל יותר לעקוב.

עכשיו נקווה שה-FBI יוכל למצוא את הנבלות ולשלוח אותם לכמה עשרות שנות מאסר.

קצרצרים

משטר הרודנות הסורי עבד שעות נוספות ביום שישי, וטבח ב-63 מאזרחיו בעיר חמה, העיר שאסד האב הפך למגרש חניה ב-1982 אחרי התקוממות איסלמיסטית. אחרי הטבח הזה, נזכר המשטר לכבות גם את הרשת במדינה, כנראה בגלל שמה שהוא מתכנן עכשיו יגרום למה שהלך עד כה להיראות כמו פיקניק. אחים סורים, הלוואי שאפשר היה לומר שעיני העולם נשואות אליכם, אבל זה לא המצב. נקווה שכשסוריה תתחבר שוב לעולם, התמונות הראשונות יהיו של ראשי המשטר, כשהם תלויים על עמודי חשמל.

סטיב ג סטיב ג'ובס. שימוש לרעה בפטנטים? יש דבר כזה | צילום: איי פי סטיב ג

משרד המשפטים האמריקאי, בהתקף נדיר של שכל, הודיע שהוא מתנגד לכך שאפל תרכוש את הפטנטים של החברה פושטת הרגל נורטל, בעוד שיש לו הרבה פחות בעיות עם רכישה מצד גוגל. הסיבה: ההיסטוריה העגומה של השימוש הדורסני שעשתה אפל בפטנטים שלה. הפנאפל שכתב את האייטם הזה, כתב הטכנולוגיה הגרוע ביקום הנודע מ.ג. סיגלר, עשה כמיטב יכולתו לטשטש את העובדה הזו, כשהוא ציין שלמשרד המשפטים תהיה בעיה חמורה הרבה יותר עם רכישה מצד מיקרוסופט – למרות שהוא נאלץ להודות שמיקרוסופט לא מתכוונת לרכוש אותם, ושהיא לא צריכה לעשות זאת.

בצרפת לוקחים ברצינות גמורה את החוקים האוסרים על פרסום נסתר בשידורים – עד כדי כך, שנאסר על אנשים לנקוב בשידור טלוויזיוני בשמותיהם של פייסבוק וטוויטר, אם לא מדובר בידיעה חדשותית אודותיהן. זה קצת מוגזם, בלשון המעטה, ובלוגרים צרפתים משתעשעים במשחקים לעקיפת הצנזורה הזו.

חברת הסלולר וספקית הרשת וודאפון מפרסמת את עצמה בדרך שנויה במחלוקת במצרים – היא לוקחת לעצמה קרדיט על המהפכה שם. או, ליתר דיוק, חברת הפרסום שלה עושה את זה. התוצאה הצפויה היא שהמהפכנים המצרים התחרפנו מזעם, וחברת וודאפון מנסה כעת להרחיק את עצמה מהפרסומת. מדובר בפרסומת חצופה במיוחד, כי וודאפון חיסלה את השירות שלה במצרים בימי המהפכה, כדי למנוע מהמהפכנים גישה לרשת או לסלולר – חוץ מכאשר היא שלחה להמוני מצרים מסרונים מטעם משטר מובארק.

שירות חברתי חדש, Grubwithus, מהנדס מחדש את המונח "מדיום חברתי" ("מדיה" היא צורת הרבים של "מדיום"; ידעתם את זה, נכון?), תוך שהוא משדעך משמעותית את החלק של ה"מדיום". מה שהשירות עושה, בינתיים במספר מוגבל של ערים בארה"ב, הוא להפגיש זרים רנדומליים וסקרנים סביב שולחן ארוחה. פחות או יותר צורת הבילוי הבסיסית ביותר של המין האנושי. יהיה מסקרן לראות אם הוא יוכל ליצור קשרים משמעותיים בין בני אדם, גם בלי כל הטררם של שאר הטרשת החברתית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
נעזוב את אפל לרגע. הספר "בבל שעת אפס" מתאר מצב הדומה למתקפות הרשת בהווה:
הספר נכתב על ידי הצרפתי גי-פיליפ גולדסטיין (יהודי, מן הסתם) לפני 4 שנים בערך, ומתאר התנקשות בחיי עיתונאי סיני, המציתה מהומות זעם ברחבי סין ומסכנות את קיום המשטר הסיני. זה בוחר לפתוח במלחמה נגד טייוואן ("המחוז המורד"), ולגבות אותה במתקפת סייבר נגד כל העולם ואשתו, תוך שימוש במומחי מיחשוב סיניים. בסוף הספר מסתבר שהכל היה בעצם יוזמה של ... אם תקראו את הכתבה תקבלו רעיון. אם תקראו את הספר תבינו יותר טוב. מומלץ בחום. לפני 4 שנים הספר נחשב למדע בידיוני. היום, כבר לא.
דרום לבנון , צפון ישראל  |  05.06.11
לכל התגובות