אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע: מנהלי השקעות מתומרצים לקחת סיכונים קיצוניים צילום: ישראל מלובני

רשות ני"ע: מנהלי השקעות מתומרצים לקחת סיכונים קיצוניים

מביקרות של רשות ני"ע עולים נתונים עגומים על אופן תגמול מנהלי השקעות בקרנות הנאמנות, ניהול התיקים ותעודות הסל המעודדים לקיחת סיכונים ופעולות בניגוד עניינים

26.06.2011, 11:48 | רחלי בינדמן

רשות ני"ע מיישרת קו עם הרגולטור המקביל שלה, הממונה על שוק ההון, ובדומה לו מפרסמת חוזר המתייחס למדינות התגמול של מנהלי ההשקעות בקרנות הנאמנות, תעודות הסל וניהול התיקים. זאת לאחר שהממונה על שוק ההון פרסם הוראה שקובעת כי מנהלי השקעות של כספי החיסכון ארוך הטווח יתוגמלו לפי ביצועים ארוכי טווח של שלוש שנים לפחות.

חוזר הרשות מתפרסם על רקע ביקורת שנערכה על ידי הרשות בין אוגוסט 2009 למרץ 2010 שממנו עולה תמונה עגומה לפיה במספר מקרים לא מבוטל מנהלי תיקי השקעות זכו לבונוסים שנקבעו ביחס ישיר לתשואות של התיקים המנוהלים, לתשואות קרנות הנאמנות או לרווחים של חברות תעודות הסל וזאת תוך התעלמות מפרמטרים של סיכון, יכולת שימור הישגים לאורך זמן, ציות להוראות החברה ואיזון בין גובה הבונוס לרכיב התגמול הקבוע.

אם לא די בכך התגלו מקרים בהם שיטת חישוב הבונוס נקבעה באופן שעלול לעודד באופן קיצוני את תיאבון הסיכון של מנהלי תיקי השקעות. כך לדוגמא במספר מקרים תוגמל מנהל השקעות בבונוס שנקבע כפונקציה של תשואת הנכסים המנוהלים שלו לתקופה בת שלושה חודשים בלבד או בונוס שנקבע כשיעור מההכנסות ממסחר של מנפיק תעודת הסל לתקופה בת שלושה חודשים. דירקטוריון החברות הללו, לפי ממצאי הרשות, כלל לא התייחס בצורה מעמיקה לשאלה אם שיטת תגמול זו מעודדת את תיאבון הסיכון של מנהלי ההשקעות ולא נקבעו כל תהליכי בקרה לבחינת הסיכונים הללו.

במקרים בודדים מצאה הרשות כי שיטת תגמול מסויימת אף עודדה ביצוע פעולות בניגוד עניינים. כך למשל נמצאו מנגנוני תגמול שעודדו רכישות קרנות נאמנות או תעודות סל לתיקים המנוהלים - זאת כאשר תגמול מנהל ההשקעות בחברה לניהול תיקים נגזר מדמי ניהול שהניבו קרנות נאמנות או תעודות סל של חברות קשורות שנרכשו לתיקי הלקוחות המנוהלים.

במקרים מסויימים אף תגומלו מנהלי השקעות בחברת ניהול התיקים לא רק כפונקציה של הרווחיות של החברה עצמה אלא כפונקציה של רווחיות הקבוצה עמה נמנית החברה, כאשר בקבוצה קיימות פעילויות של חיתום, ברוקראז', ניהול קרנות נאמנות וניהול תעודות סל.

הרשות, בניגוד לממונה על שוק ההון, פרסמה עמדה פחות פולשנית ביחס לשכר ובסך הכל קבעה כי הדירקטוריון צריך להיות מעורב יותר בגיבוש מדינות התגמול של מנהלי ההשקעות. כשהדירקטוריון קובע את השכר הוא צריך לקחת בחשבון את תיאבון הסיכון של מנהלי ההשקעות וכן לבחון אם במקרים בהם הבונוסים נגזרים ישירות מתשואות התיק נקבעו איזונים למנוע את הגברת מרכיב הסיכון. כמו כן ידרש הדירקטוריון לקבוע אם מדינות התגמול עלולה לעודד ביצוע פעולות בניגוד עניינים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות