אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך למעלה: שכונת שפירא צילום: דוד הכהן

בדרך למעלה: שכונת שפירא

אחרי דהרת משקיעי הנדל"ן לפני כמה שנים אל השכונה בדרום ת"א, קצב העסקאות שכך לאחרונה. השכונה עדיין לא שינתה את פניה וחובת ההוכחה להשבחה אמיתית מוטלת על העירייה

30.06.2011, 09:43 | דותן לוי

שכונת שפירא היתה אחת השכונות התל אביביות החביבות על משקיעי הנדל"ן הקטנים בשנים האחרונות. התדמית הבעייתית של השכונה יחד עם גודלן הממוצע של הדירות בה - אשר נחשב לקטן באופן יחסי ועומד על 50 מ"ר - סייעו למשקיעים לבצע עסקאות רבות במחירים נמוכים, וכל זאת בתל אביב במרחק של דקות נסיעה מלב העיר ומחוף הים.

מי שהסתובב בשכונה הבחין מיד כי בניגוד לשכונות כמו פלורנטין, הבנייה ותנופת הפיתוח טרם הגיעו אליה. לכך הצטרפה גם תוכנית האב של העירייה לשכונות הדרומיות, ובתוכה התוכנית לשכונת שפירא אשר הבהירה גם לספקנים שבין המשקיעים כי באזור אכן קיים פוטנציאל להשבחה. 

בסקר שערכה ד"ר רינה דגני ב־2010 נמצא כי מחירי הדירות בשכונות הדרומיות עלו בממוצע ב־46%, כאשר את הטבלה מובילה שכונת פלורנטין עם עלייה ממוצעת של 66% ואחריה שכונת שפירא והרחובות הסמוכים לה עם עלייה ממוצעת של כ־50%. תחילת המגמה המסיבית של רכישת הדירות להשקעה בשפירא נרשמה בשנת 2006 ושיאה התרחש ב־2008. מאז, לאחר שחלק מהמשקיעים החלו לממש את נכסיהם והמחירים הגיעו לנקודת שיווי משקל מסוימת, המגמה נעצרה מעט וב־2010 וב־2011 כבר נרשם מספר נמוך יותר של עסקאות.

שכונת שפירא משתרעת על שטח של 630 דונם וגבולותיה: דרך שלמה בצפון, דרך חיל השריון ונתיבי איילון במזרח, דרך קיבוץ גלויות בדרום ושדרות הר ציון במערב. נכון לשנת 2005 מנתה השכונה 8,500 תושבים, חלקם הגדול מבני העדה הבוכרית. הגיל הממוצע בשכונה נחשב לגבוה עם 16% של קשישים, כאשר בשנים האחרונות התווספה אוכלוסייה צעירה יותר של אמנים ואנשים משכילים כמו גם מהגרי עבודה ושוהים בלתי חוקיים. בשכונה 4,500 יחידות דיור בבנייה צמודת קרקע עד מבני שיכונים של עד 4 קומות. שפירא נוסדה ב־1924 ושויכה לעיר יפו. בדומה לשכונות דרומיות אחרות כמו קריית שלום, גם שפירא סבלה מהידרדרות במצבה הן בשל מבנה האוכלוסייה והעוני ששרר בה והן בשל הזנחת הרשויות.

כאמור התוכנית החדשה שהוגשה ב־2006 מתכננת בין היתר להגדיל ולשפר את מבנה הדיור בשכונה, לשפר את חזותה, לסייע לאוכלוסייה שמתגוררת בה, וכן למשוך אליה אוכלוסייה חדשה וצעירה. התוכנית תאפשר בנייה של עד 3.5 קומות בחלקה הפנימי ומקסימום של 6 קומות ממערב ועד 10 קומות ממזרח. נוסף על כך, לאורך שדרות הר ציון מציעה התוכנית שימושים מעורבים של מסחר ותעסוקה בקומות התחתונות ודירות לופט בקומות העליונות. במקביל יזמה העירייה בנייה של כ־70 יחידות לדיור בר־השגה, זאת במקביל לפרויקטים פרטיים של קבוצות רכישה ויזמות אחרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
השכונה שלנו
ומה אנו יש לנו לומר. שפירא קרובה לים אבל -מתוקה- שפירא קרובה לש"ת לוד אבל-שקטה- שפירא קרובה לתחנה מרכזית אבל-יש בא בריזה- שפירא אם תושבים כמו-מחרוזת יהלומים- שפירא אם מגדלכמו-מגדל פעמונים- שפירא אם גן בוטני כמו-גן עדן- שפירא אם גן זאולוגי אבל כולםםםםםם -בני אדם לכול המקטרדים והמשמיצים למינהם אבירז
בניי יצחק רז נולדו בשפירה , שפירא  |  03.07.11
22.
לכל המשמיצים למינהם, הנה כמה עובדות שפספסתם על השכונה
מבחינה כלכלית ומבחינת מיקום השכונה, זוהי ההשקעה הכי טובה כרגע. לפניכם מספר דוגמאות: פקקים- לכל הפלצנים שלא היו גרים פה חינם, כמה זמן אתם מבזבזים בשנה על פקקים?! כאשר מהשכונה הזו יש ישציאה לכל כביש כמעט בישראל : אילון, כביש ירושלים וכו'. כולם יודעים שהפקקים בעיקר מתחילים לפני ואחרי קיבוץ גלויות שזו הכניסה לשכונה. מרחק ממקום עבודה- כשאני קם ב 7:30 כדי להיות בעבודה ב 9:00 ,זה מספיק טוב בשבילי, לעומת זאת לכל אלה שלא היו גרים פה חינם, להם יקח שעתיים להגיע לעבודה, אז באיזו שעה אתם קמים?! אוכלוסיה- אני ועוד עשרות מחברי לומדים מספר מקצועות באונ' ת"א, מכללה למנהל וכו' ,ממנים בעצמנו את הלימודים ולומדים מה זה החיים הקשים ומתאמצים בשביל להצליח ולא מקבלים הכל בכפית של זהב- זוהי הצלחה אמיתית. מדובר במקצועות של: הנדסת מחשבים, רפואה וראיית חשבון (לפחות מהחברים שאני מכיר ומדובר מעל 10) . תבדקו כל בית סביב השכונה שקרוב לת"א כמה הוא עולה? מעל 2 מיליון , אפילו בתקווה! ועוד שכונות למינהן שהרבה פחות טובות משפירא. השכונה מספיק שקטה, אין עומס תנועה בתוכה ,אין רעשי אוטובוסים מטורפים , יש מספיק חניה. לסיכום, אני מעדיף להשקיע 1.5 מיליון בבית בשכונה מאשר 3 מיליון עבור שכונה כמו פלורנטין (שרק למראית אולי בגלל השיפוץ' קצת יותר יפה) ושוב המחיר בפלורנטין לדעתי לא משקף כלכלית את מחירה אמיתי שכן למה שכונה מטר משפירא מתומחרת פי 2 ?ויש הרבה סיבות למה היא לא אמורה להיות מתומחרת יותר. אז לפני שמשמיצים כדאי לבדוק ולחשוב בצורה נכונה יותר (ולאיית בצורה נכונה יותר). שיהיה לכולם שבוע טוב!
אחד שגר בשכונה , ת"א  |  03.07.11
21.
אחד שגר כבר 18 שנה בשכונה
כמה עובדות נכון להיום: *יש בעיה מטורפת של עובדים זרים. *הבתים ממש, אבל ממש ישנים. *כל בית שנקנה חייב בשיפוץ טוטאלי! *כן יש פיתוח של העיריה בשנים האחרונות, ומרגישים את זה. *יש בימים אלו שינוי בתשיות של חשמל (הטמעה תחת קרקעה) *כן יש שיפוץ והחלפה של הדרכות אבל, אבל, אין הצדקה למחירים המטורפים לבתים כל כך ישנים! קניתי בית ב2007/8 ב700,000ש"ח (קרקע 155 בנוי 86) עשיתי שיפוץ טוטאלי בכ200,000ש"ח ערך הבית על פי הנדלניסטים מעל 2,000,000ש"ח היתי אמור להיות מרוצה, אבל זה פשוט מוגזם לבית כזה, הבלוקים עדיין בלוקים בני 50 שנה(20 על 50, עם צדפות). מה שכן, אני כן רואה הרבה משפחות חדשות באים לגור, ולא משקיעים. כל המשקיעים תקועים! בית של שכן, 90מ"ר קרקע, בלי חצי בלי אוויר! (סגור מ3 כיוונים) מוכרים אותו ב 1,500,000 בית שחייב שיפוץ. כך שיש להוסיף עוד 200-300 לפחות. והוא לא שווה את זה. בקיצור, פוטנציאל לשכונה יש, אבל עם מחירים כאלה זה בעיה.
david , שפירא  |  03.07.11
לכל התגובות