אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

סגן שר האוצר: הוועדה הממשלתית לבחינת מחירי המזון תגיש מסקנות תוך חודשיים

יצחק כהן, שדיבר במהלך דיון בוועדת הכלכלה על מחירי המזון, אמר עוד כי הרגולטור הטוב ביותר הוא הצרכן עצמו. יו"ר הוועדה כרמל שאמה: "השוק פה חופשי מתחרות"

04.07.2011, 11:13 | תומר אביטל

"תפקיד הממשלה כרגולטור זה לאתר כשלי שוק. אך מתברר שהרגולטור הטוב ביותר זה הצרכן עצמו", כך אמר הבוקר סגן שר האוצר, יצחק כהן, במהלך דיון בוועדת הכלכלה על עליית מחירי המזון שאותו יזם יו"ר הוועדה כרמל שאמה.

סגן השר דיבר על עבודת הוועדה הממשלתית שבוחנת צעדים להקלת ההתייקרות במוצרי החלב והמזון, ואמר: "אני לא בעד לחפש פתרונות קלים. הוועדה שהוקמה תגיש מסקנות בתוך פחות מחודשיים, לאחר שתבדוק את כשלי השוק ותגיש מסקנות ביניים. לדעתי היא גם צריכה לבדוק את המונופולים ואת הלובי החקלאי שאיתו יש לי בעיה קשה. יש שאלות לגבי היתר הייבוא, ביטול המכסות וכשלים נוספים. הלובי החקלאי מרשים וחזק. 63 שנה הוא עשה דברים חשובים לחקלאות בישראל. אך כשזה מגיע לצרכן הישראלי מתעוררות בעיות".

   

הדיון נערך באולם דחוס משתתפים בוועדת הכלכלה, שבו פורטו גם ממצאי המחקר שנערך בכנסת לפיו מחירי המזון בגוש האירופי עלו אמנם ב־14.5% בחמש השנים האחרונות, אולם בישראל הם נסקו בשיעור של 31.5%. המחקר מגלה כי סל מוצרי המזון הישראלי התייקר בשנים האחרונות בשיעור ריאלי של 13%, בעוד שסל המזון באיחוד האירופי עלה ב־1% בלבד.

במהלך הדיון התגלעה מחלוקת בין ח"כ אופיר אקוניס לבין סגן השר כהן. אקוניס טען כי לדברי סגן השר הוועדה תבדוק גם אפשרות להטלת מע"מ דיפרנציאלי. כהן השיב "אל תגיד לי מה אמרתי. הוועדה תבדוק את כל ההיבטים".

יו"ר הוועדה, כרמל שאמה הכהן (ליכוד), הכריז בפתח הדיון כי "זה חלק ממחלת הריכוזיות שגובה מחיר בכל מקום אליו הצרכן פונה. בכל מקום שואלים אותנו על הפלא של הכלכלה הישראלית, אך הצרכן הישראלי לא נהנה מההצלחה הזו. השוק פה הוא חופשי מתחרות". 

שרון קדמי, מנכ"ל משרד התמ"ת שמכהן כיו"ר הצוות הממשלתי, אמר בדיון כי "הבעיה היא עליית המחירים. אנו ננסה לייצר פתרון יחד עם השוק. מנדט הוועדה הוא רק ענף המזון. תוך 8 שבועות נגיש דו"ח ביניים. עד סוף השבוע הזה נתייחס למקטע ענף החלב. התכנסנו כבר פעם אחת, נתכנס שוב היום ובהמשך השבוע במטרה לנסות למצוא פתרון לטווח הקצר כבר השבוע. ארגז הכלים שלנו גדול- מע"מ, יבוא, פיקוח ועוד. נחליט מה נכון ובאיזו סיטואציה. בצוות יש נציגים של המחלבות". קדמי הוסיף, כי "נפתח את דלתות הצוות הכללי לשימוע לכל מי שירצה בכך. אי אפשר לקבל פתרון מהיום למחר בסוגיה מורכבת שכזו".

ח"כ ישראל אייכלר טען במהלך הדיון כי קיים קשר בין בעלי הון לפקידים באוצר ובמשרדי הממשלה. לדבריו, "יש לנתק את הקשר בין פקידים לבעלי הון ולעשות מחקר כמה מפקידי הממשלה עברו לעבוד אצל בעלי ההון ואיזה שירות נתנו להם לפני עזיבתם".

רמי לוי, הבעלים של שיווק השקמה, אמר "היום יש ארבעה יצרני מזון ששולטים בשוק בישראל - תנובה, אסם, שטראוס ויוניליוור, וגם טרה שקטנה יחסית. יש להם מותגים חזקים ולכן העלו מחירים ללא פרופורציה - זאת הריכוזיות. אני אמרתי שאמכור הרבה עם רווח נמוך. ככה צריכים לעשות היצרנים הגדולים". לוי הוסיף כי "אם היינו מוכרים את שמן הזית במחיר הוגן, גם הלא עשירים היו יכולים להשתמש בו זה מה שקורה ברגע שיש ריכוזיות. אני קורא לכולם לשלב ידיים, למכור הרבה ולהרוויח קצת". לוי טען שהוא לא מתנגד שיוחל 'מחיר מומלץ לצרכן' כפי שמציע ח"כ שאמה.

ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ' טענה כי מדובר ב"פיגוע חברתי. התחושה היא שמזלזלים בעם ישראל שמתפקד כעבדים תחת שרי המסים".

 

בתוך כך, סיעת ש"ס הודיעה כי תקיים היום דיון פנימי במטרה לגבש דרכים להוזלת מחירי המזון והחשמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מהו ההיגיון הצרוף של מחרימי תנובה?
מיקוד חרם במותג מוביל כתנובה היא פעולה אסטרטגית. פעולה ליצירת משקל כנגד תמחור שלוקח את הלקוח כפראייר ומובן מאליו ירידה משמעותית ברווחי מותג מוביל כתוצאה מאי קנייה שלו ע"י הציבור תאותת לכל מותגי העל האחרים בשווקים השונים שלא לעולם חוסן ולא לעולם ניתן לצפצף על הלקוחות לדידם זה ילמד את שוק החלב והשווקים האחרים לא לקחת את הצרכן כמובן מאליו בזמן התמחור
היגיון כלכלי  |  04.07.11
לכל התגובות