אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"גיל הפרישה לגברים יועלה בעתיד ליותר מ־67 שנים" צילום: בועז אופנהיים

"גיל הפרישה לגברים יועלה בעתיד ליותר מ־67 שנים"

פרופ' אפרים צדקה, שהיה חבר בוועדת ניסן שהמליצה להעלות את גיל הפרישה לנשים ל־67, אומר כי העלייה המתמשכת בתוחלת החיים תחייב גם נשים וגם גברים לעבוד יותר שנים ממה שנהוג כיום. בכנסת כבר מכינים את החוק נגד ההמלצה

04.07.2011, 22:39 | מיקי פלד

"כמו שזה נראה היום, גם גברים לא צריכים לצפות שיפרשו בגיל 67. העלייה המתמשכת בתוחלת החיים מחייבת זאת". כך אומר ל"כלכליסט" חבר ועדת ניסן לבחינת העלאת גיל הפרישה לנשים, פרופ' אפרים צדקה מאוניברסיטת תל אביב.

הוועדה אמנם לא דנה בנושא גיל הפרישה לגברים, אולם צדקה אמר כי ההיגיון שהביא את חברי הוועדה להמליץ על הארכת גיל הפרישה לנשים ל־67 נכון גם בנוגע להארכה עתידית של גיל היציאה לגמלאות לשני המינים. כלומר, מי שהוא כיום בשנות ה־30 או תחילת ה־40 לחייו לא צריך לתכנן פרישה בגיל הקבוע היום בחוק. "העלייה בתוחלת החיים לא עוצרת וכתוצאה מכך אנחנו צריכים לעבוד יותר כדי לפרנס את עצמנו בזמן הפרישה לגמלאות", מסביר צדקה.

בינתיים, ההתנגדות להמלצות הוועדה שבראשה עמד הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אודי ניסן, מקבלת תאוצה. היום (ב') הודיעה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, כי ועדת השרים לקידום מעמד האשה דורשת משר האוצר יובל שטייניץ להעביר אליה את ההמלצות המלאות של הוועדה, שטרם פורסמו. למעשה, ההמלצות יגיעו באופן רשמי לשולחנו של שר האוצר רק בעוד כשבועיים, וסביר להניח כי גם אז לא יוציא אותן שטייניץ מלשכתו עד שיחליט באופן רשמי אם לקבלן. עם זאת, לא מן הנמנע כי פעולותיה של לבנת, יחד עם הצעת חוק ביוזמת נעמת - שהוחלט היום על הגשתה - להשהיית ההעלאה בגיל הפרישה והשארתו על 62 - נועדו בעיקר להפעלת מנופי לחץ על שר האוצר כך שלא יאשר את ההמלצות של ניסן כלשונן. לבנת אמרה היום כי ההמלצה להעלות את גיל הפרישה לנשים ל־67 היא "עז של ועדת ניסן שמטרתה להשיג פשרה להעלאת גיל הפרישה ל־64 בלבד".

גיל הפרישה "אין לכם זכות מוסרית לפגוע בהטבות לנשים" פרופ' פרנסס רדאי, פרופ' סילביה פוגל ביז'אוי, פרופ' אורלי בנימין וד"ר ענת מאור כתבו נייר עמדה נוקב לוועדת ניסן מיקי פלדלכתבה המלאה

פרופ' צדקה מצדיק את השוואת גיל הפרישה של נשים וגברים בכך שלמעשה לא אמור להיות הבדל בין שני המינים. "אני שומע את הדיבורים על כך שצריך לשמור על הפער בגיל הפרישה בין נשים וגברים. פעם גם היו מדינות שאסור היה בהן לנשים להצביע. התקופות האלו נגמרו".

פרופ' צדקה, יחד עם פרופ' איתן ששינסקי, הם שני מומחים לכלכלה מבין חברי הוועדה, ושניהם גם חברים בוועדה לאיתנות פיננסית של הביטוח הלאומי. אחת ההשלכות של העלאת גיל הפרישה של נשים או השארתו על 62 היא איתנות זו, שכן במקרה של השארת גיל הפרישה על 62 ולא 64 העלות לביטוח הלאומי היא 2 מיליארד שקל. זאת, מכיוון שכרגע הביטוח הלאומי מחשב את גירעונו האקטוארי (סך ההכנסות העתידיות פחות סך ההוצאות העתידיות) לפי גיל פרישת נשים של 64. השארתו על 62 תקטין את ההכנסות מדמי ביטוח לאומי ותגדיל את ההוצאות על קצבת זיקנה. עם זאת, הגדלתו ל־67 לא תגרום לכך שהביטוח הלאומי יהיה בעודף אקטוארי שיאפשר את הפחתת הכספים שציבור העובדים משלם או את העלאת הקצבאות השונות. "לדעתי, העלאת גיל הפרישה לנשים ל־67 לא תביא לשינוי בגמולים או בזכויות המתקבלות מהביטוח הלאומי. זה המינימום שיידרש כדי לא לעשות קיצוצים נוספים בזכויות או בהעלאה של הגמולים בעתיד".

עם זאת, אומר פרופ' צדקה, כי ברור שבמציאות תמונת שוק העבודה מורכבת יותר, ונשים רבות בגילאים מבוגרים יחסית מתקשות למצוא עבודה. לדבריו, "הטענות האלה נכונות גם לגבי גברים וגם לגבי נשים. בישראל אנחנו צריכים להחליף דיסק ולהבין כי אנשים בעשור השביעי לחייהם עוד יכולים לעבוד, ולשם כך צריך להשקיע בחינוך ובחקיקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
ל-3: הם לא מבטיחים עבודה אלא פשוט לא רוצים לשלם פנסיה
זה שלמבוגרים יותר ויותר קשה למצא עבודה בישראל זה ברור. העלאת גיל הפרישה לא נועדה לאפשר להם להתפרנס בכבוד עד גיל מאוחר יותר אלא פשוט למנוע מהם את הפנסיה שמגיעה להם לעוד כמה שנים. במקום שקרנות הפנסיה יאלצו לשלם להם החל מגיל 65 כפי שהתחייבו בזמן שאותם אנשים החלו לחסוך, הקרנות ישלמו להם רק מגיל 67 וכך יחסכו עוד שנתיים. ולאן הולך הכסף של השנתיים הללו? לדמי ניהול מנופחים ללא קשר לתוצאות עבור מנהלי הקרנות המושחתים ולהשקעה בפרויקטי נדל"ן גרנדיוזים של לבייב, תשובה, דנקנר ודומיהם, שמהמרים עם הכסף על פרויקטי ענק כושלים ברוסיה ולאס-ווגאס ולרוב מפסידים את הכסף. בפעם הבאה שאתה מזדמן ללאס-ווגאס, אל תסתנוור מהאורות הנוצצים, חלק מהם ממומנים מכספי הפנסיה שאתה כבר לא תקבל.
מודאג , ת"א  |  05.07.11
לכל התגובות