אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להתפשט תמיד אפשר צילום: רויטרס

להתפשט תמיד אפשר

החיפוש אחר הגברת הפופולריות של כדורגל הנשים עובר יותר מדי בקלות דרך פלייבוי. אולי הדרך להפוך את הספורט הנשי לפופולרי יותר היא שינוי ערכים ולא שינוי חוקי הספורט עצמו?

11.07.2011, 09:17 | ד"ר אילן תמיר

טורנירי כדורגל גדולים זוכים, על בסיס קבוע, לעניין רב בכל רחבי העולם. כמעט ללא הבדלים גיאוגרפיים ותרבותיים. אמת היא שמשחקים מערביים זוכים לעניין במזרח ובאפריקה יותר מאשר בכיוון ההפוך, אולם בעידן הגלובלי הפערים הולכים ונסגרים. לא בכדי זכה הענף הפופולרי כל כך לכינויים מגוונים, המשקפים את יכולתו לחבר בין ההמונים וליצור מכנה משותף רחב, ממש במונחים דתיים.

ובתוך כל זאת, בולטת ההתעניינות המוגבלת בכדורגל נשים, בדומה לענפי ספורט נשים רבים אחרים. כדורגל נשים אמנם זוכה לתשומת לב ציבורית ותקשורתית גוברת בשנים האחרונות, אך זו עדיין רחוקה עד מאוד מהמקבילה הגברית. בזמן שמשחקי כדורגל הנשים זוכים לחשיפה ועניין רב במדינות מסוימות, ההתעלמות הגורפת מהם בולטת במדינות אחרות.

בגרמניה, למשל, המדינה המארחת את אליפות העולם בכדורגל לנשים שמתקיימת בימים אלו, משחק פתיחת הטורניר נצפה בשיאו על ידי יותר מ־18 מיליון צופים, המהווים כ־58% מצופי הטלוויזיה באותן השעות. לעומת זאת במדינות אחרות, כמו ישראל, הטורניר, בהכללה, נעדר מסדר יומה של התקשורת, עד כי קשה לעתים אפילו לדעת מתי מתחיל ונגמר הטורניר ואיזו נבחרת משחקת ומתי.

הסיבות לכך רבות ומגוונות וטמונות ביחס החברתי לנשים בכלל ולנשים בספורט בפרט, במאפיינים הייחודיים לענף הכדורגל, אשר נתפס כמשחק אותנטי במיוחד וקשוח, אשר מצדיק, לכאורה, יתרון מובנה לגבריות ועוד.

אלין ומארטה שחקניות נבחרת ברזיל. 26 מיליון נשים משחקות כדורגל בעולם, צילום: רויטרס אלין ומארטה שחקניות נבחרת ברזיל. 26 מיליון נשים משחקות כדורגל בעולם | צילום: רויטרס אלין ומארטה שחקניות נבחרת ברזיל. 26 מיליון נשים משחקות כדורגל בעולם, צילום: רויטרס

לשנות את החוקים?

 

העובדה שפוטנציאל ההתעניינות בכדורגל הנשים זוהה, לפחות בחלק מהמדינות בעולם, הולידה שורה של מאמרים והצעות כיצד ניתן יהיה לרתק קהלים נוספים ולהגביר את העניין הכולל בתחרויות.

הבעיה היא שמרבית ההצעות שעמדו על הפרק, בעלות כוונות טובות ככל שיהיו, מנציחות הלכה למעשה את העליונות הגברית בספורט, ועל כן תרומתן לקידום אמיתי של נשים בספורט בכלל ובכדורגל בפרט מוגבלת מאוד.

הצעות אחדות התמקדו בחוקי המשחק וביקשו להתאימם לנשים. ההבדלים המוכחים בין גברים ונשים ברמה הפיזיולוגית, הנוירולוגית, ההורמונלית ועוד, ניצבים כהנחה יסוד בבסיסה של ההצעה. לכן מתבקש, לדעת אחדים, ליצור תנאים הולמים ליכולות הספציפיות ולמאפיינים הייחודיים של הנשים. למשל, הקטנת שטח המגרש, הכדור והשער תחפה על האיטיות היחסית של הנשים ותעניק תחושה מלאכותית של משחק מהיר. יתרה מכך, ההבחנה בין המשחק של הגברים והמשחק של הנשים תיצור הפרדה ברורה בין המשחקים ותהפוך את כדורגל הנשים למשחק עצמאי, שלא מאיים על המשחק הגברי.

בדומה לענפים אחרים, כמו טניס וכדורעף, שבהם הותאמו החוקים ומבנה המשחק לנשים (למשל, על ידי אורך המשחק בטניס, או גובה הרשת בכדורעף), יוכל גם הכדורגל ליהנות מהצלחה מעצם העובדה שהוא אינו בתחרות מול הענף המקביל לגברים. אלא שבין השורות מסתתרת שוב העמדה המועדפת שמוענקת לספורט הגברים. ההנחה שהמהירות היא הקריטריון המרכזי לאיכות המשחק מבוססת על חשיבה גברית, ולכן נדרשות הנשים להתחקות אחר המדדים הגבריים להצלחה.

השוואה לגברים. בעירום

 

תחת אותה הקטגוריה של הדגשת אלמנטים נשיים אנו עדים לתופעה שמבטאת אפילו הקצנה של ממדים נשיים בניסיון למשוך תשומת לב תקשורתית.

תמונות העירום של שחקניות הכדורגל מגרמניה ומצרפת מבטאות את הרעיון, שעל פיו הפופולריות של ספורט הנשים תושג באמצעות הדגשת הנשיות. אלא שהנשיות המודגשת בתמונות העירום היא חד־ממדית ומכוונת בעיקר לרצות, שוב, את הקהל האוהדים הגברי.

בניסיון להגביר את העניין סביב אליפות העולם בכדורגל, ניתן לזהות גם מאמצים של חיפוש אחר המקבילה הנשית לכוכבי הכדורגל הבולטים ממשחק הגברים.

כך, למשל, אפשר למצוא בחלק גדול מהכתבות שעוסקות במונדיאל הנשים אזכורים של שחקנים גברים, כאמצעי לתיאור איכויותיה של הכדורגלנית. במילים אחרות, הביטויים "רונלדו של הנשים" או "מסי של הנשים", אינם אלא ביטוי לחיזוק של המודל הגברי, שהפך כאמור דווקא למנגנון ששוחק את פוטנציאל העניין בספורט הנשים.

הופ סולו, השוערת של נבחרת ארצות הברית. שינוי סדר יום בתקשורת הספורט?, צילום: רויטרס הופ סולו, השוערת של נבחרת ארצות הברית. שינוי סדר יום בתקשורת הספורט? | צילום: רויטרס הופ סולו, השוערת של נבחרת ארצות הברית. שינוי סדר יום בתקשורת הספורט?, צילום: רויטרס

הפתרון בנו

הצעות נוספות הזכירו, מצד אחד, את הצורך לבנות סדר יום תקשורתי שונה, באמצעות העסקה של יותר נשים במערכות עיתוני הספורט, ומצד שני, את חשיבות של הגברת נוכחותן של נשים, כאוהדות כדורגל, במגרשים. משום שרק כך ניתן יהיה להכניס עוד נשים למעגל צרכני הספורט האמיתי ולשנות גם בו את האמונות והערכים היסודיים.

בבסיס, חשוב להדגיש כי אין כל קשר מחייב בין נשים, כאוהדות, ובין ספורט הנשים. מחקרים מוכיחים כי ההנאה מספורט הנשים אינה מוגבלת לנשים בלבד. להפך, במקומות ובענפים מסוימים גברים, יותר מנשים, צופים ומעריכים ספורט נשים. מחקרים בישראל ובעולם גם הצביעו בבירור על כך שעיתונאיות ספורט אינן מקדמות בהכרח, או מעוניינות לקדם, את ספורט הנשים כתפיסה. הנתונים מלמדים על כך שברוב הזמן המצב אפילו הפוך, ועיתונאיות הספורט הפנימו את הקודים הגבריים לשיפוט של המציאות הספורטיבית.

לצד הצעות אלו ישנם כמובן גם רעיונות אחרים ומעניינים, שיש להם ערך חשוב כשלעצמו. אולם המשותף לכולם הוא שמדובר בפתרונות קלים, שאינם מסוגלים לעקור את הבעיה מהשורש. ברוב המקרים הם אפילו משכפלים אותה. אולי הפתרון האמיתי טמון דווקא בקהל ובחברה, שלא מסוגלים לחשוב על הספורט במונחים אחרים: הרי הכוח הוא רק מרכיב אחד מתוך מכלול ספורטיבי רעיוני שלם. הצבתו בראש סדר העדיפויות אינה גזירה משמים. מדוע שערכים אחרים, כמו תחרותיות, אסטרטגיה, אסתטיקה ועוד, שבולטים יותר בספורט הנשים, לא יזכו לאותה ההערכה? מובן שמדובר בשינוי בסיסי ועמוק יותר, שמחייב שיטות שונות של תגמולים ואימונים, אבל אולי הדרך הקשה היא גם הנכונה. שאחרת, זו רק שאלה של זמן עד שנמצא ספורטאית נוספת מתערטלת על שער של עיתון.

הכותב הוא מרצה לתקשורת ומומחה לתקשורת הספורט במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון ובאוניברסיטת בר־אילן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
לשמשון מס' 21, אתה טועה
הטענה היא לא שזה צריך להיות תמיד ברמה הכי גבוהה, אבל כן יש סף מסויים של איכות. דוגמא אמיתית - טניס הנשים קיבל "אסמכתא" כספורט רציני רק אחרי בילי ג'ן קינג ניצחה את בובי ריגס. בובי ריגס היה שחקן שהצליח מאוד בשנות ה 40'. המשיך לשחק כחובבן. הוא טען שטניס הנשים "על הפנים" ושאפילו בגילו (מעל 50) יוכל לנצח את השחקנית מס' 1 בעולם. היה רעש תקשורתי אדיר, הוצע פרס ענק, המשחק יצא לדרך ובילי ג'ן קינג ניצחה (למען האמת, בהתחלה היא לא התסדרה עם העוצמה של ריגס, במיוחד בהגשות, אבל היא שיחקה בחוכמה, הריצה אותו ואחרי כמה משחקונים הוא נפל מהרגליים). הניצחון הזה הוא בין הסיבות העיקריות להצלחה של הטניס הנשי. המעמד שהושג גם לא נפגע מההפסד של מרטינה נברטילובה לג'מי קונורס ב 1992, משחק שהפגיש את קונורס בן ה 39, שכבר פרש, לנברטילובה בת ה 34 שעדיין הייתה שחקנית פעילה ומצליחה. לקונורס הייתה רק הגשה אחת ולנברטילובה היה מותר לשחק לפי הגבולות של משחק הזוגות (איזור מטרה הרבה יותר גדול). קונורס עדיין ניצח, אבל זה לא שינה את התפיסה לגבי איכות הטניס הנשי, לדעתי בעיקר כי זו עדיין הצגה טובה.
רן אחר  |  12.07.11
26.
למה להתנגד לביצוע התאמות?
בוא ניקח ענף ספורט אולימפי כמו התעמלות. יש מכשירים דומים, קרקע, סוס קפיצות, אבל גם מכשירים שונים מביאים לידי ביטוי את היתרונות של הנשים והגברים וגם מתחשבים בהבדלים. לגברים יש טבעות (כוח כתפיים שפשוט אין לנשים) ומוט מתח אחד. לנשים יש קורה (שדורשת הרבה יותר קלילות) ומקביליות (רוב גברים לא היו מצליחים להשתחל במרווח שבין המקביליות. אפשר גם לשאול למה בענפים שבהם יש קטגוריות משקל, קטגוריות המשקל הן שונות לנשים ולגברים. התשובה כנראה נעוצה בכך שהחלוקה נעשתה לפני עידן טימטום הפוליטיקלי קורקט. אפשר לתהות מה היה קורה לכדורסל הנשים אם היו מנמיכים את הסלים ולטניס הנשים אם היו דורשים מהן לשחק 5 מערכות כמו הגברים.
דניאל  |  12.07.11
25.
לרן המתקומם מספר 18
בתגובה שלך יש כל כך הרבה מלל אבל מעט מאוד חכמה. על פי ההיגיון שלך אין שום סיבה לצפות באתלטיקה בנשים (אולי רק בגלל הגוף שלהן בודאי לא בגלל התוצאות)- הרי האצנית המהירה ביותר לא יכולה להתקרב לתוצאה של בולט. על פי ההיגיון שלך אין שום סיבה לצפות בליגה הישראלית בכדורגל- הרי הרמה שם נמוכה בהרבה מהליגה האנגלית. על פי ההיגיון שלך אין שום סיבה לצפות בליגה האנגלית בכדורגל- הרי הרמה שם נמוכה בהרבה מליגת האלופות. על פי ההיגיון שלך תחרויות ספורט מעניינות רק אם הן מגיעות לפסגת היכולת האנושית וכל השאר לא מעניין. אולי תבדוק את הטיעון הירוד הזה?
שמשון  |  12.07.11
24.
יש כדורגל, כדורגל ישראלי וכדורגל נשים.
אלה 3 המשחקים שונים. כל משכתב רן (18) - נכון בהחלט. אי אפשר לקרוא לזה כדורגל כאשר שוערת לא מסוגלת לקפוץ לגובה של כמה סנטימטרים בודדים. יכול להיות שזה מראה אסתטי אבל זה לא חווית כדורגל אמיתית. זה פשוט תחליף יותר זול ופחות איכותי.
יגאל ש.  |  12.07.11
לכל התגובות