אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צעד ראשון באימוץ מסקנות קדמי: שטייניץ חתם על צו לפתיחת משק החלב לייבוא צילום: אוראל כהן

צעד ראשון באימוץ מסקנות קדמי: שטייניץ חתם על צו לפתיחת משק החלב לייבוא

שטייניץ: "פתיחת ענף מוצרי החלב לייבוא תעודד תחרות ותוביל להוזלת מחירים לצרכן". מועצת החלב הגישה עתירה לבג"ץ "נגד הכוונה להרוס את משק החלב". היום יקיימו הרפתנים הפגנה ברחבת מוזיאון תל אביב

03.08.2011, 10:56 | טל ליטמן ומארק שון
שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם הבוקר על צו להפחתת המכס על יבוא גבינות קשות. לטענת האוצר החתימה על הצו באה במטרה לפתוח את שוק החלב לייבוא, להגדיל את מגוון הגבינות הקשות וליצור תחרות יעילה בענף שתוזיל את המחיר לצרכן הסופי. חתימה על צו זה, באה כחלק ממתווה כולל שמטרתו ייעול משק החלב בישראל, ובהתאם למסקנות ועדת המשנה לבדיקת שוק החלב (ועדת קדמי) שאומצו על ידי ראש הממשלה ושר האוצר.

בהתאם להמלצות "ועדת קדמי", אומץ מתווה לפתיחת שוק החלב לייבוא, אשר מפחית שיעור המכס בייבוא גבינות קשות באופן מדורג מ-70% ל-20% ומגדיל את מכסת הייבוא באופן מדורג, כשבשנת 2016 תפתח המכסה לחלוטין.

היום מתכננים הרפתנים הפגנת ענק ברחבת מוזיאון תל אביב נגד אימוץ מסקנות ועדת קדמי, הנוגעות אליהם. לרפתנים יצטרפו חברי ההתיישבות העובדת, והצפי הוא לאלפי משתתפים. במקביל הופסקה היום אספקת החלב למחלבות הגדולות. אמש הוקם מאהל מחאה מול ביתו של שר התמ"ת שלום שמחון במחאה על מסקנות הועדה. לטענת הרפתנים, אימוץ מסקנות הועדה יוביל להרס ענף החלב, סגירת 300 רפתות ופיטורי 4,000 עובדים, כאשר אלו לא יובילו להוזלה של מוצרי החלב אלא להגדלת הרווחים למחלבות ולרשתות.

הרפתנים שזועמים על צעדיו של שטייניץ אמרו כי הוא "אינו נרתע גם משלטון החוק. שטייניץ ביצע מחטף מביש וחתם - כאמור, מבלי להמתין להכרעת בג"ץ, על שורה של צווים והוראות שעה לשנים 2011-2016 להגדלת מכסות ייבוא הגבינות ולהורדת המכסים על גבינות קשות ונוספות (גידים כחולים, גאודה, מגורדת וחלומי). יצויין כי מעבר לניסיון נפסד זה לקבוע עובדות בשטח לפני הכרעת השופטים, פועל שר האוצר בעניין משק החלב אף עוד בטרם קיבלה הממשלה החלטה פורמלית ומסודרת בעניין - כמתחייב ע"פ כללי המנהל התקין".

מועצת החלב עתרה לבג"ץ

במקביל מועצת החלב הגישה היום עתירה שנייה לבג"ץ בטענה ששרי האוצר והתמ"ת קובעים עובדות מוגמרות בשטח והופכות את העתירה בעניין למיותרת. העתירה שהוגשה לפני מספר ימים קראה לקיים דיון מעמיק יותר בהשלכות וועדת קדמי, והמדינה נדרשה להתייחס לעתירה עד ה-15 באוגוסט. "מתברר כי בכוונת שרי האוצר והתמ"ת ליצור עובדות מוגמרות ולהניח על שולחן הממשלה, כבר בישיבתה הקרובה ביום ראשון הקרוב, הצעת החלטה לשינוי יסודי במדיניות הנוהגת ביחס לענף החלב".

לטענת מועצת החלב החלטה כזאת תייתר את העתירה הקודמת. המועצה טוענת עוד, כי התברר ששר האוצר אינו ממתין להחלטת הממשלה שתאשר את ההמלצות וכבר אתמול הופחתו תעריפי המכס כדי לאפשר ייבוא מיידי של מוצרי החלב. "המועצה מבהירה כי לדעתה הפחתת תעריפי המכס היא בלתי חוקית ובדעתה לנקוט בכל ההליכים המשפטיים כדי לבטלה", נכתב בעתירה.

בא כוח מועצת החלב, עו"ד שאול פלס, ציין בעתירה כי: "בימים אלה נודעו למועצה עובדות חדשות, שלא היו ידועות לה בעת הגשת העתירה, הקודמת ביחס לדיוני ועדת קדמי והאופן שבו התגבשו המלצותיה. עובדות אלה מלמדות כי ההליך שקיימה ועדת קדמי היה פגום מיסודו באורח קיצוני. כך, בין היתר, מתברר כי הוועדה פעלה בניגוד לכתב המינוי שלה, בחוסר סמכות או בחריגה מסמכות, וכי משרד החקלאות, המשרד הממשלתי האמון על הנושא, לא שותף באופן אמיתי בהליך, עמדתו לא נשמעה והוא לא נטל חלק בגיבוש ההמלצות.

מתברר כי משרד החקלאות דורש לקיים הליך חדש וסדור כדי לגבש המלצות כדין. כבר בעתירתה הראשונה קבעה מועצת החלב כי המלצות "ועדת קדמי" הן פרי הליך מינהלי חפוז, קלוקל, בלתי תקין, חשאי, חסר תום לב שנועד כל כולו לצרכים פופוליסטיים בלבד, הליך שיביא לקריסת משק החלב הישראלי מבלי שייטיב עם הצרכנים".

את מועצת החלב מייצג עורך הדין שאול פלס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות