אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאיר אברג'יל נחת בישראל: "חף מפשע" צילום: שאול גולן

מאיר אברג'יל נחת בישראל: "חף מפשע"

העבריין שהודה בסחיטה וחתם על עסקת טיעון בארה"ב, שב ארצה לאחר יותר מחצי שנה בכלא האמריקני. "בושה וחרפה שבמדינת ישראל מסגירים אדם חף מפשע", אמר כשחיבק את ילדיו, שהמתינו לו בנתב"ג עם פרחים ושלט שעליו נכתב "אבוש"

25.08.2011, 16:01 | כתבי ynet

העבריין הבכיר שוב איתנו: מאיר אברג'יל, שחתם על הסדר טיעון ושוחרר מהכלא האמריקני, נחת בצהריים (יום ה') בארץ כאדם חופשי. ילדיו ואשתו רינת קיבלו את פניו עם פרחים ושלט עליו כתבו: "לאבוש". אברג'יל חיבק בחום את ילדיו ואמר: "בושה וחרפה שבמדינת ישראל מסגירים אדם חף מפשע". הוא סירב להשיב לשאלת ynet אם לדעתו גם אחיו איציק ישוחרר בקרוב.

אחרי זמן קצר, לווה אברג'יל על-ידי חבריו למכונית המרצדס השחורה שהמתינה לו בחניון נמל התעופה. ילדיו של העבריין אמרו בזמן שהמתינו לאב: "אנחנו מתים על אבא שלנו. הוא אחד האבות המקסימים, וקשה לנו לעכל שהוא בא. ראינו אותו לאחרונה לפני עשרה חודשים, וזה נורא מבאס שהוא ישב תקופה כזו ארוכה".

בשדה התעופה חיכו גם לאברג'יל גם עורכי דינו איילת אפיק חכמון ואבי עמרם. "שוחחתי אתמול עם מאיר במיילים, והוא מאוד שמח לחזור", העידה הפרקליטה. "האמריקנים הבינו שאם הם מביאים את התיק הזה לבית משפט - אין בו כלום, כאשר מאיר טען לחפותו מהיום הראשון. הצדק היה מתקיים אם הוא לא היה נעצר בכלל, ולא בכדי האמריקנים לא ביקשו שהוא יישב במעצר זמן נוסף. האישום היחידי שנשאר זה סחיטה, אך ללא נסחט. עסקת הטיעון הייתה למעשה דרך לצאת איכשהו מהפרשה בכבוד".

"טענו לכל אורך הדרך שאין ראיות בתיק הזה ושבעצם כל הליך ההסגרה הוא גימיק של המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה", הוסיף עו"ד עמירם. "פרשת ההסגרה של מאיר אברג'יל תיזכר לדיראון עולם במערכת המשפט הישראלי. המפכ"ל, היועץ המשפט לממשלה ונשיאת בית המשפט העליון צריכים כולם לעשות בדק בית יסודי על מנת להבין איך אירע מקרה שבו אדם מוחזק שנתיים וחצי במעצר על בקשת סרק".

עוד הוסיף עו"ד עמירם: "במשך שנתיים וחצי חזרתי ואמרתי כי ההסגרה הזו תהיה יום הכיפורים של מערכת המשפט, ולצערי זו נבואה שהגשימה את עצמה. אני מקווה שהפרשייה של מאיר אברג'יל תהווה תמרור אזהרה להבא, כך שכל בקשת הסגרה של אזרח ישראלי לרשויות אמריקניות תיבחן בשבע עיניים, וזאת כדי למנוע מאזרח אחר את הטראומה שחווה מאיר אברג'יל".

אברג'יל חתם בארה"ב על עסקת טיעון, שבמסגרתה הודה בסחיטה באיומים של כ-1.35 מיליון דולר מאסי וקנין. התביעה בקליפורניה, שם התבצעו לכאורה העבירות ב-2003, הסכימה לבטל את האישום נגד אברג'יל בסעיף של חברות בארגון פשיעה. העונש שנקבע בעסקה עומד על 42 חודשי מאסר, אולם הרשויות בארה"ב הודיעו כי יסתפקו בזמן שבו שהה במעצר בארץ ובלוס אנג'לס - כשלוש שנים. היתרה תתקזז בשל הנוהג לוותר על 15% מתקופת המאסר. העונש המרבי על העבירה הוא 20 שנות מאסר.

מאיר ואחיו יצחק נעצרו באוגוסט 2008 בעקבות בקשת הרשויות בארה"ב להסגירם בגין מעורבות ברצח סוחר הסמים הישראלי סמי אטיאס - סעיפים המיוחסים רק ליצחק - וכן בגין הלבנת הון, סחר בסמים והשתייכות לארגון פשע. בתחילת דצמבר אשתקד דחה בית המשפט העליון פה אחד את ערעורם של האחים והורה על הסגרתם. בינואר השנה הדבר קרה: במבצע מיוחד של המשטרה, שכלל אבטחה כבדה בנתב"ג, הועברו השניים מהכלא בארץ למטוס המיוחד ששלחו הרשויות האמריקניות והוטסו באזיקים לארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות