אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הטורקים מתכננים לנטרל את הנשק של חיל הים" צילום: בלומברג

"הטורקים מתכננים לנטרל את הנשק של חיל הים"

לפי דיווח בעיתון טורקי, שלוש ספינות קרב נערכות לצאת להגן על סיוע ימי לעזה - ואם ייתקלו בספינות ישראליות בלב ים יתקרבו עד 100 מטר וינטרלו את מערכות הנשק. ארדואן: "מעשי ישראל במשט היו למעשה עילה למלחמה, טורקיה נהגה באיפוק"

12.09.2011, 17:22 | ynet

נערכים לעימות בלב ים? בזמן שראש ממשלת טורקיה נמצא בדרכו למצרים לביקור היסטורי, באנקרה מדווחים היום (ב') על כך שחיל הים הטורקי נערך לפרוס שלוש ספינות מלחמה בים התיכון, כדי "לשמור על חופש התנועה" ולהגן על סיוע ימי לפלסטינים ברצועת עזה.

לפי הדיווח בעיתון "סבאח", הוחלט שאם ספינה טורקית תיתקל בספינה ישראלית מחוץ למים הטריטוריאליים (של ישראל), היא תתקרב עד למרחק של 100 מטרים ממנה ותנטרל את מערכות הנשק שלה. בעיתון השוו את הצעד למדיניות שננקטת מול יוון בשטח האווירי שמעל הים האגאי.

בסוף השבוע שעבר עוררה סערה התבטאות של ארדואן, שטען כי "הספינות הטורקיות אמורות בראש ובראשונה להגן על ספינותינו המובילות סיוע לעזה. מעתה והלאה, לא נותקף על ידי ישראל".

למחרת פרסמה לשכת ראש הממשלה הטורקי הבהרה. "הדגשנו את העקרון לפיו נקפיד על תנועה בטוחה של ספינות הסיוע של עזה", אמר גורם בכיר בממשל הטורקי. "מזרח הים התיכון אינו מגרש המשחקים הפרטי של ישראל. כל עוד זו תמנע מהתערבות בחופש התנועה באזור, אנו לא מתכוונים לשלוח ספינות קרב לליווי".

אותו גורם פטר את הפרסום הקודם כתרגום קלוקל שלא ירד לסוף דבריו של ארודאן. "השתמע כאילו אנו מציעים לכל ספינת סיוע ליווי קרבי. זהו אינו המצב. טורקיה תגן על זכויות אזרחיה רק כשישראל תבחר להתערב ולמנוע תנועה חופשית במים הבינלאומיים".

ארדואן: במוקדם או במאוחר אבקר בעזה

ההידרדרות הנוספת ביחסים בין ישראל לטורקיה באה על רקע פרסום דו"ח פאלמר הבינלאומי, שקבע כי ירושלים אינה צריכה להתנצל בפני אנקרה על אירועי המשט לעזה אשתקד, שבו נהרגו תשעה טורקים. הטורקים גירשו את שגריר ישראל באנקרה ואת כל הסגל הדיפלומטי הבכיר, הורידו את דרג הנציגות שלהם בתל-אביב, הפסיקו את יחסי הסחר הממשלתי והצבאי בין המדינות, ואף איימו לשלוח ספינות קרב שילוו את המשטים הבאים לעזה.

 

בראיון אתמול ל"אל-ג'זירה" אמר ראש ממשלת טורקיה ארדואן כי מעשיה של ישראל במשט לעזה היו הפרה של החוקים, ולמעשה היוו "עילה למלחמה". "היינו סבלניים עד כה", הדגיש ארדואן.

בראיון חזר ארדואן על טענותיו נגד ישראל. הוא "התבלבל" מעט, כשאמר כי גם העם בישראל החל להטיל ספק בתהליך במזרח התיכון ובצורך בנוכחות הישראלית בשטחים הפלסטיניים: "כ-450 אלף ישראלים יצאו לרחובות. פירושו של דבר שגם הם אינם חשים בנוח עם התהליך הזה. מפני שטורקיה היא מדינה חשובה באזור, וישראל מפסידה אותה".

כשנשאל אם יבקר בעזה במהלך סיורו במצרים, אמר ארדואן: "איננו בעד מתח לא-נחוץ. אנחנו מדברים על כך עם הרשויות במצרים. אם נגיע להסכמה כללית, כן, אבקר בעזה. אני יודע שאחינו ואחיותינו בעזה מחכים לנו. יום אחד אגיע לעזה, במוקדם או במאוחר". בשבועות האחרונים דווח כי ארדואן שוקל לבקר ברצועה בצעד נוסף של התרסה נגד ישראל, אך בהמשך הבהירה לשכתו כי לא יעשה זאת כעת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
ל 13 ארדואן נבח וקישקש בזנב, אבל הלכה למעשה לא ביטל את קשרי המסחר!
קשרי המסחר של המאה ה-21, מעוגנים באמנות בינלאומיות כבדות משקל, הכוללות קנסות עד כדי נידוי מסחר עם המפרים ופיצויים לצד שנפגע. לטורקיה יש המון להפסיד. באשר לציוד צבאי, בלאו הכי אין עסקאות מזה שנה וחצי וטוב שכך (דני).
לא להילחץ!  |  13.09.11
26.
אחמדניג'ד נעלב מאוד קם מטורף גדול ממינו ארדואן !!!
אחמדניג'ד חולם... על האיפריה הפרסית...ארדואן חולם... על האיפריה העותמנית...שניהם אסלמים קיצוניים תומכים בארגוני טרור אסלמים...שניהם חולמים להיות מנהיגי העולם הערבי - הרי הטורקים והאירנים אינם ערבים...הם מנצלים את "אביב הערבי..." זה עניין של זמן שהערבים יתעוררו וידחו אותם...בנתיים אחמדניג'ד יורד קרנו באירן...וארדואן זה עניין של זמן וישלח לטיפול פסיכיטרי...!
אבי קול , ירושלים  |  13.09.11
לכל התגובות