אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פריחתו של היישוב נורית

פריחתו של היישוב נורית

העליון ביטל מכרז לכרייה במחצבה בגלבוע, מחשש לפגיעה ביישובים נורית וגדעונה, בנוף ובתיירות לאזור

26.09.2011, 09:25 | דותן לוי

פסק דין של בית המשפט העליון שהתקבל בסוף השבוע שעבר ביטל מכרז מתוכנן של מינהל מקרקעי ישראל לכרייה במחצבה הממוקמת בלב שטח פתוח שבין היישובים גדעונה לנורית שבגלבוע. בית המשפט תמך בעמדת המועצה האזורית גלבוע, ולפיה הפעלת המחצבה תפגע בבריאות התושבים ובצביון התיירותי והחזותי של האזור, ועלולה להכשיל את שיווק המגרשים ביישוב האקולוגי החדש נורית וכן בהרחבה של היישוב גדעונה.

מדובר במחצבה קיימת שהופעלה על ידי חברת אבן וסיד. הפעילות במחצבה הופסקה לפני כחמש שנים, ובשנת 2007 ביקש מינהל מקרקעי ישראל לחדש את המכרז לכרייה במקום. התוכנית החדשה קיבלה תוקף במרץ 2008, ואף זכתה להסכמת המועצה שהניחה כי פרסום מיידי של המכרז ימזער פגיעה עתידית בשיווק המגרשים. חוות דעת של מומחית סביבתית שצורפה לערעור של המועצה לעליון קבעה כי העיכוב הארוך של מינהל מקרקעי ישראל יביא למצב, שבו הבורות היותר מזהמים של המחצבה יפעלו במקביל להרחבת היישוב גדעונה ואכלוס היישוב נורית - דבר שעלול לגרום למפגעי רעש ואבק סביבתיים קשים.

בפברואר האחרון פנתה המועצה לבית המשפט המחוזי בנצרת, שפסק נגדה תוך סירוב לבטל את הליכי המכרז של המינהל. בערעור שהוגש לבית המשפט העליון באמצעות עו"ד ערן לב נטען כי חידוש פעילות המחצבה באתר עומד בניגוד לתמ"א 35, המייעדת את שטח רכס הגלבוע כשטח ירוק, ויגרום לפגיעה קשה בערכי סביבה ונוף - עמדה שקיבלה גיבוי מהשר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שהתנגד להקמת המחצבה ואף הציע לה חלופות.

תגיות