אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח טכנולוגי: ויקיפדיה האיטלקית מורידה את עצמה מהרשת

דו"ח טכנולוגי: ויקיפדיה האיטלקית מורידה את עצמה מהרשת

הצעת חוק שנויה במחלוקת גרמה למפעילי האנציקלופדיה לנקוט צעד חריג. וגם: עדיין לא סיימנו עם שמועות האייפון, ולמה אריק שמידט לא משתמש בגוגל+?

05.10.2011, 14:13 | יוסי גורביץ

ויקיפדיה יורדת למחתרת

במדינה שבה ראש הממשלה מחזיק בשליטה רחבה בתקשורת, ואפילו יש לו עיתון משלו – איטליה בהנהגת סילביו ברלוסקוני, כמובן – דנים כעת בהעברת חוק דרקוני במיוחד, או ליתר דיוק בפגיעה אנושה בחופש הביטוי.

על פי החוק החדש, אם מישהו מהציבור חושב שנכתב עליו משהו משמיץ, הוא יכול לדרוש מהאתר לתקן את המידע כך שיתאים יותר להשקפת עולמו, ללא כל הליך שיפוטי. היה והאתר לא יציית להוראה בתוך 48 שעות, הוא יהיה צפוי לקנס של 16 אלף דולר ללא צורך בהוכחת נזק – אף על שהמידע המקורי שפורסם עשוי להיות אמיתי. לברלוסקוני, כנראה, נמאס מכך שכותבים עליו את האמת.

ויקיפדיה האיטלקית נקטה צעד חריג נגד החוק. הוא, כאמור, עדיין בשלבי דיון, אבל האנציקלופדיה המקוונת פשוט הסירה את עצמה מהרשת. אי אפשר למצוא אותה יותר. כל מה שנותר הוא עמוד שמזהיר מפני השלכות החוק, שיערערו את הבסיס שעליו, לדברי ויקיפדיה, האתר נשען: נייטרליות, חירות, והיכולת לוודא שהתוכן המופיע בה אמין.

בוויקיפדיה מציינים שהחוק האיטלקי כבר מכיר בעבירה של הוצאת דיבה ושיש הליך חוקי לטיפול בה. החוק הנוכחי הוא סיפור שונה לגמרי.

 

חשבתם שנפטרתם משמועות האייפון 5?
השקת האייפון 4S, צילום: איי פי השקת האייפון 4S | צילום: איי פי השקת האייפון 4S, צילום: איי פי

השמועות הגיעו לשיא של רתיחה. אפל תציג את האייפון 5! הוא יהיה מצויד בשבב NFC, בטכנולוגיה מתקדמת ובסוחט מיץ! הוא יהיה מהפכני, קסום, התגלות אלוהית! העיצוב החדשני שלו ישאיר את כל המכשירים האחרים באבק! ברחבי העולם נצפו פרשנים שמוטי לסת ומזוגגי עיניים, ומשקיעים שסופרים בלהיטות את המכוניות החדשות שיוכלו לרכוש תמורת מניות אפל.

כל זה היה אתמול בצהריים, כשגישת ה"לא נגיד לכם שום דבר, נה נה נה נה נה", הביאה לגל של ניחושים. הסחרחורת היתה חריפה במיוחד, כי אפל חרגה ממנהגה להציג גרוטאה חדשה מדי שנה. האייפון 5 היה צריך להגיע ביוני. הוא לא הגיע – והתוצאה היתה גל פרוע במיוחד של שמועות. גיזמודו ריכזו אותן כאן. לעזאזל, הכרתי כמה אסטרולוגים עם יותר כבוד עצמי.

   

ואז בא הערב, ואיתו ההתעוררות וההתפכחות. אין אייפון 5. יש אייפון 4 משופצר בכמה חרוזי זכוכית (אפל תאפשר לכם לשלוח גלויה אלקטרונית! הללויה! ואפילו בלי תשלום!) ומוסווה בשם אחר. הוא לא תומך ב-NFC, הוא לא תומך בדור הרביעי, והוא נראה מפגר בעליל לעומת עדכון אנדרואיד הצפוי להגיע בשבוע הבא – אם כי הפנאפלים קיבלו את מבוקשם ועכשיו אפשר יהיה לרכוש גרוטאה כזו בצבע לבן.

באופן טבעי, מניית אפל הסתחררה לה כלפי מטה. היא התאוששה מאוחר יותר, כי הספקולנטים שרוכשים אותה הבינו שאפל, על הגרוטאות הנוצצות שהיא מייצרת בסדנאות יזע בעולם השלישי, הולכת להכניס הרבה מאוד כסף בשנה הקרובה גם בלי אייפון ממש חדש. ובכל זאת, המנייה סיימה בירידה מתונה – ודווקא המניות של HTC וסמסונג, יצרניות אנדרואיד מובילות, עלו. זה לא הפריע לפנאפלים של "אפל אינסיידר" לטעון שהתגובה של השווקים היתה "מעומעמת, אך אופטימית" ולטעון שלא צריך להתרגש מירידה סופית של 0.56%.

אה, והחלק הכי גרוע? שאחרי כל זה, כבר יש שמועות אייפון 5 חדשות. כן, כן – הוא עוד ישוב. כמו המלך ארתור, הוא לא מת, רק ישן, ועוד ישלוף את החרב מהאבן שוב. רק חכו, חכו שטכנולוגיית 4G תתפוס, ושהמשיח יבוא, וכל זה.

ואם כבר אכזבות...

ומי לא בא? אריק שמידט

 

לפני כשלושה חודשים הציגה גוגל בקול תרועה את הרשת החברתית שלה, היורשת של באזז ושל אורקוט, גוגל+. האמת, מוצר חביב למדי שבעולם טוב יותר היה מסוגל לתת פייט יפה לפייסבוק, שמצידה נבהלה ועשתה את מה שחברות טכנולוגיה עושות תמיד במצב כזה: העתיקה. בפועל, מדובר בשממה נטושה שנראית כאילו הרגע ניסו בה נשק גרעיני. המשתמשים פשוט לא רוצים אותה. עדיין אין סיבה מספיק טובה להשתמש בגוגל+ במקום פייסבוק.

עכשיו, עבדכם הנאמן – אף על פי שהוא, אירונית, משתמש בגוגל+ כנראה יותר מפייסבוק – הוא לא לגמרי נטול פניות: בתוך 21 חודשים נדע אם גוגל+ נשכה את האבק או שאני אצטרך לבלוס כובע. העניין הוא שגם לבכירי גוגל יש אינטרס מסוים בנושא. וראה זה פלא, כמו רוב האוכלוסייה, גם הם לא פעילים במיוחד שם.

אף על פי שוויק גונדוטרה מפציץ ומפרסם פוסטים כל שעה עגולה בערך, המנכ"ל לארי פייג' פירסם שמונה פוסטים בסך הכל, המייסד האחר סרגיי ברין פירסם 15 מהם, ושורה של בכירים נוספים פתחו חשבון אך לא עשו בו כל שימוש פומבי. זה לא אומר שהם לא עשו בו שימוש פרטי – בשביל זה, אחרי הכל, הגיע כל הרעיון של מעגלים – אבל זה לא נראה טוב. היו"ר, אריק שמידט, בכלל לא פתח חשבון. גם לא היועץ המשפטי של החברה, דיוויד דרומונד. האמת, עליו אני יכול מוותר.

זה נראה כמו אי אמון מסיבי מצד הנהלת גוגל במוצר מוביל שלה: כל כך מוביל, שהוא זכה לפרסומות בעמוד הראשי והנקי בדרך כלל שלה. האפשרות האחרת, והגרועה יותר במובנים מסוימים, היא שאין מדובר באי אמון, אלא בחוסר עניין. 

מצד שני, אריק שמידט עדיין משתמש בבלקברי. נראה לי שמישהו צריך לתפוס אותו לשיחה צפופה.

אריק שמידט. לא תמצאו אותו בגוגל+ אריק שמידט. לא תמצאו אותו בגוגל+ אריק שמידט. לא תמצאו אותו בגוגל+

רובוטי התופת

 

ברק אובמה הבטיח, כשנבחר, להוציא את הכוחות האמריקאים מעיראק עד סוף 2011. זה, הממ, עוד חודשיים בערך. בכלל לא בטוח שאחרון החיילים האמריקאים, ויש שם כמה עשרות אלפים מהם, באמת יעזוב את המדינה עוד השנה. אבל מה שבטוח הוא שעיראק ירדה מזמן מהכותרות, אף על פי שהיא לא התייצבה ובטח לא התאוששה מהפלישה חסרת התכלית של ג'ורג' בוש, לפני יותר משמונה שנים.

במדינה לא חסרים כוחות של חמושים למיניהם, והם מתגאים ביכולות הטכנולוגיות שלהם. עיראק היתה שדה הקרב הגדול הראשון שבו נפרסו רובוטי לחימה במספרים גדולים – בשלב מסוים היו שם כ-40 אלף מהם. עכשיו, אומרים החמושים, יש להם רובוטים משלהם.

אלה לא המל"טים הנוצצים שהאמריקאים כה משתבחים בהם, שמסוגלים להרוג אנשים – לעתים קרובות מדי, לא את האנשים הנכונים – כשהם מופעלים על ידי סמל שיושב בכלל בקנזס. אבל אלה רובוטים. החמושים הציג  מכונית נטולת נהג, כנראה הדבר הבא בתחום מכוניות התופת, ומקלע שיורה ללא מגע יד אדם, כנראה בהפעלה מרחוק.

החמושים בעיראק הוכיחו את עצמם לאורך השנים כמוצלחים מאד בתחום הטכנולוגי, והם אפילו הצליחו לפרוץ לזרם תשדורת של מל"ט פרדייטור תוך כדי פעולתו. הם היו כאב ראש רציני לכוחות האמריקאים שם, במיוחד בכל מה שקשור להפעלת מטענים מרחוק. האמריקאים צפויים לעזוב בקרוב, והרובוטים שלהם ילכו איתם. אלה של החמושים, כנראה, יישארו. לא בדיוק בשורה טובה לאוכלוסיה המקומית.

קצרצרים

טחנות הצדק טוחנות לאט, כידוע, אבל זה כבר נראה כמו סרט בהילוך איטי. לפני שנתיים וחצי מייסדי פיירטביי – שלושת ההיפים והניאו נאצי – הורשעו בשבדיה בעבירות על החוק, נידונו למאסר ולקנס וחלקם נמלטו מהמדינה. אחרי שורה של הליכים משפטיים מייגעים, החליט בית משפט בלגי לאסור על ספקיות הרשת בארץ השוקולד והפדופילים לאפשר לגולשהן להתחבר לפיירטביי. זה קורה אחרי שהסוסים לא רק נמלטו מהאורווה, הם גם יצאו למסע הופעות רב יבשתי.

לרשויות החוק בארה"ב יש מנהג מגונה: הן מנצלות את העובדה שחוקי הפרטיות לא עודכנו בהתאם לטכנולוגיה החדשה, ומנטרלות את התיקון הרביעי לחוקה באמצעות מעקב GPS אחר חשודים ללא צורך בצו בית משפט. האיש שנחשב לממציא ה-GPS, רוג'ר ל. אסטון, יוצא נגד השיטה הזו, והוא בין האנשים הפונים לבית המשפט העליון של ארה"ב בדרישה שמעקב באמצעות GPS יצריך צו – כמו כל חיפוש אחר.

מכשיר GPS. משמש למעקב אחר חשודים ללא צו משפטי, צילום: בלומברג מכשיר GPS. משמש למעקב אחר חשודים ללא צו משפטי | צילום: בלומברג מכשיר GPS. משמש למעקב אחר חשודים ללא צו משפטי, צילום: בלומברג

התחום החם ביותר בעולם הטכנולוגיה כיום הוא בכלל משפטי: תביעות פטנטים, רצוי מציקות, מופרכות ומגובות בהמון המון ניירת. על המקרה המופרך ביותר עד כה, של חברה שרוצה תמלוגים על ה-WiFi, אפשר לקרוא כאן. אבל גם בעולם הזה, התביעה נגד קיקסטארטר מטומטמת במיוחד: קיקסטארטר הוא אתר שמאפשר לאנשים להציע את הרעיונות שלהם לסטארט-אפים חדשים, ואם קוראי האתר חושבים שיש לרעיון עתיד, הם יכולים לתרום לו. מהבחינה הזו, ספק אם יש אתר חשוב יותר ליזמות. עכשיו טוען מישהו, שהמציא בעבר רעיון דומה כדי לתגמל אמנים, שהרעיון של גיוס-המון שייך לו, והוא תובע כעת מקיקסטארטר תשלום – או שתהיה תביעה.

בעוד שמנהיגי גוגל מתנהגים כמו רוב מוחלט של האוכלוסיה ומצביעים ברגליים נגד גוגל+, מהנדסי החברה האומללים ממשיכים לשפצר את הרשת החברתית המקרטעת שלהם. מעתה אפשר יהיה לסגור פוסטים לתגובות, עוד קודם לפני ששיגרת את הגיגיך האפויים למחצה אל גוגל+. בגוגל אומרים שהם מקווים שזה יאפשר לאנשים להפיץ את דעותיהם בבטחה – כנראה בביטחון שאיש לא יוכל לחלוק עליהם.

ארגון הטרור המקוון אנונימוס הודיע כי הוא ימחה את הבורסה של ניו יורק מעל פני האדמה, או על כל פנים מהרשת. במילים אחרות, שהקבוצה שוב זכתה לפרסום. אה, רגע, "קבוצה"? לא לגמרי מדויק. חברים אחרים באנונימוס – אם הם אכן חברים באנונימוס; נראה שרק רשויות החוק מסוגלות לזהות חברים של הארגון, ובזה הן די הצליחו בחודשים האחרונים – הודיעו שההחלטה לתקוף את הבורסה התקבלה שלא על דעתם. תעירו אותנו כשזה נגמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
ל-1. אני הייתי נותן לך 'נכשל' בקורס מבוא לניואנסים.
קראת את המילה "כמובן"? נחש מה תפקידה במשפט. בכל מקרה לפני שתתקבל לקורס שלי, חוששני שעליך לעבור קורסים בזיהוי אינדוקטרינציות תקשורתיות וחשבון של כיתה א'. אני יודע שלעיתים הזיות פוליטיות מעוורות ומונעות לראות אפילו את הבסיסית שבעובדות כמו גם מספקות קרקע נוחה לנחיתת דמגוגיות כמו זו של יוסי- אבל כדי לטעון שהתקשורת בעד ביבי צריך להוסיף להזיות הרגילות גם קורטוב של LSD. ובאשר לצורך בחשבון- זה בשביל לספור את כל כלי התקשורת בארץ (בעלי אג'נדה מסוימת(שששש, אני הס מלהזכיר אותה)) ולהחסיר מהם את המספר אחד, שהוא 'ישראל היום' (שגם לו, אגב, יש קו מנחה).
מרצה לניואנסולוגיה , האקדמיה לניואנסים  |  06.10.11
8.
אני אוהב דיונים!
השם דו"ח טכנולוגי לא מרמז על טור דעות, ורב הזמן הוא מתבסס על סיכום ידיעות חשובות מהעולם . זה אחלה רעיון, ובהתחשב בכמויות המידע שאנו מופצצים בהם זה באמת עוזר. הבעיה מתחילה לא בהבעת הדיעה הנלווית לידיעות, אלא בבורות, שנאת הטכנולוגיה המוצהרת (בטור טכנלוגי,כן?) ובעיקר בסגנון הבוטה והכמעט אלים שנלווה לדיעות האלו. אין לי בעיה ואני אפילו מאד אוהב לראות את הצד השני של המטבע. אבל אני רוצה לראות צד שני שמבוסס על עובדות והכרת השוק ולא על איזה פוסט עלום באנגלית . אני אשמח לקרוא צד שני שנכתב מתוך כבוד לצד הראשון, ואני אתמוגג לקרוא טור של משהו שאוהב טכנולגיה, גם היא של חברות שאני לא אוהב -אפל, סמסונג, ממש לא משנה לי. לגבי הטענה על שוק חופשי- נא להתעורר- מדובר בישראל. יש כאן שלושה אתרים כלכלים. אחד ארכאי, אחד יומרני, ואחד כלכליסט שהוא אחלה. כלומר ההצע ההתחלתי כבר לא גבוה ביחס לביקוש ככה שכניסות לאתר תמיד יהיו. אחר כך, למצוא כתב חרוץ כמו יוסי, שיוציא טור כמעט כל יום זו לא משימה קלה( כן- הנה מחמאה ליוסי, הוא באמת חרוץ, או יודע לנבור בRSS ממש טוב). בקיצור אלעד- שוק העיתונות בישראל הוא רחוק מאד מלהיות חופשי או מקצועי במיוחד ככה שעקרונות הקפיטליזם לא עובדים כאן. נ.ב אם שוק חופשי אז עד הסוף - בד"כ תגובות שליליות נעלמות תוך דקות עד שעות
גיא , אי-שם  |  05.10.11
5.
ל- 2 ו- 3: תנו לעקרונות השוק החופשי לעבוד
אם, כדבריכם, הטור הזה הוא מאוס ואיננו מתאים לעיתון כמו כלכליסט, הרי שמעטים מאד ייכנסו לקרוא בו, הרייטינג של הטור יירד, הפרסומות שכלכליסט מנסה למכור באמצעותן לא יהיו שוות את המחיר של הטור, והעורך יגיד ליוסי גורביץ': "יוסי היקר, אתה מפוטר!" מצד שני, ישנם אנשים כמוני, שמכל טורי כלכליסט קוראים את הטור הזה באדיקות כל פעם שהוא מתפרסם, ואוהבים אותו (גם אם לפעמים לא מסכימים עם יוסי). אם רוב האנשים הם כמוני, אזיי מספר הקוראים של הטור יגדל, מחיר הפרסומות יעלה, והעורך ייתן ליוסי לנהל עוד טורים פה. עכשיו בואו ניתן לתיאורית השוק החופשי לעבוד ונראה מה יקרה. לדעתי, ע"ס העובדה שהטור כבר בן 4 (יוסי? תקן אותי אם אני טועה), אפשר להסיק שהטור מצליח כלכלית וכנראה שהדיעה שלכם היא דעת מיעוט. אז אתם מוזמנים להדיר את רגליכם מהטור הזה ולקוות שההחלטה שלכם תשנה את המצב הכלכלי של הטור.
אלעד  |  05.10.11
לכל התגובות