אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הטלפון שידבר איתכם: איפה האייפון 4S בכל זאת מצליח לחדש? צילום: בלומברג

הטלפון שידבר איתכם: איפה האייפון 4S בכל זאת מצליח לחדש?

במה שונה סירי מכל מערכת שליטה קולית אחרת, באיזו מהירות אפשר יהיה לגלוש, ואילו מרכיבים חסרו באירוע החגיגי של אפל. אחרי האכזבה מכך שהאייפון 5 עדיין לא בסביבה, בואו להכיר את השחקן החדש בשוק

05.10.2011, 16:09 | עומר כביר
מה סירי מחדשת בתחום השליטה הקולית?

החלק הארוך ביותר במהלך האירוע אתמול (ג') הוקדש להצגת סירי (Siri), יכולות שליטה קוליות חדשות המבוססות על ידע של חברה שאפל רכשה לפני כשנה וחצי. הרעיון של שליטה קולית בעולם הסמאטרפונים לא חדש, וניתן למצוא תכונות דומות גם באנדרואיד ואפילו באייפון 4. ההבדל הוא בהיקף התחכום והיכולות שמציעה סירי, שלפחות במבט ראשון נראות חסרות תקדים בתחום.

באנדרואיד ובאייפון 4 השליטה הקולית מוגבלת למספר מצומצם יחסית של פקודות קבועות מראש: ניתן להורות למכשיר לבצע שיחה לאיש קשר, לנווט למקום מסוים, להכתיב הודעת טקסט וכדומה. בסירי, לעומת זאת, איך צורך להשתמש בפקודות קבועות, והאינטלגנציה המלאכותית של התוכנה מסוגלת לזהות היטב שפה טבעית. ניתן כמובן לבצע את כל הפעולות הבסיסיות, כמו יזימת שיחה, פתיחת אפליקציה וניווט. אבל אפשר גם לבצע מגוון רחב של פעולות, שלא בהכרח הוגדרו מראש במכשיר.

רוצים לדעת מה השעה עכשיו בניו יורק? רק תשאלו את האייפון 4S, ובאמצעות סירי הוא יאמר ויציג לכם את השעה בתפוח הגדול. עומדים לצאת מהבית לשדה התעופה ורוצים לדעת אם לקחת מטריה לרומא? תשאלו את האייפון "מה התחזית לרומא לשבוע הקרוב?", והוא יענה. אין צורך לשאול את השאלות בנוסח קבוע: גם אם תשאלו את המכשיר "אני צריך מטרייה היום ברומא?", סירי תדע להציג את התחזית הרלוונטית.

וכשמגיעים לפעולות מתוחכמות יותר, העסק הופך למעניין באמת. פקודה כמו "תעיר אותי מחר ב-6 בבוקר", תכוון את השעון המעורר לאותה שעה; אם תגידו למכשיר "תזכיר לי להתקשר לאשתי כשאני יוצא מהעבודה", ברגע שרכיב ה-GPS יזהה שעזבתם את המשרד יציג המכשיר תזכורת להתקשר אליה; פקודת "אני רוצה לצאת למסעדה סינית בסן פרנסיסקו" תציג רשימה של מסעדות סיניות מומלצות.

לפי ההדגמה באירוע של אפל, מדובר בדבר הקרוב ביותר למחשב מסטאר טרק – שכמו בדרך פלא הבין בדיוק מה קפטן פיקארד ביקש ממנו. אם התוכנה תעבוד כמו במצגת, מדובר בזינוק משמעותי בחוויית השימוש בסמארטפונים, כמו שהכרנו אותה עד היום. ללא ספק מדובר בחידוש המעניין ביותר של האייפון 4S.

גם באייפון החדש תהיה "אחיזת מוות"?

אפל מעולם לא הודתה שבעיית איבוד הקליטה, שאותו חוו משתמשי אייפון 4 כשהחזיקו אותו בתנוחה מסויימת, היא עניין רציני. אבל ב-4S ניכר שהחברה נקטה בצעדים ניכרים על מנת להתמודד איתה.

האייפון החדש מצויד במערכת אנטנות חדשה, אשר מסוגלת לעבור אוטומטית בין שתי אנטנות פנימיות, כולל בזמן שיחה. לדברי אפל, מדובר במהלך שמעולם לא נעשה קודם לכן בטלפונים סלולריים, ויאפשר איכות שיחה טובה יותר. המשמעות האמיתית? הפרשה שזכתה לכינוי "אנטנה-גייט" לא תמשיך להטריד את ראשי החברה.

אז יש סלולר בדור רביעי?

באייפון 4S אין דור רביעי, אבל לדברי אפל יש להם משהו טוב יותר: מערכת האנטנות החדשה. מהירות ההורדה שמתאפשרת בזכותה גבוהה פי 2 מבאייפון 4 ומגיעה למהירות של 14.4 מגה-בייט בשניה, לעומת 7.2 מגה-בייט כיום. לטענת אפל, מדובר במהירות הורדה זהה לזו שמבטיחות המתחרות בסמארטפונים הדור הרביעי שלהם.

"האייפון 4S מהיר בתיאוריה כמו כל מכשירים הדור הרביעי, ובפועל מהיר יותר הודות לשיפורי התוכנה שלנו", טען סמנכ"ל השיווק של החברה פיל שילר. המשמעות האמיתית: אין לנו דור רביעי, אבל ממש התאמצנו בשביל שלא תרגישו מרומים.

ומה עם דגם זול יותר?

האייפונים של אפל היו תמיד בין הסמארטפונים היקרים יותר בשוק. עובדה זו לא הפריעה למכשיר לזכות להצלחה, אבל מנעה מלקוחות חסכנים יותר מלבחור במכשירים של החברה. אחת הבשורות הבלתי מדוברות, יחסית, של השקת האייפון 4S היתה כניסתה הרשמית של אפל לשוק הסמאטרפונים הזולים.

האייפונים לדורותיהם. יש גם בזול, צילום: בלומברג האייפונים לדורותיהם. יש גם בזול | צילום: בלומברג האייפונים לדורותיהם. יש גם בזול, צילום: בלומברג

לצד דגמי האייפון החדשים יוכלו הלקוחות בארה"ב לרכוש גם את הדגם מהדור הקודם תמורת 99 דולר, ולראשונה בתולדות האייפון גם דגם בן שני דורות - אייפון 3GS - במחיר מפתה במיוחד: אפס דולר (עם התחייבות לשנתיים).

אפל מציעה כעת שורה של דגמים כל דרגות המחירים, וללקוחות שחולמים על אייפון בלי לשבור תוכנית חיסכון יש אופציות לא רעות בכלל. האייפון 3GS הוא אמנם לא הסמארטפון הכי משוכלל בסביבה, אבל עם מעבד לא רע, מצלמה סבירה, GPS ועוד יש בו את כל התכונות ההכרחיות לסמארטפון. למעשה, מדובר כנראה בסמארטפון המשתלם ביותר בשוק, דבר שללא ספק יסייע למכירות האייפון - במיוחד לאור האכזבה מהדגם החדש.

ומה אין באייפון 4S?

פרט למה שציינו עד עתה, החידושים של האייפון 4S כוללים גם מעבד כפול ליבה A5 (אותו מעבד של האייפד 2), שלדברי החברה מאפשר הרצת משחקים בגרפיקה עשירה ומרהיבה, ומצלמה אחורית באיכות 8 מגה פיקסל, המסוגלת לצלם סרטוני וידיאו באיכות 1080p.

אבל חשוב לא פחות הוא מה שאין בו. מאז הושק האייפון 4 לפני שנה וארבעה חודשים עבר שוק הסלולר תהפוכות ושינויים משמעותיים, שאפל, כך נראה, בחרה להתעלם מהם. הבולט מכולם הוא טרנד המסכים הגדולים. היום, כל חברה שמכבדת את עצמה לא תעיז להוציא סמאטרפון חדש עם מסך הקטן מ־4 אינץ', ורובן מוציאות מסכים גדולים יותר. סמסונג, שמובילה את הטרנד, כבר הציגה סמאטרפון אנדרואיד עם מסך 5 אינץ'. פתאום, עם מסך 3.5 אינץ' בלבד, האייפון נראה קצת קטן ומיושן.

היינו שמחים לראות גם שבב NFC, שיכול ליצור תקשורת מיידית עם מכשירים תומכים לצורך ביצוע פעולות כמו העברת תשלומים. טכנולוגיה זו אמנם עדיין בראשיתה, אבל היא עתידה לפרוץ ממשעותית בשנה הקרובה, ואם הייתה משולבת באייפון הייתה כנראה נכנסת לזרם המרכזי באופן מיידי.

פיל שילר באירוע ההשקה. אפל לא מחדשת מספיק, צילום: בלומברג פיל שילר באירוע ההשקה. אפל לא מחדשת מספיק | צילום: בלומברג פיל שילר באירוע ההשקה. אפל לא מחדשת מספיק, צילום: בלומברג

אבל מה שהכי חסר לנו באייפון 4S זו החדשנות. מרבית החידושים שהוכנסו באייפון החדש הם לא משהו שלא שמענו עליו. יש בשטח כבר סמארטפונים עם מעבדים מהירים יותר, מצלמות טובות באותה מידה או יותר, ולמרות טענות אפל, הדור הרביעי יכול להיות מהיר הרבה יותר מ-14.4 מ"ב בשנייה.

האייפון המקורי היה פורץ דרך. דגם ה-3G הביא את האפסטור המהפכנית; 3GS ו-4 אולי לא חוללו מהפכה משמעותית, אבל היו טובים בצורה ניכרת מהמתחרים. ו-4S? נראה שמדובר בסמאטרפון טוב מאוד, אבל במצב השוק כיום הוא רק אחד משורה של סמארטפונים טובים מאוד. בוודאי לא כזה שמוביל על פני כולם בתכונותיו המתקדמות. החדשנות שהפכה לכל כך מזוהה עם אפל נעדרה כמעט לחלוטין מההשקה הזו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
טעות רצינית לגבי שאר המעבדים
אין מעבד יותר מהיר מהA5 כרגע בשוק זה שלגלקסי אס 2 יש מעבד שהוא מהיר יותר ב0.2GHZ מהA5 זה לא הופך אותו ליותר טוב הA5 שמורכב משני מעבדי A9 הרבה יותר טוב מהמעבד של סמסונג ארכיטקטורה יותר טובה מסוגל לבצג יותר חישובים ועם מעבד גרפי הרבה יותר טוב תשוו את שני המעבדים במשחק או בעומש תראו שהA5 ממש דומיננטי
יוני  |  05.10.11
6.
אפל לא מגדילים את המסך כחלק מאותו קו אסטרטגי
ששם את חוויות המשתמש במרכז. אם תחזיקו את האייפון בכף היד, באותו אופן בה מחזיקים אותו רב המשתמשים,תשימו לב שנתן לגלול אתרים בסאפרי, או אפליקציות באמצעות הבוהן. או במילים אחרת אפשר לתפעל את האייפון באמצעות יד אחת וזה חלק מתפיסת חווית המשתמש, וההקפדה (הכמעט מטורפת) על פרטים קטנים שמאפיינת את אפל. וזה למה המסך הוא 3.5 וכנראה ישאר ככה. זה כבר מעייף לכתוב את זה אבל ההשוואה בין אייפון לסמסונג היא מופרכת מעיקרה כי השתיים לא משחקות אותו משחק אסטרטגי, וההשווואות בין המסכים לא אומרות כלום על חדשנות החברות, וזה בסדר כי אנחנו המשתמשים נהנים מיותר אפשרויות לא בא להרצות כאן איזה טלפון יותר טוב. רק מבקש שתתחילו להעמיק
גיא , עיצוביישן  |  05.10.11
לכל התגובות