אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעקב "כלכליסט": נתניהו ושטייניץ הבטיחו אבל קרן רווחי הגז עדיין לא הוקמה צילום: אלכס קולומובסקי

מעקב "כלכליסט": נתניהו ושטייניץ הבטיחו אבל קרן רווחי הגז עדיין לא הוקמה

הבטחת שר האוצר ורה"מ להזרים את רווחי הגז לטובת הציבור טרם מומשה. תגובת משרד רה"מ: ועדה הוקמה ותיתן המלצות בעוד כמה שבועות

03.11.2011, 06:57 | ליאור גוטמן

במרץ האחרון אישרה הכנסת ברוב גורף את מסקנות ועדת ששינסקי, שהעלו את שיעור המיסוי המקסימלי על הרווחים מהפקת גז, מ־35% לכ־62%. עוד במסגרת הדיונים המרתוניים של הוועדה הבטיח שר האוצר יובל שטייניץ, שעמד מאחורי הקמת הוועדה, שהכנסות המיסוי החדשות ייקלטו לקרן מיוחדת כדי שלא ייבלעו בקופת המדינה.

שטייניץ חזר על הבטחתו ב־23 במרץ בוועדת הכספים.

בעקבות התנגדות מצד חלק מחברי ועדת הכספים להעלאת שיעור המיסוי מחברות הגז בטענה שהכסף שיגיע לקופת האוצר לא ינותב בסופו של דבר לאזרחים, הצהיר שטייניץ שהוא עושה "מאמץ חד־משמעי" לעגן את הקמת הקרן. "הממשלה מתחייבת להגיש הצעת חוק לכנסת על הקמת הקרן עד סוף 2011, ואני מקווה שעוד הרבה לפני כן".

שטייניץ לא פעל לבד. בינואר השנה, כחודשיים לפני אישור החוק, הופיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס מנכ"לים בירושלים והתייחס לרווחים מוועדת ששינסקי. "בכוונתנו להקים קרן לעתיד ישראל מפירות התקבולים, אשר תוקדש לחינוך, חינוך ושוב חינוך. לבתי ספר יסודיים, תיכוניים והשכלה גבוהה. היעד הנוסף לכסף – ביטחון", אמר נתניהו. אולם, מבדיקת "כלכליסט" עולה שהקרן שהיתה אמורה לקום כבר נדחקה לתחתית רשימת המטלות שהמדינה מטפלת בהן.

קבוצת דלק וחברת נובל אנרג'י, המחזיקות במאגר "ים תטיס" - מאגר הגז היחיד שפעיל כיום בישראל - היו הראשונות ש"ניזוקו" ממסקנות ועדת ששינסקי וכבר מהרבעון השני של 2011 החלו לשלם למדינה את שיעור המיסוי החדש. מתוך דו"ח הרבעון השני של דלק קידוחים, הפועלת תחת קבוצת דלק, מעריך "כלכליסט" כי בחודשים אפריל־יוני שילמו כלל השותפות במאגר היטלים בגובה של כ־7.84 מיליון דולר, או כ־98 אלף דולר ביום. לפי חישוב זה עולה כי בקופת הקרן האמורה היו אמורים להיות נכון לסוף השנה כ־24 מיליון דולר.

חברי הכנסת, שכבר "טעמו" הבטחות כאלו ואחרות מהממשלה, ניסו לעגן בחקיקה את הקמת הקרן לקליטת רווחי הגז. כבר במהלך דיוני ששינסקי הציגו מספר חברי כנסת ובראשם שלי יחימוביץ' (העבודה) הצעת חוק לקליטת רווחי הגז החדשים. המהלך הוקפא בעקבות הבטחה של האוצר שהקרן תוקם. אולם, עד כה הכסף שנכנס לקופת האוצר לא הגיע למטרות שאליהן יועד.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה לדברים כי "בהתאם לשינוי חוק משק הנפט בעקבות ועדת ששינסקי, מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו ב־27 באפריל צוות בין־משרדי לבחינת אופן ניהול הכנסות ממשאבי טבע בראשות ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל. הצוות צפוי להגיש את המלצותיו לממשלה בתוך מספר שבועות".

תגיות