אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תדון בחיזוק השליטה של העיריות בתאגידי המים צילום: shutterstock

הממשלה תדון בחיזוק השליטה של העיריות בתאגידי המים

מדובר באחת מהמלצות ועדת ניסן שהוקמה כדי לבחון את המשך פעולת תאגידי המים העירוניים

06.11.2011, 07:15 | ליאור בן דוד

שמונה חודשים לאחר שהקימה הממשלה ועדה מיוחדת כדי לבחון את המשך פעולת תאגידי המים העירוניים, יגיעו בבוקר המלצותיה של הוועדה לדיון בממשלה. ההמלצות מסדירות את אופן פעולת התאגידים ומחזירות לרשויות המקומיות חלק מהשליטה במשק המים, שאותה איבדו בתחילת העשור הקודם.

בשנת 2001, בעקבות הזנחה ממושכת שממנה סבל משק המים, הורתה הממשלה על הקמת תאגידים שינהלו אותו באופן עצמאי. על רקע זה, איבדו הרשויות המקומיות את ההכנסות מגביית חשבונות מים, אשר עברו לתאגידים.

אובדן שליטה זה גרם לתסכול ברשויות המקומיות. הוא אף הביא אותן לפתוח בשביתה בחודש ינואר האחרון בדרישה כי הממשלה תבחן מחדש את נושא השליטה בתאגידים.

על רקע זה, הקימה הממשלה את הוועדה בראשות ראש אגף התקציבים לשעבר אודי ניסן, שכללה בין השאר נציגים של משרדי האוצר והפנים ושל הרשויות המקומיות.

ההמלצות שהתקבלו על ידי הוועדה נותנות לרשויות המקומיות מעט מהכוח שאבד להן, זאת באמצעות האפשרות למנות את ראש הרשות לתפקיד יו"ר התאגיד. נוסף על כך, ייהנו הרשויות מפטור ממס על משיכת דיבידנדים — מה שאמור לתמרץ אותן להפעיל את התאגידים באופן יעיל. עוד מאפשרות ההמלצות להגדיל את מספר תאגידי המים.

רשות המים, הממונה על התאגידים, מתנגדת להמלצות בטענה שאין צורך להגדיל את מספר התאגידים, אלא דווקא לצמצמו. לטענתה, הקמת תאגידים נוספים תגדיל את ההוצאות ותעלה את מחירי המים.

לאחר שתדון הממשלה בהמלצות היא אמורה לקדם הצעת חוק בנושא שתסדיר את נושא משק המים לטווח ארוך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות