אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית חדרה משכה את עתירתה נגד הקמת מתקן הגז צילום: אלעד גרשגורן

עיריית חדרה משכה את עתירתה נגד הקמת מתקן הגז

אמש נחשף ב"כלכליסט" כי הקמת המתקן הוקפאה ומשרד התשתיות יקדם פתרון אחר למחסור הצפוי בגז

24.11.2011, 14:08 | מארק שון
עיריית חדרה משכה היום (ה') את עתירתה לבג"ץ בעניין הצבת מתקן גז בסמוך לחוף הים של העיר, בעקבות הודעת המועצה הארצית לתכנון ובנייה כי משרד התשתיות הקפיא בשלב זה את הקמת מתקן הגז מול חופי חדרה וזכרון יעקב. במקביל, החליט משרד התשתיות לקדם פרויקט חלופי אחר. הקפאת המתקן נחשפה אמש ב"כלכליסט".

העתירה תקפה את ההחלטה הקודמת של המועצה הארצית שהתקבלה בחודש פברואר, לפיה מתקן הגז היה אמור להיות ממוקם בים, מול החוף של העיר חדרה. מדובר במתקן המורכב בעיקרו מצמד אוניות ענק, המתחברות אל מזח צף בים ונושאות מיליוני ליטרים של דלק.

העירייה טענה כי הלכה למעשה לא נבחנו חלופות אחרות להצבת המתקן, ורק לאחר שסיימו לבחון את כל החלופות התברר בדיעבד שישנם שני קריטריונים שלא התחשבו בהם. הראשון - שהמתקן חייב להיות לפחות 2.4 ק"מ ממקום מיושב, והשני, - שלא יהיה מחובר למזח.

בתגובה של המועצה נכתב כי "התברר כי סיום הקמת המתקן בטכנולוגיה ימית לא יתאפשר עד תחילת 2013, ושר התשתיות החליט לקדם את הבאת הגז באמצעות אונייה שהופכת בעצמה את הגז הנוזלי למצג צבירה של גז, ופורקת אותו ישירות למערכת ההולכה הארצית באמצעות מקשר ימי. על פי הנתונים שבידי משרד התשתיות ניתן יהיה להקים את המקשר הימי כבר ברבעון האחרון של 2012".

בסוף חודש יולי הורה שר התשתיות לרשות הגז הטבעי להקפיא בשלב הזה את תכנון המתקן ולקדם פרויקט אחר, הקמת מצוף ימי. לפני 10 ימים העביר שר התשתיות למזכיר הממשלה דיווח שהוכן על ידי שוקי שטרן, מנהל רשות הגז הטבעי, וגיל שבתאי, סגן בכיר לחשבת הכללית, במסגרתו נכתב כי החל משנת 2012 צפוי חוסר ממשי ומהותי במקורות אספקת גז טבעי ויש צורך אקוטי בהבאת גז ממקורות חיצוניים בהקדם. המסקנה של השר הייתה כי יידרש מתקן שיאפשר את יבוא הגז כבר בינואר 2013.

העתירה הוגשה באמצעות עורכי הדין אלי וילצ'יק ורות צימנט ממשרד כהן, וילצ'יק, קמחי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות