אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח על פיצוץ נוסף באיראן - הפעם באיספהאן צילום: איי פי

דיווח על פיצוץ נוסף באיראן - הפעם באיספהאן

בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" הוסר הדיווח הראשוני לאחר שהידיעה פורסמה בישראל. בהמשך, הכחישו בטהרן: לא היה פיצוץ

28.11.2011, 19:08 | דודי כהן, ynet

פחות מחודש אחרי הפיצוץ המסתורי בבסיס הטילים ליד הכפר בידגאנה, שוב פיצוץ עז באיראן: סוכנות הידיעות האיראנית פארס דיווחה הערב כי בשעה 14:40 (שעון מקומי) נשמע פיצוץ עז באיספהן. כוחות הכיבוי וההצלה אישרו את המידע על הפיצוץ, אבל בהמשך הוסר הדיווח בפארס. לאחר מכן, ציטטה סוכנות הידיעות האיראנית מאהר את סגן מושל איספהאן, שטען כי לא קיבל דיווח על פיצוץ כלשהו באזור. סמוך לאיספהאן, אחת הערים הגדולות באיראן, נמצא מתקן להמרת אורניום, אחד המתקנים המרכזיים בתוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית.

לפי הדיווח בפארס, גורם ביטחוני במחוז אישר בתחילה כי אכן אירע פיצוץ, אך סירב למסור פרטים על נסיבותיו. מוחמד מהדי אסמעילי, ראש אגף הביטחון במחוז, אמר כי "אין לנו מידע מדויק, והעניין נמצא בטיפול". גם בארגון כיבוי האש אישרו את דבר הפיצוץ, שנשמע בין רחוב בוזורגמהר לרחוב המרוחק כשישה קילומטרים ממנו, במרכז העיר.

באופן חריג, לאחר שהתפרסם הדיווח הראשוני בנושא הפיצוץ בסוכנות הידיעות "פארס", לא נוספו פרטים משלימים על האירוע גם בחלוף שעתיים. מספר אתרי חדשות נוספים ציטטו את הדברים, אולם אף הם לא נידבו פרטים נוספים על האירוע. למעשה, בעקבות הדיווח בישראל, ככל הראה, הסירו האיראנים את הידיעה מאתר "פארס", המזוהה עם משמרות המהפכה. בהמשך, כאמור, הם אף הכחישו לחלוטין את הדיווח על פיצוץ.

המתקן להמרת אורניום באיספהאן הוא מתקן קריטי למעגל ייצור הגרעין באיראן, שבו ממירים את האורניום הגולמי המכונה "העוגה הצהובה" לגז UF6. משם מועבר הגז למתקנים בנתנז ובקום אל מערכי הצנטריפוגות הפרושות בהם. במתקן באיספהאן מאוחסן גם המאגר של "העוגה הצהובה" שברשות איראן.

   

בפיצוץ האדיר הקודם שהרעיד את פרברי טהרן נהרגו 17 איש ובהם בין היתר קצין בכיר בדרגה המקבילה לתת-אלוף, חסן טהרני-מוקדם. הוא עמד בראש ארגון "ג'יהאד ההסתמכות העצמית", האחראי על מחקר ופיתוח כלי נשק וטילים. סרטון וידאו שפורסם באינטרנט הראה עשן לבן וסמיך מיתמר לגובה רב מעל הבסיס הצבאי, הנמצא כ-45 ק"מ מערבית לטהרן, ליד כפר בשם בידגאנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות