אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קצין וג'נטלמן

קצין וג'נטלמן

היתה לי הזכות להיות מונחה של פרופ' כריסטופר סימס שזכה השנה בפרס נובל בכלכלה. סימס הוא מודל לחיקוי לעולם האקדמיה כולו

13.12.2011, 11:05 | ברוך מבורך

רבות דובר בחוסר הפירגון, הגובל בהתעללות לשמה, של הקהיליה המדעית הבינלאומית בפרופ' דן שכטמן, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2011. סיבות רבות ליחס זה לו זוכים חוקרים פורצי דרך במקום שבו דווקא הנון-קונפורמיות היא אולי התכונה הנדרשת החשובה ביותר. אם נרצה להיות מנומסים בהסבירנו תופעה זו, נדרש אולי לסיבת ה"מחסור במשאבים", המאפיינת את תחומי האקדמיה בדרך כלל והמקשה על חוקרים רבים וטובים למצוא את מקומם בעולם תחרותי והשגי ביותר זה. אם נרצה להיות מנומסים פחות, נדרש אולי לסיבת הגאוותנות והיהירות, האינטרסים המשוריינים והטריטוריות או הלטיפונדיות, שאסור לזר, חכם ומתוחכם ככל שיהיה, לנסות אפילו לחדור לתוכן.

על ספסלי מקבלי פרס נובל השנה, לא רחוק מהפרופ' שכטמן, ישב הפרופ' כריסטופר סימס, אחד משני זוכי פרס הנובל בכלכלה השנה. זכיתי להיות מונחה של הפרופ' סימס לעבודת הדוקטורט שכתבתי במסגרת לימודי באוניברסיטת מינסוטה, אוניברסיטה שבה לימד הפרופ' סימס באותן השנים ובה פיתח חלק מהמודלים, שעל בסיסם זכה השנה בפרס נובל בכלכלה.

רבות דובר ביכולתו המקצועית של הפרופ' סימס והמודלים האקונומטריים שפיתח, המאפשרים להתיר את סבך הסיבה והתוצאה, הקשים כל כך להתרה בעולם הכלכלה, רווי הנתונים המספריים המפורטים, הזורמים ממקורות שונים בתדירויות שונות.

ברצוני להתייחס דווקא לאישיותו של אדם גאון, צנוע ונדיב זה, המהווה את הדוגמא ההפוכה, לפחות בהתייחסותו אלי, להתייחסותה של הקהילייה המדעית לפרופ' דן שכטמן.

עבודת הדוקטורט שלי, שנכתבה במסגרת החוג למדע המדינה, עסקה בפיתוח מודל פוליטי להסבר תוצאות מקרוכלכליות – אינפלציה ואבטלה – בארה"ב. פרופ' סימס, בהיותו בר סמכא ידוע כבר אז בתחום, הומלץ לי בידי מנחת העבודה, פרופ' ידועה בתחום המדיניות הציבורית, כמנחה המתאים ביותר מהחוג לכלכלה להנחיית עבודה בינתחומית שכזו.

כמה קל היה לפרופ' לכלכלה, מהמובילים בעולם בתחום הציפיות הרציונליות, ומועמד לקבלת פרס הנובל בכלכלה עוד אז, לנפנף מעליו סטודנט נמרץ, המתעקש לשכנע את הפרופ' הבכיר, בלהיטות שאין מאחוריה מקצועיות יתירה, בהשפעתה המכרעת של הפוליטיקה על הכלכלה. בהיותה של הפוליטיקה חלק מרכזי במערך הציפיות של פרטים והציבור ככלל, דווקא בגלל חוסר מורכבות האינפורמציה שבבסיסה, ובהשפעתם העודפת של נתונים בסיסיים ביותר וקבועים יחסית על ציר הזמן דוגמת: מי בשלטון: אידיאולוגית ופרסונלית, על נתונים כלכליים מפורטים, המשתנים חדשות לבקרים.

במקום זאת ליווה הפרופ' סימס את התהליך בסבלנות ובמקצועיות, תוך שהוא משקיע זמן ומאמץ בהסבר תופעות כלכליות, שלו נראו פשוטות ביותר, לסטודנט הנמרץ, שהבנתו בתחום הייתה גבולית למדי, ודאי ביחס אליו. תהליך ההנחייה, בהובלתו של הפרופ' סימס, הגיע לסיומו המוצלח בזמן שיא בעיקר בגלל נכונותו של הפרופ' סימס להגיב במהירות לכל טיוטא ולכל פלט מחשב שהוצג בפניו – אוהב את תוצאותיו או לא.

אכן קצין וג'נטלמן ואדם ראוי מבחינה מקצועית ואישיותית כאחת להוות מודל לחיקוי לעולם האקדמיה כולו.

 

הכותב הוא מרצה באוניברסיטת תל אביב ובמרכז האקדמי למשפט ועסקים, מנהל מדעי במכון המחקר "מאגר מוחות"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות