אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מימן לא יוכל להתחמק מאלשיך צילום: אוראל כהן

מימן לא יוכל להתחמק מאלשיך

בעלי האג"ח של אמפל יכולים לשאוב עידוד מפסיקתה של השופטת ורדה אלשיך בעניינה של סיביל יורופ מוקדם יותר השנה, שקבעה כי חברה שהנפיקה אג"ח בישראל תתמודד עם הדין המקומי, גם אם התאגדה במדינה זרה

20.12.2011, 07:00 | שניר הנדלר

במהלך השבועות האחרונים נאלצה אירית אילוז, סמנכ"לית הכספים של אמפל, להתמודד עם כתף קרה מצד המשקיעים המוסדיים הישראליים. חרף העובדה, שהכספים בקופתה של אמפל (סולו) יאפשרו לה לעמוד בהתחייבויותיה ב־2012, מיהרו המוסדיים לאיים בפירוק אמפל, אם לא יתקבלו דרישותיהם.

מה עומד מאחורי האיום לפירוק? אתמול נקבע מחיר אג"ח מסדרה א' של אמפל על 34 אגורות, מחיר שמשקף תשואה לפדיון של לא פחות מ־105%. איגרות החוב מסדרות ב' ו־ג' נסחרו בתשואה לפדיון של 102% ו־46% בהתאמה. נכון ל־30 בספטמבר החזיקה אמפל בנכסים נזילים בהיקף של כ־400 מיליון שקל - 40% מהיקף החוב הכולל למחזיקי האג"ח. לפיכך, אם יאשר בית המשפט בישראל את פירוקה, התמורה שיקבלו מחזיקי האג"ח עשויה להיות גדולה משמעותית משווי האג"ח היום.

עד פברואר האחרון, איום שכזה היה נתפס כאיום סרק שכן אמפל היא חברה אמריקאית - ומשכך כפופה לדין האמריקאי.

אלא שפסק דין תקדימי שנתנה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך, בפברואר האחרון בעניינה של סיביל יורופ, הופך חברות דוגמת אמפל לבלתי חסינות. אלשיך השתמשה אז במושג "מרכז הכובד היחסי" - שהוא לדעתה "מבחן גמיש ומהותי", הנוטל בחשבון הן את זהות בעלי השליטה והן את מרכז הכובד של חייהם ועסקיהם (לא מבחינה פורמלית אלא הלכה למעשה) - וקבעה, כי בית המשפט הישראלי יכול לדון בעניינה של סיביל, גם אם נכסיה אינם בישראל.

"אל לה, למערכת המשפט", קבעה אלשיך, "לעצום את עיניה לנוכח העובדה שיכול אזרח שמרכז חייו בישראל להקים עסק שתכליתו לסחור עם ישראלים אחרים, אולם באורח פורמלי 'לשרשר' אותו בעזרת סיוע משפטי ובעלויות הולכות ופוחתות דרך שורת חברות היוצרות קו דמיוני, העובר לאורכו ולרוחבו של הגלובוס".

העובדה שלאמפל פעילות מרכזית בישראל, בדמות גדות כימיקלים, הופכת אותה למקרה קל יותר מזה של סיביל. גם העובדה שהחברה הנפיקה אג"ח בהיקף של כמיליארד שקל בישראל מאפשרת לבית המשפט לדון בפירוקה של החברה. למרות זאת, לא מן הנמנע, כי אם ירחיק המצב לכת ובעלי איגרות החוב יפנו לבקשת פירוק, אמפל תנסה להעביר את ההכרעה בעניין למערכת המשפט בארה"ב.

סוגייה משפטית נוספת שבה עשויה אמפל להיתקל היא בעיית העדפת נושים. רק בחודש שעבר פרעה אמפל את תשלום האג"ח הראשון של סדרה א' בהיקף של 50 מיליון שקל. העובדה שהדבר נעשה בסמיכות להודעה על כוונתה למנות נציגויות למחזיקי האג"ח ולאשר דחייה של שנתיים במועד תשלומי הקרן, יאפשר לבעלי האג"ח מסדרות ב' ו־ג' לטעון להעדפת נושים.

לא משנה באיזו טקטיקה ינקטו בעלי האג"ח, יוסי מימן, העומד בראש אמפל, הכריז אתמול שהוא לא ייצא פראייר. אם לבייב, תשובה ובן־דב יכולים לא לשלם את מלוא חובם, גם לו מותר לפנות להסדר חוב. את המחיר ישלמו המשקיעים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות