אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע ייעץ אדם שעבד במקינזי לוועדה שבחרה במקינזי? צילום: עטא עוויסאת

מדוע ייעץ אדם שעבד במקינזי לוועדה שבחרה במקינזי?

יועץ ועדת ההערכה במכרז של המשרד לביטחון פנים, איתמר יער, שימש כיועץ חיצוני של מקינזי בפרויקט ההתייעלות בצה"ל עד יולי 2009

28.12.2011, 10:33 | נעמה סיקולר

מעיון בפרוטוקול ועדת ההערכה במכרז של המשרד לביטחון פנים, שהגיע לידי "כלכליסט", אפשר ללמוד על ההערכה המופגנת שחשה הפקידות הממשלתית למקינזי. מקינזי זכתה במכרז לציון הגבוה ביותר, 92.275, לעומת מתחרותיה, שהשתרכו מאחור עם ממוצע ציונים של 65.

וכך סיכמה ועדת ההערכה את התרשמותה מהפרזנטציה של מקינזי: "מדובר בחברה בינלאומית רצינית מאוד, בעלת בסיס ידע ומידע רחבים ביותר, הנשענת על מתודולוגיה שנוסתה בעבר במגוון ארגונים בארץ ובחו"ל, ארגונים אזרחיים וארגונים ביטחוניים... לחברה ניסיון ייחודי בתחום הנדון בתוכנית ההתייעלות במערכת הביטחון, שאותה היא מנהלת".

עיון בהערכות המילוליות לשאר המתמודדות במכרז מלמד כי העובדה שמקינזי ייעצה גם למשרד הביטחון היוותה את אחד השיקולים המרכזיים בבחירה. הדבר לא היה מעלה כל שאלה אלמלא שימש יועץ הוועדה אל"מ (מיל') איתמר יער כיועץ חיצוני של מקינזי בפרויקט ההתייעלות בצה"ל עד יולי 2009 (למשך כ־160 שעות). יער דיווח על כך לפרוטוקול באופן רשמי, ואף שימש כיועץ בלבד - הוא השתתף בדיונים המקדימים אך לא דירג או העניק ציון למקינזי. עם זאת, מבין כל ההיכרויות האישיות שעליהן דיווחו חברי הוועדה, יער היה היחיד שהועסק בתשלום על ידי מתמודדת במכרז - שלבסוף גם זכתה בו, ובהיקף ניכר של שעות.

מהמשרד לביטחון פנים נמסר בתגובה כי "היועץ איתמר יער, המלווה את המשרד לביטחון הפנים לאורך התהליך, הועסק בחברת מקינזי לפני יותר משנתיים וחצי למשך מספר חודשים, ובכל מקרה לא השתתף בהערכת החברות המציעות.

איתמר יער מסר בתגובה כי "יעצתי למשרד לביטחון פנים בהליך הכנת המכרז, שהיה הליך ארוך ונמשך כשנה וחצי. דיווחתי על היכרותי עם חברת מקינזי וקיבלתי את אישור הגורמים הרלבנטיים לכך. בנוסף, לא לקחתי חלק בהליך המיון והדירוג עצמו".

תגיות