אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשנות: מי ימצמץ ראשון צילום: אוראל כהן

פרשנות: מי ימצמץ ראשון

האם לחץ הבנקים על הקבלנים הוא זה שיקבע, או שציבור הרוכשים יהיה זה שימצמץ ראשון

29.12.2011, 08:37 | דותן לוי ושירלי ששון־עזר

הקבלנים מפגינים חזית אחידה, כמעט, שלא מתפשרת על מחירי הדיור. חלקם יכולים להמתין, מאחר שבשנים האחרונות בנו בניינים על קרקעות היסטוריות, שעליהן גזרו נתח רווחים גדול. בזכות זה יש להם מרווח נשימה. הם גם לא שוכחים את החוויה החיובית במשבר 2008, שבעקבותיו נעלמו רוכשי הדירות מהשוק, אבל חזרו כעבור כמה חודשים לרכוש מכל הבא ליד ובמחירים גבוהים יותר.

הקבלנים קיבלו אתמול את האישור לכך שאסטרטגיית ההיצמדות למחירים הגבוהים השתלמה עם פירסומו של דו"ח הלמ"ס שעסק בשוק המגורים בחודש נובמבר. לפי הנתונים נמכרו בו 1,420 דירות חדשות - עלייה של כ־44% לעומת חודש אוקטובר. בלמ"ס בחרו להדגיש דווקא את ירידות הביקושים בשיעור של 29% בהשוואה לחודש נובמבר 2010, אבל לקבלנים הנתון הזה לא מפריע בחגיגה והם כבר בישרו אתמול כי הקונים יורדים מהגדר.

נתוני הלמ"ס מתכתבים גם עם החשש של הקבלנים לפיו יזם אחד יחליט לשבור את השוק ולהוזיל את מחירי הדירות בפרויקטים שלו ב־30%. הדבר עתיד לגרור תחרות שיכולה לגרום לקבלנים אחדים לקרוס תחתיה. כך או כך, מבחינת אנשי הענף מצב כזה ישנה את הדינמיקה בין הקונים למוכרים לחלוטין ויהיה בעיקר לרעתם.

סיבה נוספת טמונה במבנה השיווק של ענף הנדל"ן בארץ: רוב החברות לא מעסיקות אנשי שיווק, אלא נעזרות בחברות חיצוניות מתמחות. אלה שפרוסות בפרויקטים בכל הארץ. זוהי גם אחת הסיבות לתיאום המושלם במדיניות של רוב החברות, והסיבה לכך שאת אותן הקלישאות שתשמעו באשקלון, סביר לוודאי שתיפגשו גם בחדרה.

ההערכה היא שקבלנים, שקצב מכירת הדירות שלהם לא יספק את הבנק המלווה, יקבלו בחודשים הקרובים איתותים שליליים להתחיל ולמכור דירות גם במחיר הפסד. אלא שעד שיחלפו אותם החודשים, נצטרך להמתין ולראות האם לחץ הבנקים הוא זה שיקבע, או שציבור הרוכשים יהיה זה שימצמץ ראשון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
אתם לא מבינים איך המשחק עובד
הקבלנים יעצרו את כל הפרוייקטים וייצרו מצב בו לא יהיו דירת למכירה או מעט מאד פרוייקטים הם כבר עושים את זה.הבנקים לא נותנים להם אשראי ואף קבלנן לא בונה מהכסף של עצמו מאידך כל מי שרצה לקנות דירה ולא יכול או מחכה שהמחירים ירדו ישכור דירה בנתיים (אנשים צריכים לגור אפושהוא) ולכן שוק השכירות יפרח ויניב תוצאות טובות לכל מי שמחזיק דירה להשקעה שהוא בד"כ לא זוג צעיר לקבלנים לא יהיה אכפת כי גם כך כל הקרקעות הטובות בגוש דן כבר בבעלותן וזה רק עניין של זמן עד שמחירם יעלה מפני שאין שום משאב קרקע נוסף במרכז והאוכלוסיה רק גדלה כך שהביקוש ימשיך לעלות. ישנו רק שינוי אחד שיכול להפוך את הקערה על פיה והוא בג"ץ הקשת המזרחית שתקוע בבג"ץ כבר שנים ללא החלטה. אם קרקעות איךו יופשרו אז ורק אז תוכל להיות ירידה במחירי הדירות במרכז וגם היא תהיה למספר שנים בלבד.
מומו , מרכז  |  01.01.12
11.
קבלנים עוד ימכרו במחירי סופר הפסד -הקריסה הגדולה בדרך
תשכחו ממה שהיה ב2008 השנה יהיו ירידות חריפות וקבלנים רבים יפשטו רגל זה ברור המיתון והאבטלה ערך הדירות לעומת יכולת ההחזר של מר ישראלי יכו ללא רחם זו תהיה שנה שיזכרו אותה לעוד 100 שנה שנה שילמדו בוניברסיטה איך לא להתפתות לפופוליזם נמוך של קבלנים עושקים אבל כאימרה הידועה סוף גנב לתליה גם סופם יהיה כזה לא יעזרו הטוקבקים שלהם ונסיונות השכנוע העצמי סופם קרב ובא והוא יהיה רע ומר
ניר , ראשון  |  01.01.12
לכל התגובות