אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחשף ב"כלכליסט" - אי.די.בי: נפתח מו"מ עם ויולה למכירת כלל תעשיות צילום: סיון פרג'

נחשף ב"כלכליסט" - אי.די.בי: נפתח מו"מ עם ויולה למכירת כלל תעשיות

במקביל הופסק המו"מ עם משפחת לבנת. על פי המו"מ עם ויולה, תמכור החברה 40% מהון המניות של כלל תעשיות לפי שווי של 3.8 מיליארד שקל. "כלכליסט" חשף מוקדם יותר היום כי אי.די.בי החלה במו"מ עם גוף נוסף למכירת השליטה בכלל תעשיות

05.01.2012, 12:32 | שהם לוי ושי סלינס

אי.די.בי אחזקות הנמצאת בשליטת נוחי דנקנר הודיעה היום (ה') לבורסה בת"א על הפסקת המשא ומתן למכירת השליטה  ב כלל תעשיות (36% מהמניות) למשפחת לבנת.

במקביל הודיעה אי.די.בי פיתוח, חברה בת של אי.די.בי אחזקות כי היא מנהלת משא ומתן עם קבוצת רוכשים בהובלת קבוצת ויולה (Viola), המנוהלת על ידי שלמה דברת, יונתן קולבר, הראל בית און, אבי זאבי רותי שמחה ומוטי וייס, במסגרתה תרכוש הקבוצה את השליטה בכלל תעשיות.

קבוצת ויולה, שהוקמה ב-2000 על ידי אהרון דברת ז"ל, שלמה דברת, הראל בית און ואבי זאבי – כולם יוצאי ענף ההיי-טק הישראלי, מתבססת בעיקר על רכישות חברות טכנולוגיה ישראליות וחברות אשר הוכיחו חוזקן בשוק הגלובלי. בסך הכל נכון לעכשיו מנהלת הקרן קרוב ל-2 מיליארד דולר, בין היתר באמצעות הקרנות: ויולה פריבט אקוויטי (שבבעלותה ניתן למצוא את "עמיעד מערכות מים", Aeronautics ואוראד מערכות), כרמל ונצ'ררס ופלנוס.

אביו של שלמה דברת, אהרון ז"ל, היה ממייסדי כלל תעשיות, בעוד שיונתן קולבר ניהל את כור שהחזיקה בעבר את משאב. עבור קולבר זו מין סגרית מעגל אחרי ששימש מנכ"ל ושותף בכור תעשיות אותה עזב עם רכישת החברה בידי אידיבי. עתה עשוי קולבר לחזור ולהיות שותף עם אידיבי בחברה בת אחרת. 

במסגרת העסקה תמכור אי.די.בי פיתוח לקבוצת ויולה כ-40% מהון המניות המונפק של כת"ש (המוחזקת כיום על-ידי אי.די.בי פיתוח בשיעור של כ-60.5%), על בסיס שווי של 3.8 מיליארד שקל לכלל תעשיות. כלומר אם אכן תיסגר העסקה, ביום שלאחר השלמתה יחזיק קונצרן אי.די.בי ב-20.5% ממניות כת"ש, ויולה תחזיק ב-40% מהמניות.

אי.די.בי החזקות התחייבה היום כלפי קבוצת ויולה שלא לקיים משא ומתן בקשר למכירת השליטה בכת"ש עם צדדים שלישיים במשך 14 ימים. בקבוצת אי.די.בי הדגישו כי המו"מ עם ויולה לא התגבש עדיין להסכם עקרונות מחייב.

השלמת העסקה תביא את קבוצת אי.די.בי לרווחי הון משמעותיים, היות ועלות ההשקעה בכלל תעשיות בספריה של אי.די.בי החזקות נאמדת ב-1.3 מיליארד שקל, בעוד כלל תעשיות נסחרת לפי שווי של 2.6 מיליארד שקל. במקביל, אם תושלם העסקה צפויה אי.די.בי אחזקות לרשום רווח הון של 1.22 מיליארד שקל.

 

כלל תעשיות מחזיקה בחברת משאב, בעלת השליטה בחברת המלט נשר המהווה את זרוע המזומנים העיקרית של הקבוצה, וכן בחברת כלל ביוטכנולוגיה. בין היתר חברת כלל תעשיות שולטת גם בנייר חדרה וגולף ומחזיקה בממן, מנועי בית-שמש ויפאורה. בהשוואה למשא ומתן שהתנהל עם משפחת לבנת, אז נראה כי מדובר באותו שווי לכלל תעשיות, אך נראה שבקבוצת אי.די.בי מעדיפים למכור חלק גדול יותר בכת"ש (40%), בהשוואה למו"מ עם משפחת לבנת בו דובר על מכירה של 36% מהון מניות כת"ש.

 

רווח ההון שצפויה אי.די.בי לרשום במסגרת העסקה הוא תולדה של שני גורמים: הראשון - התקבולים ממכירת החזקותיה בכלל תעשיות שצפויים לעמוד על 1.52 מיליארד שקל, והשני הוא תולדה משיערוך מעלה של השווי המאזני של החזקותיה בכלל תעשיות לפי מחיר העסקה. החלק השני של רווח ההון נובע מהירידה של אי.די.בי החזקות משליטה בכלל תעשיות.

 

כפי שנחשף היום ב"כלכליסט": קונצרן אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר קיבל הצעה נוספת  להצעה  של משפחת לבנת לרכישת השליטה בכלל תעשיות שמוחזקת (60.5%) כיום על ידי אי.די.בי פתוח, ומנהל מגעים במקביל גם עם הגוף החדש שאיתו נפגש השבוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות