אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": מגדל במגעים מתקדמים להצטרפות לקבוצת ויולה בעיסקת כלל תעשיות צילום: עמית שאבי

בלעדי ל"כלכליסט": מגדל במגעים מתקדמים להצטרפות לקבוצת ויולה בעיסקת כלל תעשיות

הקרן, שאמורה לשלם כ־1.5 מיליארד שקל תמורת 40% ממניות כלל תעשיות, מעוניינת להכניס שני שותפים לפחות לעסקה שתיעשה בהובלתה. ל"כלכליסט" נודע כי מגדל ומנורה מנהלות מגעים לרכישת כ־5% כל אחת

08.01.2012, 06:59 | גולן חזני

קרן ויולה תצרף שני שותפים לפחות לרכישת 40% ממניות כלל תעשיות תמורת כ־1.5 מיליארד שקל, אם המשא ומתן עם אי.די.בי יסתיים בחיוב. עם זאת, ויולה צפויה להחזיק בנתח הגדול ביותר בשותפות: יותר מ־20%. ל"כלכליסט" נודע כי חברות הביטוח מגדל ומנורה מבטחים מנהלות מגעים לכניסה לעסקה, בהיקף של כ־5% כל אחת. ממגדל נמסר בתגובה כי "החברה מקבלת בחודש מאות הצעות, וכשהיא מבצעת עסקה, היא מדווחת עליה".

ביום חמישי בבוקר חשף "כלכליסט" את אי־ההסכמות במו"מ בין אי.די.בילמשפחת לבנת על מכירת 36% ממניות כלל תעשיותלמשפחת לבנת, ועל כך שלאי.די.בי יש עוד הצעה לרכישת השליטה בחברה. ההצעה, כפי שפרסמה אי.די.בי בהמשך אותו היום, הגיעה מקבוצת ויולה שעומדת בראש קבוצה של רוכשים ישראלים וזרים. ויולה מנהלת קרנות השקעה בתחומי ההון סיכון והתעשייה. את המו"מ מטעמה מובילים שלמה דברת, יונתן קולבר והראל בית און. ויולה קיבלה תקופת בלעדיות של 14 יום למו"מ מול אי.די.בי.

אישור משפחת לבנת

 

עבור דברת וקולבר, אם עסקה זו תוכתר בהצלחה, מדובר בסגירת מעגל. אהרון דברת, אביו של שלמה, כיהן שנים רבות כמנכ"ל קונצרן כלל. קולבר עצמו כיהן כמנכ"ל כורומכר 50% ממונופול המלט נשר לכלל תעשיות, כדי לרכוש מניות באי.סי.איי. אי.די.בי שמחזיקה (60.5%) בכלל תעשיות, צפויה להישאר עם 20% מהמניות, שיהוו ככל הנראה אחזקה פיננסית, ולא בהכרח כשותפה לשליטה. בכך תימנע גם מרבית הביקורת על הריכוזיות בקבוצה.

בדיווח של אי.די.בי ביום חמישי נמסר רשמית כי הופסקו המגעים עם קבוצת לבנת לרכישת השליטה (36%) בכלל תעשיות. משפחת לבנת שותפה לשליטה בקבוצת אי.די.בי שבה היא מחזיקה ב־13% מהמניות, והיא אמורה להפוך אותן למניות פיננסיות בלי להיות שותפה לשליטה. משפחת לבנת היתה אמורה לרכוש ממניות כלל תעשיות תמורת 1.37 מיליארד שקל, מחיר המשקף שווי של 3.8 מיליארד שקל לכלל תעשיות ופרמיה של 45% על השווי בשוק באותה עת. משפחת לבנת איננה שותפה אקטיבית למו"מ מול ויולה, אולם עסקה מול הקרן תחייב אישור של המשפחה, בהיותה חלק מבעלי המניות באי.די.בי.

בשוק נפוצו בימים האחרונים הערכות כי השותפות בין דנקנר ומשפחת לבנת באי.די.בי עשויה להיפסק, אולם באי.די.בי הבהירו כי "משפחת לבנת הם שותפים מצוינים וחברים מצוינים בגרעין השליטה בקבוצת אי.די.בי וכך זה יימשך". בעוד שעסקה עם משפחת לבנת מחייבת אישור אסיפת בעלי מניות, ברוב מיוחד כעסקת בעלי עניין, הרי שמול ויולה מדובר בהסכם רגיל וקל יותר רגולטורית.

האחזקה הנוכחית של אי.די.בי בכלל תעשיות רשומה בספרי החברה לפי שווי של 1.29 מיליארד שקל לעומת שווי של כ־2.3 מיליארד שקל הנגזר מהעסקה עם ויולה (בדומה לשווי במו"מ שהתנהל עם משפחת לבנת). אם העסקה עם ויולה תצא לפועל, צפויה אי.די.בי פתוח לרשום רווח הון של כמיליארד שקל, מה שיסייע לה לעבור ליתרת עודפים חיובית. כך היא תוכל לחלק דיבידנדים שישמשו לפירעון החוב של החברה־האם. יצוין כי משפחת לבנת ידעה על ההצעה של ויולה ועל הכוונה לפתוח עמה במו"מ.

כלל תעשיות היא חברת אחזקות ותיקה בתחומי התעשייה וההייטק, אשר הוקמה בשנת 1956, והיא מרכזת את רוב הפעילות התעשייתית של קבוצת אי.די.בי. החברה, שמנוהלת על ידי אבי פישר וצבי לבנת (שניהל את המגעים על רכישת החברה מול אי.די.בי), מחזיקה ב־75% ממניות מונופל המלט נשר, בחברת השינוע תעבורה (50%), וכן במפעלי נייר חדרה, גולף, כלל ביוטכנולוגיה, יפאורה, קרגל ומנועי בית שמש.

שותפים פוטנציאליים

 

ויולה פרטנרס מאחדת פעילות של כמה קרנות השקעה בחברות טכנולוגיה ותעשייה ישראליות. הקבוצה הוקמה ב־1999 בידי אהרון דברת ובנו שלמה, הראל בית און ואבי זאבי. קבוצת ויולה מנהלת כ־2 מיליארד דולר בקרנות שונות שלאף אחת מהן אין ההון הנחוץ לעסקת רכישת השליטה של כלל תעשיות. אם עסקה זו תצלח, ויולה גרופ מתכוונת לאתר שותפים פוטנציאליים שייכנסו עמה לעסקה, בהובלתה.

בקרנות הקבוצה נכללות קרן ההון סיכון כרמל, שנחשבת לאחת המובילות בשוק הטכנולוגיה הישראלי; קרן פלנוס, שמספקת הלוואות וקווי אשראי לחברות בצמיחה; קרן וינטג' בניהולו של אלן פלד, שמתמחה בעסקאות שניוניות, השקעות בקרנות והשקעות בחברות בשלות; ויולה פרייבט אקוויטי, שבראשה עומדים הראל בית און, יונתן קולבר, סמי תותח ואסנת רונן; ו־וי פרטנרס, שמשקיעה בחברות פורטפוליו במודל של השקעות פרטיות (פרייבט אקוויטי).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות