אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנות השגשוג של רוג'ר פדרר? צילום: איי יף פי

שנות השגשוג של רוג'ר פדרר?

הטניסאי השוויצרי נכנס לאליפות אוסטרליה הפתוחה ב-2011 במקום השלישי אבל מצבו מחוץ למגרש מעולם לא היה טוב יותר

16.01.2012, 23:55 | סוכנויות הידיעות

אלו הן שנות השגשוג של רוג'ר פדרר. אולם לא בין קווי המגרש - עברו כבר שנתיים מאז זכה בתואר הגרנד סלאם האחרון שלו, באליפות אוסטרליה הפתוחה של 2010, והוא מתחיל את השנה הנוכחית מדורג במקום השלישי - עם זאת מחוץ למגרש, הוא מעולם לא היה חשוב ומשפיע יותר, ובטח שלא הרוויח כל כך הרבה.

פדרר גבר על אושיות כמו ליידי גאגא, אופרה וינפרי וג'סטין ביבר, ודורג במקום הראשון ברשימת המפורסמים שזכו לכיסוי התקשורתי הגבוה ביותר שערך המגזין העסקים האמריקאי, פורבס. במקביל, הוא הוכתר כאדם השני המוערך ביותר בעולם, בסקר שערך מכון המוניטין ( Reputation Institute), מאחורי נלסון מנדלה בלבד. מלכת אנגליה, האפיפיור וברק אובמה משתרכים מאחורי שחקן הטניס השוויצרי.

פדרר בירידה? מספר המעריצים שלו בפייסבוק מתקרב ל-10 מיליון, יותר מכל שחקן טניס אחר, בעוד שבבחירות האחרונות שנערכו בשוויץ, למעלה ממאה אנשים בחרו בו, אף שכלל לא היה מועמד.

כיצד מתרגמים כל התארים הללו בהון האישי שלו. שנתיים לאחר זכייתו האחרונה בתואר חשוב, פדרר מרוויח יותר כסף מאי פעם, ועל פי הערכות הוא מרוויח קרוב ל-30 מיליון ליש"ט בשנה, שהם 10 מיליון ליש"ט יותר מאשר מרוויח רפאל נדאל, שחקן הטניס המדורג במקום השני ברשימת המרוויחים בענף.

יש שיתהו מדוע נובאק ג'וקוביץ', עם הכנסה שנתית בגובה 11 מיליון ליש"ט טורח בכלל לצאת מהמיטה שלו בדירתו במונאקו, בעוד שאנדי מארי סוגר את הרביעייה עם 8.5 מיליון ליש"ט.

פדרר. לא תמצאו בסיפור שלו מלצריות קוקטייל, נערות שעשועים ותעלולים עם מטפי כיבוי אש, צילום: MCT פדרר. לא תמצאו בסיפור שלו מלצריות קוקטייל, נערות שעשועים ותעלולים עם מטפי כיבוי אש | צילום: MCT פדרר. לא תמצאו בסיפור שלו מלצריות קוקטייל, נערות שעשועים ותעלולים עם מטפי כיבוי אש, צילום: MCT

עבור רוג'ר בע"מ או מותג פדרר כבר לא כל כך משנה אם הוא לא יזכה עוד בתואר גרנד סלאם - זה הפרס עבור כל אותן שנים של הצלחה מסחררת, שכללו זכייה במספר שיא של 16 תארים חשובים, והתרחקות משערוריות. לא תמצאו בסיפור הזה מלצריות קוקטייל, נערות שעשועים ותעלולים עם מטפי כיבוי אש. "אם הספורטאי מפתח דימוי של מותג לאורך תקופת זמן ארוכה, הוא יכול להרחיב ואף להגביר את כוח ההכנסה שלו", הסביר ניג'ל קורי מחברת שיווק הספורט ברנד רפפורט לאתר The Tennis Space.

"טניס הוא אחד מענפי הספורט העולמיים האמיתיים, וכשספורטאי הופך להיות המדורג מספר 1 לתקופה של נגיד חמש שנים, פוטנציאל העושר הוא עצום. בעוד שהכוח שלו על המגרש מתנדף, יהיה לו יותר זמן לפתח את המותג ולמלא את צרכי הספונסרים. פדרר בהחלט פיתח תדמית נקייה ביותר, בשילוב עם הפרופיל העולמי הגבוה שלו, הוא הופך להיות לשיווקי ביותר".

החוזה של פדרר עם נייקי, נחשב לחוזה החסות המשתלם ביותר בטניס. ב-2008 הוא חתם על הארכה לעשר שנים, כשכל שנה שווה עוד 6 מיליון ליש"ט. החוזים המסחריים ארוכי הטווח הנוספים שלו כוללים את קרדיט סוויס, לינדט, נשיונל סוויס, נט ג'טס, קולקס, וילסון ו- Jura.

שמו ופרצופו של פדרר שימשו למכירת מכוניות מרצדס בנץ בסין, העסקה הזו הפכה כעת לעולמית. ובעוד שג'ילט מיהרו לנטוש את טייגר וודס ותיירי הנרי, הם ממשיכים להחזיק בפדרר. "הכנסתו מעולם לא הייתה גבוהה יותר", אומר קורט בדנהאוזן, עורך בכיר בפורבס.

"לפדרר יש משיכה רחבה במספר יבשות, והוא מככב בספורט בעל דמוגרפיה חזקה במיוחד. רבים מהחוזים שלו הם לעשר שנים והוא ממשיך להוסיף לתיק החסויות שלו אף שנפל מראשות הדירוג העולמי. להערכתי יש לפדרר אפיל של מדינאי מבוגר, שכן הוא נמצא בתחום כבר הרבה זמן".

רנה שטאופר, כתב הטניס של העיתון מציריך Tages-Anzeiger, טוען שפרידתו של פדרר מ-IMG, בערך באותה תקופה שבה זכה בטורניר הגרנד סלאם הראשון שלו בווימבלדון ב-2003, עזרה לו בטווח הארוך. "כשהקריירה של פדרר המריאה ב-2003, הוא בדיוק סיים את החוזה שלו. "באותה תקופה הוא החזיק צוות ניהול משלו, שהיה מורכב ברובו מהמשפחה שלו. בראייה לאחור מדובר דווקא בברכה: בשנים הללו, כשהוא התחיל לשלוט בסבב, הוא כמעט ולא חתם על אף חוזה, מכיוון שהמדיניות שלו ושל הוריו הייתה לחתום רק על מעט חוזים, אבל איכותיים. ואז כשטוני גודסיק מ-IMG חזר לעניינים, שווי השוק והמוניטין שלו הין כבר גבוהים כל כך, כך שהם פחות או יותר היו יכולים לבחור את השותפים ולזכות בחוזים שמנים. פדרר רק עובד עם מותגים שהוא בוחר בקפידה ושיש להם חשיבות בעיניו. יש לו חוזים ארוכי טווח כמעט עם כל המותגים שלו. שווי השוק של פדרר עלה עם כל שותפות מוצלחת. הוא מקושר לנייק ולוילסון מאז הימים המוקדמים.

ג'ילט העלו את השם שלו לרמה חדשה, שכן זה היה החוזה הבינלאומי הגדול הראשון שלא היה קשור לעולם הטניס. חברות שוויצריות גדולות גילו במהרה את הערך שרוג'ר יכול להעניק להן, והן מהוות את מרבית החוזים שלו - רולקס, נשיונל סוויס, לינדט, קרדיט סוויס ו-Jura. הבנקים השוויצרים הגדולים גם תרמו מיליון פרנקים שוויצרים לעמותת רוג'ר פדרר, שגדלה בזכות החסויות שלו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות