אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פזגז, אמישרגז וסופר גז יחויבו להעתיק את חוות גז הבישול מקריית אתא צילום: shutterstock

פזגז, אמישרגז וסופר גז יחויבו להעתיק את חוות גז הבישול מקריית אתא

לאחר יותר מעשור של דיונים משפטיים, דחה בג"ץ את עתירת שלוש חברות הגז המובילות במשק לדחות את העברת מיכלי הגז שהוחזקו במתחם הצפוני; המהלך יחייב את החברות בהוצאות ניכרות

30.01.2012, 19:17 | ליאור גוטמן

לאחר יותר מעשור של דיונים משפטיים, נראה כי היום (ב') הגיעה לסיומה הסאגה בעניין חוות גז הבישול שממוקמת בסמוך לקריית אתא. בג"ץ דחה את עתירת שלוש חברות הגז המובילות במשק - פז גז, אמישרגז וסופר גז - לדחות את העברת מיכלי הגז שהוחזקו במתחם הצפוני. לפי המשרד להגנת הסביבה, שהוביל בחודשים האחרונים את המהלך, בתקופה הקרובה יוצא צו שיחייב את שלוש החברות להעתיק את מיכלי גז הבישול משם ולהטמינן או לאכסנן במקום אחד.

בחודשים האחרונים ניסו שלוש החברות למנוע את רוע הגזרה ואף הועלה איום שמא חלוקת גז הבישול בצפון הארץ תעוכב במידה והמתחם בקריית אתא יועתק ממקומו. מנתוני המשרד להגנת הסביבה, חוות הגז מכילה כ-2,400 טון של גז גפ"מ (גז פחממני מעובה שמשמש לבישול, הסקה ותדלוק מכוניות). האתר כולל מיכלים עיליים לאחסון גפ"מ, עמדות מילוי גז למיכליות כביש, עמדות למילוי בלוני גז מיטלטלים וחניון למשאיות ומיכליות כביש.

לדברי השר ארדן, "לחברות הגז ניתן זמן מספק להיערך לדרישות המשרד ולפעול למען בטיחות הציבור, אולם הן לא עשו זאת. ההחלטה שלא לחדש את היתרי הרעלים היא תוצר של המדיניות לגלות אפס סובלנות כלפי מזהמים וכלפי אלו שמסכנים את בריאות הציבור". לדבריו, המיקום של חוות הגז אף יוצר מפגע בטיחותי כיוון שבמלחמת לבנון השנייה האזור כולו טווח על ידי טילי האויב, מהלך שיכול היה להיגמר באסון. העתקת חוות הגז תחייב את שלוש החברות האמורות בהוצאות ניכרות.

תגיות