אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אטיאס על חוק דיור בר-השגה: "אתנגד לחוק שאינו קובע מחיר מוזל לדירה" צילום: עמית שעל

אטיאס על חוק דיור בר-השגה: "אתנגד לחוק שאינו קובע מחיר מוזל לדירה"

שר הבינוי והשיכון מתנגד לשינויים שנעשו בחוק מאז הקריאה הטרומית. אטיאס: "החוק שנוסח במשרדי המשפטים והבינוי והשיכון עבר שינוי בניגוד לעמדתי. הכוונה שלנו היתה כי מחיר הדירה יעמוד על 20% פחות ממחיר השוק למטר בנייה"

31.01.2012, 12:37 | שירלי ששון-עזר

הוועדה המשותפת לענייני חוק התכנון והבנייה דנה בשעה זו בהצעת החוק המתוקנת אותה הגיש ח"כ אמנון כהן, שמגדירה מהו דיור בר-השגה.

הצעתו הראשונה של כהן שעברה בקריאה טרומית בתחילת החודש כללה מספר מסלולים לדיור בר השגה והתייחסות למחירי דירות המוזלים ביחס למחיר השוק, בעוד שההצעה הנוכחית מתייחסת לדיור בר השגה כדירות קטנות ודירות להשכרה במחירי השוק החופשי בלבד.

אטיאס הצהיר היום כי הוא מתנגד להצעה המתוקנת: "מדובר בחוק חשוב שמטרתו לקדם דיור בר השגה, אולם אני מתנגד לחוק שאינו קובע את מחיר הדירה. ללא קביעת מחיר הדירה, הזוגות הצעירים לא יוכלו לממש את חלום קורת הגג במחירים מוזלים. אני אאבק על עמדתי בכנסת ואני משוכנע כי היא תוטמע בחוק ותהיה התערבות במחיר כך שיעמוד על 20% פחות ממחיר השוק".

אטיאס הוסיף, כי "החוק שנוסח במשרדי המשפטים והבינוי והשיכון עבר שינוי בניגוד לעמדתי ולעמדת המשרד שחייבה קביעת מחיר מוזל לדיור בר השגה. הכוונה שלנו הייתה כי כמו במודלים דומים ברחבי העולם, מחיר הדירה יעמוד על 20% פחות ממחיר השוק למטר בנייה".

סתיו שפיר, ממנהיגות המאבק החברתי, הגיבה בחריפות על ההגדרה שמספקת ממשלת ישראל למושג דיור בר-השגה: "הממשלה משקרת לנו בפנים. שוב מנסים להשתמש בשפה של המחאה רק כדי להונות את הציבור. חשוב להדגיש: דירה במחיר השוק היא לא דירה בת השגה. הרי מחיר השוק הוא בדיוק המחיר המופרך שאנחנו כבר לא מסוגלים לשלם.  

"חשוב להדגיש – יש פתרונות שניתן ליישם באופן מיידי. אנחנו לא דורשים מהממשלה נס אלא יישום של פתרונות פשוטים לבעיות אמיתיות ודחופות. לפעמים נדמה שהמאמץ לרמות את הציבור גדול יותר מהמאמץ לפתור את המצוקות שהוציאו מאות אלפים לרחוב".

בתוך כך, צוות הדיור של האספה הארצית של רשת קהילות המחאה שלח אתמול מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ, שר השיכון אריאל אטיאס ויו"ר הועדה המשותפת לרפורמה בתכנון ובנייה, ח"כ אמנון כהן וביקש להבהיר כי ההגדרה של דיור בר-השגה בחוק הינה בניגוד להגדרות המקובלות בעולם לדיור בר השגה.

"ברצוננו להבהיר כי דיור בר השגה אינו דיור להשכרה במחיר השוק ואינו דירות קטנות במחיר השוק", כתבו חברי הצוות, "דיור בר השגה הוא דיור מוזל לזכאים המתקשים לשכור דירות במחירי השוק. חוק העוסק בדיור בר השגה חייב להתייחס למחירי הדירות – ומחירי הדירות צריכים להיות ביחס לשכר האזרחים".

חברי צוות הדיור פנו בדרישה כי המדינה תפקח על איכות הבנייה של הדירות ומחיריהן. כמו כן הם מבקשים לאפשר לרשויות המקומיות סמכויות שיאפשרו קידום של דיור בר השגה."הצעת החוק כפי שהיא מנוסחת כיום, תהרוס למשך שנים את הסיכוי של שכבות שלמות באוכלוסייה לקבל פתרונות דיור הולמים. אל תבחרו להתעלם ממאות אלפי אנשים שיצאו לרחובות בדרישה לשינוי", כתבו במכתב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
מתי כבר מישהו ישים לב ששכחו שלא כולם זוגות ולא כולם צעירים???
מה עם אלמנים/ות? עם גרושים/ות? עם רווקים מבחירה? מה עם זוגות אך לא צעירים ? האם דינם לגור מתחת לעץ אם אין להם כסף לדירה במחיר של היום ?או שבגיל 40-50 הם אמורים לגור עם שותפים? לדעתי כל הציבור העובד כולו בלי הבדלי מצב משפחתי זכאי לדיור במחיר שפוי . מי שאינו זכאי לשום הטבות ושום עזרה - רק פרזיטים שתורתם אמנותם. וחובה להכריח קבלנים לבנות גם דירות קטנות - של חדר וחצי /שניים! די כבר עם מגלומניה הזאת של 5-6 חדרים ודופלקסים -יש אותם מספיק בשוק רק אין מי שייקנה.
רמתגנית , ר"ג  |  01.02.12
לכל התגובות