אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משה גפני: "לא נאפשר שימוש בכספי קרן הגז הטבעי לצורכי ביטחון" צילום: נועם מושקוביץ'

משה גפני: "לא נאפשר שימוש בכספי קרן הגז הטבעי לצורכי ביטחון"

יו"ר ועדת הכספים: "החוק חייב לכלול אמירות ברורות לגבי השימושים". יוג'ין קנדל: "הכנסות המדינה מהגז צפויות לגדול משמעותית ב-2024"

21.02.2012, 11:32 | תומר אביטל

"לא נאפשר להכניס לחוק להקמת קרן הגז תקציבים לצרכי ביטחון. החוק חייב להכיל אמירות ברורות וחד-משמעיות לגבי השימושים ואם הממשלה לא תעשה זאת, אנחנו נכניס את זה לחוק כשיובא לאישור הכנסת", כך אמר הבוקר יו"ר ועדת הכספים, משה גפני בדיון בנושא הקמת קרן להכנסות מתגליות הגז, שפרטיה הוצגו אתמול בפני חברי הממשלה.

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, שפתח את הדיון התייחס לאיחור של הממשלה בהקמת הקרן. "האיחור לא נבע מהרצון להתחמק מההתחייבות להקים את הקרן בעקבות אישור חוק ששינסקי אלא מכך שאותו צוות שעסק בהכנת התשתית להקמת הקרן, הוא הצוות שגם היה חבר בוועדת טרכטנברג בוועדת הריכוזיות", אמר.

לדבריו, "מדובר בעניינים מורכבים שדרשו ריכוז מאמצים ומשאבים. אבל בסופו של דבר הממשלה מביאה את תכנית הקרן לאישור".

קנדל אמר עוד, "אנחנו מניחים שהתקבולים הראשונים יחזרו בסביבות 2018, אז החברות יתחילו לכסות חלק מההוצאות שלהם. עיקר רווחי היתר יתחילו לטפס החל מ- 2024 ו- 2025 ואז הכנסות המדינה מהגז צפויים לגדול משמעותית".

בוועדה הוסבר כי בהתרחש אירוע חריג תתאפשר לקיחת הלוואה מהקרן בתנאים שיוגדרו מראש כמו התמודדות עם רעידת אדמה או מלחמה כוללת. במקרים כאלו ראש הממשלה ושר האוצר בהתייעצות עם נגיד בנק ישראל יוכלו לפנות בבקשה לכנסת לאשר העברת כספים מהקרן לממשלה. לפי הערכות על היקף הכנסות הקרן: החל מ- 2018 כ- 400 מיליון דולר וקפיצה משמעותית ב- 2025 כאשר ב- 2040 צפויים הכנסותיה להגיע לכ- 80 מיליארד דולר. ב- 2040 צפויים נכסי הקרן להוות כ- 8.7% מהתוצר.

הרב מיכאל מלכיאור, מייסד פורום פעולה אזרחית, הודיע הבוקר כי, "החוצפה של ממשלת ישראל עוברת כל גבול. במקום לממש הזדמנות היסטורית להבטחת מקורות מימון ברי קיימא לשם יצירת מפנה חברתי אמיתי – רוצה הממשלה להפוך את האוצר העצום שהתגלה מול חופי הארץ לקופה קטנה של ראש הממשלה, שיחליט בכל שנה להיכן יוזרמו פירות הקרן. את יעדי הקרן צריכה לקבוע הכנסת על-פי חוק, שאי-אפשר יהיה לשנותו, לפי אינטרסים פוליטיים צרים של ממשלה זו או אחרת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות