אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הורדתי סרט. אני פושע? צילום: shutterstock

הורדתי סרט. אני פושע?

אם כולם בישראל מורידים מהאינטרנט, אז כך דברים מתנהלים כאן. עדיף שאנשים לא יתחילו לחשוב על עצמם כגנבים ושהמעידה המוסרית שלנו תהיה מוגבלת להורדות פיראטיות באינטרנט

08.03.2012, 10:32 | דן אריאלי

פרופסור יקר,

כולנו מורידים מהאינטרנט תוכן מוגן בזכויות יוצרים. סרטים, שירים, משחקים. האם הפיכת העבירה הזאת לנורמה אומרת שאנחנו חברה בעייתית, או שהבעיה היא בעצם הגדרת הפיראטיות כעבירה, וזה מה שצריך להשתנות?

אלי

אלי היקר,

אם אני מבין נכון את השאלה המעניינת שלך, אתה שואל אם התנהגות לא מוסרית ופורעת חוק בהיבט אחד של החיים בהכרח אומרת שאנחנו לא מוסריים, "בעייתיים" כדבריך, גם בהיבטים אחרים.

נניח שכמו שכתבת כולם מורידים ברשת תכנים באופן פיראטי, וכולם יודעים שהם עוברים על החוק. מה עכשיו? האם נתחיל לתפוס עצמנו כעבריינים ונתחיל לעשות עוד דברים פחות חוקיים, או אולי כיוון שהפיראטיות הפכה לנורמה אין לה השפעה על רמת המוסריות שלנו?

התשובה המובנת מאליה היא השנייה, ומה שמעניין זה שהתהליך הזה הוא מה שמאפשר שחיתות. כן, שחיתות, ההתנהגות הבלתי נתפסת שאנחנו רואים אצל בעלי הכסף והכוח, היא גם משהו שמתישהו בעבר היה לא חוקי ולא מתקבל על הדעת ולאט לאט הפך למוסכמה קבוצתית או חברתית, ל"ככה מנהלים עכשיו עסקים". וכשעבירה משתרשת בחוגים מסוימים כנורמה היא מפסיקה להיות שאלה מוסרית או טרדה חוקית. חשוֹב על זה בקטן. יש מדינות עולם שלישי שבהן לשחד שוטר שתפס אותך לא נחשב משהו לא מוסרי. כך דברים מתנהלים שם. ואם כולם בישראל מורידים מהאינטרנט, אז כך דברים מתנהלים כאן. זה לא חוקי, אבל אנשים ישנים טוב בלילה. וכמובן זה קורה בהרבה חברות ובהרבה תחומים שונים, וכנראה קורה הרבה מאוד באינטרנט.

אני חושב שעדיף שזה יהיה כך ושאנשים לא יתחילו לחשוב על עצמם כגנבים. ניסויים הראו שההידרדרות המוסרית האמיתית מתחילה רק כשאנשים כועסים על עצמם ומתחילים לחשוב על עצמם כאנשים לא מוסריים, אפילו אם הם חשים שזה כך רק בתחום אחד של החיים. עדיף לכולם שהציפיות שלנו מעצמנו ימשיכו להיות גבוהות, ושהמעידה המוסרית שלנו תהיה מוגבלת להורדות פיראטיות באינטרנט. כך, אולי, מה שבסוף ישתנה יהיה באמת רק ההגדרות.

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
זה לא קשור להורדות
אנחנו תרבות של קפיטליזם חזירי. כלומר בפועל אנחנו עדר של חזירים. "עם" שהמשותף לו הוא: אוסף של אגואיסטים. זו הבעיה המוסרית שלנו, אגב לא רק מוסרית. זה ריקבון שלם של חברה, שאיש אינו חש בה. מרגישים רק בסימפטומים והם: העשירים משמינים, העניים צורחים. בינתיים אנשים הורגים זה את זה בכבישים, מבצעים הונאות, מערכת המשפט קורסת...
מזכיר המדינה  |  28.03.13
32.
מפיצי הסרטים ,המוזיקה ,הספרות ושאר המדיה עובדים בשיטות מיושנות שעברו מהעולם
לא הכל מתחיל ונגמר בכסף אלה גם בדינמיקה של אפשרויות. כולנו מסכימים שיוצר אמור להיות מתוגמל מההשקעה שלו. כל אחד מאיתנו ישמח להרוויח מיצירת כפיו. השאלה היא איך משווקים אותו. לפני כ-30 שנה בכל עיירה היו לפחות בין 10 ל-20 בתי קולנוע פזורים בכל רחבי העיר בנוסף להקרנות במתנ"סים ושאר מועדונים. לא הגעת לסרט -הוא יחכה לך בספריה ובמכונת ההשכרה השכונתיים. המחירים ? היו שווה ערך לכל כיס ודמי כיס של זאטוט -האולמות היו מפוצצים כל הצגה והיית צריך לחכות בתור להשכרת הסרט. אפילו סרטים בינוניים היו למדוברים כי לכולם הייתה גישה אליהם ועוד חוקית. היום המציאות יותר קשה ועוד חזרנו לעידן שלפני הוידאו. סרט שהיה יורד מהאקרנים היה נעלם בארכיבים ולך תמצא אותו. רק בערים הגדולות יש בתי קולנוע בודדים במקומות מרוכזי מסחר עם עומסי תנועה. כדי לראות סרט ברמה בינונית + שתייה צריך לשלם כמו על ארוחת גורמה עסקית כשהיחס מטעם ההנהלה נוקשה וקשוח. ומה קורה לאחר ירידת הסרט מהאקרנים ? רוב אפשרויות ההשכרה הפיזית נעלמו. רוב הסרטים בכבלים הם מסוג "ז". אתרים מוסדרים לצפייה אינטרנטית ישירה וחוקית תמורת תשלום סמלי באיכות גבוהה ומתורגם -כמעט ולא בנמצא. מה נשאר -רק הפירטיות ,פריצה והורדות כדי שלסרט ממוצע חדש יהיה איזה רייטינג.
אחד העם  |  10.03.12
30.
קודם כל ע"פ חוקי ישראל הורדה באינטרנט היא לא פשע !
החוק כאן שונה משמעותית מבארה"ב - כל עוד אתה לא מוכר את התוכן לא עברת על החוק. שנית - אין כאן אפשרות חוקית להוריד תוכן (מוזיקה / סרטים) בצורה חוקית כמו בארהב. ולבסוף - יש ה מ ו ן אנשים עם אייפון בישראל שמורידים אפליקציות מהחנות של אפל בתשלום - (אני אחד מהם) כי שאפליקציה חוקית עולה 3.7 שח למה להוריד פרוץ ? האייפון שלי דרך אגב פרוץ כדי להוריד דברים שחוק זכויות היוצרים לא מאפשר לי (למשל משחק הסקייטבורד טוני הוקס שזמין רק לארה"ב כי לפני 13 שנה מכרו עליו את הזכויות בארץ למישהו ...).
KO  |  09.03.12
לכל התגובות