אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים בודקת אם NDS חייבת במס עקב מכירתה לסיסקו צילום: אוראל כהן

רשות המסים בודקת אם NDS חייבת במס עקב מכירתה לסיסקו

החברה האם NDS גרופ הולדינגס רשומה כחברה בברמודה, ועל כן ייתכן שעסקת המכירה חייבת במס בישראל. מקורב לעסקה: “עסקת המכירה אמורה להיות פטורה ממס בישראל, אלא אם כן מישהו בעסקה עשה איזושהי שגיאה קריטית מבחינת תכנון המס"

20.03.2012, 07:07 | הדר קנה

רשות המסים בודקת האם עסקת מכירת NDS לענקית טכנולוגיית המידע סיסקו חייבת במס בישראל, כך נודע ל"כלכליסט".

בשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" כי סיסקו מבקשת לרכוש את NDS, הנמצאת בבעלות משותפת של קרן פרמירה (51%) וניוז קורפ (49%), תמורת 5 מילארד דולר. חברת NDS לא פנתה לרשות המסים לתהליך פרה־רולינג - תהליך בו החברה מבקשת החלטה מקדמית של רשות המסים לגבי היקף המס אותו תצטרך לשלם עקב העסקה הצפויה.

מומחה מס המקורב לעסקה טוען, כי “פעמים רבות בעסקאות של רכישה ומכירה מעין אלו לא פונים לשלטונות המס לבצע פרה־רולינג, מאחר שהחוק ברור בנושאים אלו. משמע - למכירה יש פטור ממס בישראל”.

עם זאת, רשות המסים נדרשת לבדוק את חבות המס של העסקה מבחינת הרישום של חברת NDS. החברה NDS גרופ רשומה כחברה בריטית, אך מעליה ישנה חברה הנקראית NDS גרופ הולדינגס והיא רשומה בברמודה.

"החוק הישראלי קובע לאור האמנה למניעת כפל מס, כי אם חברת NDS היא בריטית הרי שהיא אינה חייבת במס בישראל. עם זאת לחברות ברמודיות אין אמנת מס עם ישראל. לכן יש לבדוק מי מבצע בפועל את המכירה - החברה הברמודית או הבריטית. אם רוב הנכסים הנמכרים שייכים לחברה הברמודית הרשות יכולה לפנות לחברה ולבקש תשלום מס, ואילו אם הנכסים שייכים לחברה הבריטית, ככל הנראה העסקה פטורה ממס בישראל", מסביר מומחה המס המקורב לעסקה.

במידה שיתברר כי NDS חייבת במס ישראל, ייגבה ממנה מס חברות בגובה 25% מהרווח שנוצר מהעסקה - סכום שיכול להסתכם במאות מיליוני שקלים.

“הכלל הנוהג בישראל הוא שלקרנות יש פטור ממס על השקעות בישראל, החריג הוא שהן חייבות במס. מאחר שבעלת השליטה בחברה היא קרן - קרן פרמירה - אני מסיק שיש פטור ממס בעסקה האמורה", טוען מומחה המס.

“עסקת המכירה בין NDS לסיסקו אמורה להיות פטורה ממס בישראל, אלא אם כן מישהו בעסקה עשה איזושהי שגיאה קריטית מבחינת תכנון המס. מה שלא סביר שיקרה. רשות המסים בודקת עובדתית את עצם הפטור של העסקה מאחר שמדובר בהרבה מאוד כסף", מסביר מקורב לעסקה.

מרשות המסים נמסר בתגובה: “בשל חובת הסודיות הרשות אינה יכולה למסור פרטים בנושא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
מנהלים חצופים וכושלים דואגים לעצמם בלבד
מילא שדאגתם לעצכם על חשבון העובדים, מילא שזרקתם את המקימים ודור שמייסדים, מילא שהעברתם את רוב החברה להודו. מותר להיות חמדנים וחמסנים. אבל איך אתם מסתכלים לעובדים בעיניים? מה תגידו בהרמת כוסית של פסח? ש"כולנו משפחה"? משפחה אסקימוסית? או משפחה של המאפיה ?
תשלמו מיסים  |  26.03.12
6.
חחח, ואחרי זה רוצים מיסי ירושה ועוד כאלה דברים. הרי ברור שמי שיש לו מספיק כסף שבאמת
אולי יש הצדקה מסוימת למס, ושאיכות חייו האישית לא תיפגע כתוצאה מהמס הזה, קרי מולטי-מליונרים אמיתיים- הם יודעים מה לעשות, ויש להם מספיק כסף כדי שיהיה משצלם להעסיק אנשים שישאירו להם את הכסף. לעומת זאת המעמד הבינוני שההורים שלו חסכו כל חייהם וקנו אפילו מספר דירות להשקעה לעתיד של הילדים- הולך לשלם- ובגדול.
20.03.12
5.
בתור עובד, זה לא מעניין אותי בכלל כמה מס ישלמו מרדוק ופרמירה
אני וחברי ציפינו שישאירו לנו איזה טיפ קטן על הסיבוב המצוין שעשו עלינו. קרן פרמירה הרוויחה משהו כמו מיליארד דולר תוך 3 שנים, ומרדוק עשה הרבה יותר ובמשך 15 שנה הרוויח על גב העובדים המסורים. אפילו למלצר נותנים טיפ של 10% - לא? אכלתם במסעדה שלנו, נהניתם מאד מהארוחה, תשאירו טיפ לעובדים. לא למנהלים הבכירים, הם מרופדים באופציות ודאגו לעצמם במשא ומתן. העובדים הזוטרים האכילו את הבעלים במסירות, ונמכרו כעבדים ללא שיצא להם שום דבר מזה. הלוואי שמדינת ישראל תקבל חלק מהארוחה שלהם במס.
עובד NDS , ירושלים  |  20.03.12
לכל התגובות