אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יתרונות תעריף החשמל הדיפרנציאלי

יתרונות תעריף החשמל הדיפרנציאלי

קביעת תעריף חשמל מדורג היא אמירה חדה וברורה כי יש לחסוך ולהתייעל בצריכת האנרגיה בישראל ולהגן על הסביבה

30.03.2012, 08:21 | יעל כהן פארן
בראשית חודש אפריל יעלה (שוב) תעריף החשמל במשק, והפעם בשיעור של 8.9%. עלייה זו נובעת ממצבו הקשה של משק החשמל בישראל, ובעיקר בשל השימוש הגובר בסולר היקר כתחליף לגז הטבעי. ככל הנראה, צפויות במהלך השנתיים הקרובות עלייות נוספות בתעריף, בשיעור גדול אף יותר.

בעקבות ההתייקרות הצפויה, הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי על רשות החשמל לבחון מעבר למבנה חדש של תעריף החשמל, המבוסס על מדרגות מחיר (תעריף דיפרנציאלי). זאת, בהתאם לרמת ההכנסה של הצרכנים, מעין "סובסידיה" לשכבות החלשות ולגורמים אחרים שתממומן על ידי השכבות האמידות. הכרזה זו גררה ביקורת רבה, בטענה כי צעד זה רק יגביר את הנטל על מעמד הביניים הישראלי, שיספוג את מרבית ההעלאה.

שינוי מבנה התעריף בישראל למדורג הוא צעד נחוץ והכרחי, אולם הפורום הישראלי לאנרגיה, ארגון ללא כוונת רווח העוסק במדיניות אנרגיה בת קיימא, מציע לממשלת ישראל לאמץ מודל מעט שונה לקביעת המדרגות - בהתבסס על כמות החשמל הנצרכת חשמל, ולא על מבחני הכנסה. זאת, בדומה לנהוג במשק המים זה שנים רבות.

החסכנים מסבסדים את הבזבזניים

העלאת מחיר החשמל הניכרת הצפויה בשנים הקרובות, תפגע בראש ובראשונה בשכבות החלשות בחברה. תעריף החשמל בישראל הוא אחיד (רגרסיבי) ביחס לצריכה, ומשקף חוסר צדק חלוקתי-חברתי.  שימוש בזבזני בחשמל על ידי השכבות האמידות פוגע בסביבה ומעמיס על כלל הצרכנים. בתעריף הקיים מסבסדים הצרכנים החסכנים את אלו הבזבזניים – מצב אבסורדי כשלעצמו.

הפורום הישראלי לאנרגיה פנה לאחרונה למשרד האנרגיה והמים ולרשות החשמל, בהצעה ליישם מודל אחר לתעריף מדורג, לפיו יורגשו עליות המחירים בעיקר בקרב משקי בית בזבזנים, בהם בעלי בתים גדולים המפעילים מיזוג אוויר וחימום במשך שעות רבות בימי הקיץ והחורף, בעלי בריכות פרטיות ועוד. חשבון החשמל הממוצע של משקי הבית הללו עולה על 1,100 שקל (חשבון דו חודשי). שאר צרכני החשמל הביתיים, שהם למעשה 80% מהציבור, ייהנו על פי המודל המוצע דווקא מתעריף מופחת או זהה לנוכחי, ולכל היותר יספגו העלאה הקטנה משמעותית מזו הצפויה כעת.

השימוש במבנה התעריף ככלי מדיניות הוא יעיל, זול ומהיר ליישום, ואינו מצריך כל שינוי בתשתית הקיימת, עצם קביעתו של תעריף חשמל מדורג יש בה משום אמירה חדה וברורה כי יש לחסוך ולהתייעל בצריכת האנרגיה בישראל. בכך, ינתן מענה לצרכים ההולכים וגדלים של משק החשמל והציבור, מבלי שעלותם הכלכלית הגבוהה תוטל על כלל משקי הבית.

תעריף חשמל מדורג יעודד את צמצום הבזבוז בחשמל ויפחית את ההשפעות השליליות הכרוכות בייצור החשמל – ובראש וראשונה פליטת מזהמים לאוויר. עפ"י ניתוח של הפורום, צפוי המעבר להפחית את ביקושי החשמל בקרוב ל-2%, מספר משמעותי בהרבה מכפי שהוצג בחלק מן ההתייחסויות לנושא. מדובר גם בחיסכון של למעלה מ-30 מיליון שקלבשנה עבור עלויות חיצוניות של זיהום, וגם בצעד חינוכי הצהרתי, המדגיש את חשיבות החיסכון באנרגיה, לא רק בתקופות משבר אלא במבט ארוך טווח.

הכותבת היא מנכ"לית "הפורום הישראלי לאנרגיה"
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
זה לא יעזור
גם היום החשמל התעשייתי "מסובסד" ע"י משקי הבית. מעבר למחיר דיפרנציאלי למשקי הבית שבממוצע נמוך מהמחיר הקבוע היום (זאת המטרה לא?) יוביל לעליית מחיר החשמל לתעשייה (העלויות של חח"י לא יפחתו משמעותית בעקבות המהלך אלא אם כולנו נעבור לכבס וולהפעיל מכשירי חשמל זוללי אנרגיה אחרים (דוד, מדיח וכו..) רק בארבע בבוקר. העלייה הזו תוביל לעלית מחירים נוספת במשק וכל הצרכנים ישלמו את החשבון (שוב).
שקע  |  31.03.12
3.
בשביל לעודד חיסכון מספיק להעלות את המחיר - לא צריך תעריף דיפרנציאלי
תעריף דיפרנציאלי יוצר סיבוך מיותר ותמריצים מעוותים, ומעודד דיווח שקרי לגבי מספר הנפשות בבית. בנוסף, האם זה צודק שאדם ישלם מס הכנסה גבוה מאחרים ולאחר מכן כאשר הוא בא להשתמש בכסף שנותר לו יגבו ממנו - שוב - תעריף גבוה מאחרים? לא מספיק שמענישים את האנשים היצרנים דרך המסים, עכשיו יענישו אותם גם דרך חשבון החשמל?
אלון  |  31.03.12
2.
התעריפים עולים כדי לאפשר ליצרנים פרטיים להיות ריווחיים
כל הסיפורים על הגז המצרי שלא זורם ועל תמר ולוויתן המתעכבים הם תירוצים שנועו להעלות את מחיר החשמל בצורה שיהיה משתלם ליצרנים הפרטיים לייצר חשמל. פשוט, ב-50 אגווות לקוט"ש, הם לא מסוגלים להיות ריווחיים.
וגם כי הפסיקו להשתמש בפחם  |  31.03.12