אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נייקי וריבוק נלחמות על טיבו צילום: אם סי טי

נייקי וריבוק נלחמות על טיבו

נייקי טוענת כי ריבוק מכרה מוצרים של קבוצתו החדשה של טים טיבו, ניו יורק ג'טס, למרות שעל פי החוזה אסור היה עליה לעשות זאת. נייקי דורשת מריבוק להשמיד את כל מלאי חולצות טיבו בג'טס שייצרה, וכן לפצות כספית את נייקי

29.03.2012, 14:37 | ניצן פלד

בשבוע שעבר דנבר ברונקוס העבירה את טים טיבו, הקוורטרבק הפופולרי שלה, בטרייד לניו יורק ג'טס, וכמעט חצי שנה לפני פתיחת העונה הקרובה טיבו כבר הצליח לעמוד במרכזו של קרב ענקים. אתמול (ד') נייקי הגישה תביעה כנגד ריבוק, שהחלה בימים האחרונים למכור את חולצות טיבו בקבוצתו החדשה.

ריבוק הייתה המלבישה הרשמית של ה-NFL בשנים האחרונות, אבל החוזה שלה מול הליגה נגמר מחרתיים, בסוף מרץ. ב-1 באפריל נכנס לתוקף החוזה החדש של נייקי כמלבישה הרשמית של הליגה. החוזה הזה מאפשר לריבוק למכור מוצרים עם הלוגו של הליגה והלוגואים של הקבוצות.

במקביל, החזיקה ריבוק בחוזה דומה מול ה-NFLPA, איגוד שחקני הפוטבול המקצועניים בארה"ב – חוזה שמאפשר לה למכור מוצרים הכוללים את שמות השחקנים. תוקפו של החוזה הזה פג כבר ב-29 בפברואר האחרון. גם כאן, נייקי תיכנס ב-1 באפריל כמלבישה הרשמית החדשה.

המשמעות היא שלאורך חודש מרץ ריבוק היא עדיין המלבישה הרשמית של הליגה, אבל בעניין הסיכום מול השחקנים נוצר ואקום – חודש ללא חוזה אימוץ מול ה-NFLPA.

בזמן רגיל, הוואקום הזה איננו בעייתי, אלא שחודש מרץ הנוכחי – בסך הכל תחילתה של הפגרה בין עונת 2011 לעונת 2012, ממש לא היה חודש רגיל. זה התחיל בכך שפייטון מאנינג, הקוורטרבק האגדי, נחתך מאינדיאנפוליס קולטס, ביתו ב-14 העונות האחרונות, והחל לחפש קבוצה.

לפני קצת יותר משבוע בחר מאנינג בדנבר ברונקוס כקבוצתו החדשה, מהלך שהביא את ריבוק לפתוח במכירת חולצות מספר 18 חדשות – עם השמות ברונקוס מקדימה ומאנינג מאחורה. בהמשך להחתמתו של הכוכב החדש, החליטה הנהלת דנבר לשלוח בטרייד את טיבו.

וכך, טיבו – שהיה לתופעה הגדולה ביותר של עונת 2011 ומכר יותר חולצות מכל שחקן אחר בעונה החולפת – מצא עצמו כאמור בג'טס. גם כאן ריבוק לא חיכתה יותר מדי והחלה במכירת חולצות ג'טס, עם השם של טיבו, כשהיא עוברת למצב של ייצור מוגבר.

האירועים האלה הביאו את נייקי להגיש את התביעה נגד ריבוק, חברה בבעלותה של אדידס. הטענה של נייקי היא שלאורך חודש מרץ ריבוק יכולה להמשיך למכור את מוצרי הקבוצות (בתוקף ההסכם מול ה-NFL, שיפוג כאמור ב-31 למרץ), וכמו כן יכולה להמשיך למכור מוצרי שחקנים שהיו ברשותה לפי שפג ההסכם מול ה-NFLPA (ב-29 בפברואר). מה שריבוק לא יכולה לעשות – לטענת נייקי – הוא לייצר לאורך חודש מרץ מוצרי שחקנים חדשים ולהוציאם למכירה. שזה בדיוק מה שריבוק עשו עם מאנינג, ובמיוחד עם טיבו.

מאט פאוול, אנליסט ספורט מחברת "ספורטסקאן-אינפו", אמר: "בדרך כלל לא קורה כלום בזמן הזה של השנה, והוואקום בין החוזים לא משנה. אלא אם מעורבת בו טיבו-מאניה".

"ריבוק הייתה חייבת להשיג אישור לכך מה-NFLPA, אישור שלא הועבר", נטען בכתב התביעה של נייקי, שגורמים מטעמה גורסים כי ריבוק "הציפה את השוק" בחולצות טיבו בכוונה לפגוע במכירות עתידיות של נייקי.

עוד בכתב התביעה נייקי דורשת מריבוק להשמיד את כל מלאי חולצות טיבו בג'טס שייצרה, וכן לפצות כספית את נייקי. את גובה הפיצוי הכספי נייקי דורשת לחשב לפי כמות חולצות טיבו שכבר נמכרו, וכמו כן לפי הנזק העתידי שמכירת חולצות אלה על ידי ריבוק תגרום לפוטנציאל המכירה של חולצות טיבו בייצור נייקי. ההערכות הן כי סכום זה יכול להגיע לעשרות מליוני דולרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות