אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה: תיבחן האפקטיביות של עמותות הזוכות לכספי תמיכה מהמדינה צילום: עטא עוויסאת

לראשונה: תיבחן האפקטיביות של עמותות הזוכות לכספי תמיכה מהמדינה

החשב הכללי מוציא לדרך פיילוט בו ייקחו חלק כ-20 עמותות שיעברו בדיקה מסודרת של חברה חיצונית

02.04.2012, 13:29 | תומר אביטל

היום (ב') יצא לדרך הפיילוט של אגף החשב הכללי באוצר שנחשף לראשונה ב"כלכליסט" ועיקרו שילוב מדד האפקטיביות ביחסי הממשלה עם ארגונים חברתיים.

הפיילוט יתקיים במשרדי הרווחה והשירותים החברתיים, משרד החינוך והמשרד לקליטת עלייה, ובשיתוף ארגון "מידות", ארגון ללא כוונות רווח הכולל אנליסטים חברתיים שמתמחים בבדיקת אפקטיביות בקרב עמותות ומשקיעים חברתיים.

מדי שנה מקצה המדינה כספים לצורך תמיכות והתקשרויות לביצוע מיזמים משותפים עם גורמים חוץ ממשלתיים. בשנת 2011, לדברי האוצר, העבירו משרדי הממשלה כ- 2 מיליארד שקל של כספי תמיכות, ובנוסף התקשרו עם ארגונים שונים לביצוע מיזמים משותפים בהיקף של מאות מיליוני שקלים. הפיילוט נועד לשלב מדדי אפקטיביות מתאימים במסגרת הליך אישור תמיכות או רכש, במטרה להגדיל את ההשפעה החברתית של כספי הממשלה המוקצים לארגונים החברתיים.

במסגרת הפיילוט, נערך היום כנס מקדים בת"א בו השתתפו כ- 20 עמותות שהוצעו על ידי המשרדים והסכימו להשתתף בפיילוט, ביניהן: עלה - מרכז שיקום וקידום, יחדיו, עמותת נירים, בית לכל ילד בישראל, דרייב, חברת מיכא"ל, אורות, ידיד, נפש בנפש, מכון דוידסון, מט"ב, מחניים, מט"י ראשל"צ, הפרויקט הלאומי, גדעון, הפדרציה הארצית של ארגונים דוברי רוסית, מניפ"ה ועוד. בכנס הוצגו פרטים על התהליך הצפוי והתקיים סיעור מוחות במסגרתו העלו ראשי העמותות רעיונות לשילוב מדדי אפקטיביות בתמיכות והקצבות הממשלה. ברגע זה העמותות שישולבו הן רק אלו שהביעו נכונות להשתתף בפרויקט.

מבין העמותות שהגיעו לכנס, יבחרו כ- 12 עד 14 עמותות אשר ייקחו חלק בפיילוט ויעברו הליך בדיקה מסודר על ידי "מידות" שיימשך מספר חודשים. תוצאות הבדיקה יוגשו לחשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו ולמשרדי הממשלה השותפים לפיילוט, ויהוו בסיס להחלטה על אופן שילוב הדרישה לאפקטיביות ולמדידת תוצאות בתהליכי הקצאת משאבים על ידי משרדי הממשלה.

סגן בכיר לחשבת הכללית יאיר טל, בירך את העמותות שלקחו חלק בכנס וציין: "הפיילוט מהווה התחלה של שינוי תפיסתי במערכת השיקולים להקצאת כספים, כך שהאפקטיביות של הארגון שמבצע את הפעילות תתפוס ממד משמעותי. שימוש במדד האפקטיביות עשוי להביא להגדלת הערך המוסף בפעילויות החברתית הממומנות על ידי המדינה".

מנכ"ל מידות דובי ארבל, אמר כי "מידות בחנה עד היום כ- 150 ארגונים, מתוכם העניקה ל- 90 ארגונים את "תו מידות לאפקטיביות" בשל מחויבותן להוכחת תוצאות חברתיות. להערכתנו, אימוץ האפקטיביות כשיקול משמעותי בהחלטות התמיכה הממשלתיות, עשוי לחולל שינוי אדיר בחברה הישראלית בסדרי גודל של עשרות מיליוני שקלים".

כיום האוצר מפעיל משרדי רואי חשבון כדי לבקר את העמותות שנתמכות על ידי המדינה - בעיקר לפי פרמטרים כספיים של ניהול תקין, אולם המדינה לא בוחנת האם העמותות יעילות או מחוללות שינוי. בשנים האחרונות נמתחה ביקורת ציבורית חריפה ולפיה יש עמותות המקבלות תקציבים בעקבות קשרים פוליטיים, ופועלות בחוסר יעילות.

הפיילוט, שאותו יעביר ארגון "מידות", יעלה כ-100 אלף שקל ויבדוק התנהלות של עמותות לפי כ־35 פרמטרים ובהם: תכנון, ביצוע, מנהיגות המנכ"ל, אתיקה והשפעה בטווח הארוך. בנוסף, ירואיינו גם מקבלי השירותים של העמותות. במשרד החשב הכללי באוצר מקווים להכניס כך למבחני התמיכה מדד נוסף לחלוקת כספי הציבור.

תגיות