אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ההגבלים בוחנת מחדש הפטור מהסדר כובל לשב"א ומס"ב של הבנקים צילום: אוראל כהן

רשות ההגבלים בוחנת מחדש הפטור מהסדר כובל לשב"א ומס"ב של הבנקים

שתי החברות - העוסקות בסליקה, העברות כספים ועוד - מנוהלות על ידי גדעון מילויצקי, אף שהן נחשבות לחברות נפרדות, וחולשות על יותר מ-90% מהענף

23.04.2012, 18:53 | טל ליטמן ומישל אודי

רשות ההגבלים העסקיים בוחנת מחדש את הפטור מהסדר כובל ותנאיו שניתן לשב"א - חברת שירותי בנק אוטומטיים, הנמצאת בבעלות משותפת של ארבעה בנקים, לאומי (42.2%), הפועלים (34.5%), דיסקונט (20%) והבינלאומי (3.3%); ושל מס"ב (מרכז סליקה בנקאי), גם כן בבעלות הבנקים. הממונה על ההגבלים, דיוויד גילה, אמר ל"כלכליסט" כי "יש לנו חששות בנוגע לפעילות החברות הכרוכה במתן פטור, אך עדיין לא מיצינו את הבדיקה".

שב"א עוסקת בעיקר בסליקת כרטיסי אשראי בין חברות האשראי ואחראית לתקשורת בין כספומטים למערכת הבנקאית וכן לכספומטים במקומות ציבוריים. מס"ב עוסקת בסליקה בין-בנקאית כמו העברות כספים וכדומה.

שתי החברות מנוהלות על ידי גדעון מילויצקי, אף שהן נחשבות לחברות נפרדות, וחולשות על יותר מ-90% מהענף.

שתי החברות שהן מונופולים בתחומן, זכו לפטור שהוארך כמה פעמים החל מ-2002, פנו בספטמבר האחרון בבקשה להאריך את הפטור בפעם נוספת למספר שנים, אלא שאז ניתן פטור זמני, לחצי שנה, העתיד להסתיים בעוד כשבועיים.

המחלקה הכלכלית ברשות ההגבלים מבצעת בימים אלה בחינה מחודשת של השוק, ולאחר סיומה תשקול האם יש מקום להאריך את הפטור שניתן, ההערכות הן שהפטור יוארך למספר חודשים עד לסיום הבדיקה.

בידי רשות ההגבלים כמה אפשרויות ובהן דרישה לבעל שליטה יחיד לחברה, פיצול שב"א ומס"ב והחמרת הפטור הקיים. בשוק בו פעילות החברות אין כמעט תחרות וסביר להניח כי מכירת הפעילויות, אם תיעשה, תהיה לגוף חוץ בנקאי על מנת לעודד את התחרות שלא קיימת בשוק זה.

גורמים ברשות הסבירו ל"כלכליסט" כי החששות הם משני סוגים; האחד - האם הבנקים יכולים להשתמש בחברות כדי לפגוע במתחרים בסליקת כרטיסי אשראי; והשני - האם הם יכולים לנצל את המעמד המיוחד שיש להם כדי לדרוש תנאים בלתי סבירים מלקוחות (בתי עסקים). בהקשר זה יצוין כי גם הצרכן הסופי יכול להיות מושפע לרעה באופן עקיף אם התנאים שבתי העסק מקבלים אינם הוגנים.  

בעבר החמירה הממונה על ההגבלים הקודמת רונית קן את הדרישות לחברי דירקטוריון שב"א ומס"ב במטרה להימנע ממצב של תיאום עמלות. במסגרת המגבלות, הנציגים בדירקטוריון החברות לא יהיו נושאי משרה בתחום הקמעונאות או החשבות בבנקים. כמו כן דרשה קן שיוויון בתנאים שמעניקות החברות כלפי כלל הלקוחות ולא רק מחזיקי המניות בשב"א ומס"ב.

למרות שהחברות הן בשליטת הבנקים, הנתונים הפיננסיים שלהן חסויים.  

תגיות