אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסדר ענק בארה"ב: ויזה ומאסטרקארד ישלמו 7.2 מיליארד דולר לקמעונאים צילום: בלומברג

הסדר ענק בארה"ב: ויזה ומאסטרקארד ישלמו 7.2 מיליארד דולר לקמעונאים

הסדר הפשרה אמור להסדיר מאות תביעות שהגישו קמעונאים נגד חברות האשראי על תיאום עמלות. אם בית המשפט יאשר את ההסדר, הוא יהיה הגדול ביותר בהיסטוריה של ההגבלים העסקיים בארה"ב

14.07.2012, 11:18 | סוכנויות הידיעות

חברות האשראי ויזה ומאסטרקארד והבנקים שמנפיקים כרטיסי אשראי אלה ישלמו כ-7.25 מיליארד דולר בפשרה על תביעות שהגישו נגדם עשרות חברות קמעונאיות בארה"ב, בגין תיאום עמלות. אם בית המשפט יאשר את הסדר הפשרה, הוא יהיה הגדול ביותר בהיסטוריה של ההגבלים העסקיים בארצות הברית.

בהסדר נכתב כי "עמלות העברת הכרטיס" נקבעו על ידי חברות האשראי והופחתו מסכום העסקה על ידי הבנקים שהנפיקו את הכרטיסים - כך שהעלות נפלה על בעלי העסקים.  

סופר בארה"ב. "ההסדר לא יאפשר תחרות", צילום: בלומברג סופר בארה"ב. "ההסדר לא יאפשר תחרות" | צילום: בלומברג סופר בארה"ב. "ההסדר לא יאפשר תחרות", צילום: בלומברג

ההסדר המוצע כולל תשלום של 6 מיליארד דולר על ידי ויזה, מאסטרקארד ו-12 בנקים שהנפיקו את כרטיסי האשראי של החברות, בהם ג'יי פי מורגן; חברות האשראי הסכימו גם להפחית את עמלות העברת הכרטיס, רטרואקטיבית לשמונה חודשים, צעד שעלותו 1.2 מיליארד דולר. סכום נוסף של 500 מיליון דולר ישולם לעסקים במסגרת תביעות אישיות שהגישו.

לפי הפשרה, הבנקים וחברות האשראי יאפשרו לחנויות לגבות מהצרכנים תשלום נוסף עבור שימוש בכרטיסי אשראי מסוימים; זאת, כדי לנתב את הצרכנים לעבר שיטות תשלום זולות יותר. 

בעלי העסקים יחויבו לחשוף בפני הקוחות את המידע הנוגע לעמלות כרטיסי האשראי; כמו כן, ייקבע סכום מרבי לתוספות מחיר הנוגעות לכרטיסי אשראי.

עם זאת לא כולם מרוצים מהפשרה: האיגוד הלאומי של חנויות הנוחות הביע התנגדות להסדר המוצע. לפי האיגוד, "לא רק שהפשרה לא כוללת בשורה בתחום התחרות והשקיפות, היא מאפשרת לויזה ומאסטרקארד להמשיך ולהגן על העמלות מפני כוחות השוק". זאת ועוד, לפי האיגוד, היקף הסדר הפשרה רחוק מסך העמלות שנגבה בכל שנה על ידי הקמעונאים בארה"ב - 50 מיליארד דולר.

לפי איגוד הבנקים, הקמעונאים - ולא הצרכנים - הם שירוויחו מהסדר הפשרה.

ויזה ומאסטרקארד היו אחראיות ליותר מ-80% מהרכישות בכרטיסי אשראי בארה"ב ב-2011.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות