אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצאו לפגרה: מערכת "נט המשפט" הושבתה עד סוף אוגוסט צילום: אוראל כהן

יצאו לפגרה: מערכת "נט המשפט" הושבתה עד סוף אוגוסט

פגרת בתי המשפט נועדה, בין היתר, לאפשר לשופטים להתרכז בכתיבה של פסקי דין. אך החלטה תמוהה של הנהלת בתי המשפט להשבית את מערכת המחשוב תאלץ את השופטים להניח את התיקים ובאמת לצאת לחופש. עורכי הדין זועמים

08.08.2012, 08:25 | ענת רואה

הפעילות של כל מערכת בתי המשפט בישראל תושבת כמעט באופן מלא החל מהלילה (ד') בחצות ולפחות עד 26 באוגוסט. רק אז תחל חזרה מדורגת לפעילות. כך עולה מהודעה המופיעה בעמוד הכניסה למערכת הממוחשבת של הרשות השופטת, "נט המשפט". הסיבה הרשמית למהלך חסר התקדים: טענה של הנהלת בתי המשפט שקיים צורך לבצע שדרוג מלא במערכת "נט המשפט" ולהחליף את התשתיות. בניגוד לשדרוגים רבים שבוצעו בעבר, ונקבעו לזמן הלילה או לסופי שבוע, וכללו השבתות שנמשכו לכל היותר 72 שעות - החליטה משום מה הפעם הנהלת בתי המשפט להשבית את הפעילות לאורך רובו של חודש אוגוסט, תוך ניצול העובדה שבתי המשפט נמצאים בפגרת הקיץ. תוצאת ההשבתה היא כי לא תתקיים קבלת קהל במזכירויות בתי המשפט, לא יתקיימו דיונים (למעט דיונים דחופים ומעצרים) ולא ניתן יהיה לעיין בתיקים או להגיש מסמכים.

הטמעה ארוכה של המערכת

ההטמעה של "נט המשפט" החלה בינואר 2007 והיא הוכנסה בהדרגה לכל בתי המשפט בארץ במהלך שנוהל על ידי השופט משה גל. המערכת אילצה לערוך גם שינויים מסוימים בתקנות סדר הדין האזרחי ובתקנות הארכיב.

המשמעות המעשית הקשה ביותר של המהלך להשבתת נט המשפט היא כי השופטים, שאמורים לנצל את פגרת הקיץ בכדי לכתוב פסקי דין, לא יוכלו לעשות זאת, באין להם אפשרות טכנית לגשת למסמכי התיקים הנמצאים כולם על גבי הרשת הממוחשבת ולא כתיקי נייר. מבחינת השופטים - הם זכו למעין חופשה מרוכזת לא רשמית ויכולים לצאת לנופש.

בית המשפט בתל אביב. שדרוג "למען ייעול ושיפור עבודת המערכת", צילום: עמית שעל בית המשפט בתל אביב. שדרוג "למען ייעול ושיפור עבודת המערכת" | צילום: עמית שעל בית המשפט בתל אביב. שדרוג "למען ייעול ושיפור עבודת המערכת", צילום: עמית שעל

 

עורכי הדין לא קיבלו הודעה בזמן

נוכח הסחבת הקשה עמה מתמודדת המערכת השיפוטית והעובדה שתיקים נגררים במשך שנים בבתי המשפט וכן החופשות הארוכות והפגרות שמהן נהנים השופטים, עוררה ההודעה על ההשבתה כעס בקרב עורכי דין, שהתלוננו כי אפילו לא קיבלו הודעה מבעוד מועד על השבתת המערכת, מה שהיה מאפשר גם לעורכי דין לקחת את החופשה השנתית שלהם במקביל לתקופת ההשבתה, ולא לפניה או אחריה.

גורם בלשכת עורכי הדין אמר ל"כלכליסט" אתמול: "זו פשוט שערורייה. עד היום התבצעו שדרוגי המערכת בלילות או בסופי שבוע, ולמרות שהיתה בכך הפרעה לעבודה תקינה, היא היתה נסבלת. כעת נראה שבמקום שהנהלת בתי המשפט תאמר שהיא מעוניינת להוציא את השופטים וכלל המערכת לחופשה מרוכזת - פשוט הודיעו על השבתה כללית ומשיגים את אותה מטרה".

בהודעה שפורסמה ב־15 ביולי ובה נמסרה הודעה על ההשבתה של מערכת המחשוב בבתי המשפט, נכתב כי שדרוג המערכת יבוצע "למען שיפור וייעול עבודת המערכת. השדרוג יכלול פעילות נרחבת בתחומי הפיתוח והתשתית ויצריך השבתה כללית רצופה". לפי ההודעה, במהלך ההשבתה לא תתקיים כל קבלת קהל, לא תתאפשר הגשה של מסמכים, לא יהיה ניתן לקבל מידע ממרכז המידע הטלפוני ולא יהיה ניתן לעיין בתיקים. הדיונים שנקבעו לימי הפגרה יתקיימו כסדרם, אך עורכי הדין מתבקשים בהודעה להגיע "עם כל החומר הקשור לתיק", משום שלפי הנהלת בתי המשפט, "לא תתאפשר גישה לתיקים המנוהלים במערכת נט המשפט".

ארגזי תיקים בבית המשפט. עורכי הדין ייאלצו לסחוב את כל המסמכים, צילום: אוראל כהן ארגזי תיקים בבית המשפט. עורכי הדין ייאלצו לסחוב את כל המסמכים | צילום: אוראל כהן ארגזי תיקים בבית המשפט. עורכי הדין ייאלצו לסחוב את כל המסמכים, צילום: אוראל כהן

 

"להגיע לדיון עם כל החומר"

מדוברות בתי המשפט לא נמסרה התייחסות לעובדה ששופטים לא יוכלו לכתוב בשבועות הקרובים פסקי דין, כפי שהם אמורים לעשות בפגרה.

בתגובה לטענות המועלות בכתבה נמסר מהדוברות רק כי "כאמור בהודעות שהופצו בעניין, ההשבתה נועדה לשדרוג גרסה של תוכנת מערכת נט המשפט. במהלך תקופת פעילות המערכת נערכו בה שינויים ושיפורים שונים בהתאם לצרכים אנושיים וטכניים. חלקם של השדרוגים ניתנים לביצוע במסגרת השבתות קצרות, ואכן נעשו לעיתים במהלך סופי שבוע". מדוברות בתי המשפט הסבירו כי "הפעם מדובר בעדכון גרסה של המערכת כולה ובשיפור התשתיות, ולאור מורכבות העבודה, נדרשת תקופה משמעותית יותר. בדיוק מסיבה זו נבחרה תקופת פגרת בתי המשפט על מנת למזער ככל הניתן את הפגיעה בעבודתם השוטפת של בתי המשפט. כל עובדי המערכת, לרבות השופטים, נערכו מראש ולפיכך לא תיפגע העבודה בתקופה זו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
"נט המשפט" הינה התוכנה השערורייתית ביותר בשירות הממשלה. לתבוע את הנהלת בתיהמ"ש על נזקיה
חלק מהנזקים נובע מהעדר ממשק בין תוכנה זו לקודמותיה. כמו כן, במרבית התיקים לא ניתן לעיין למעט בתיקי תביעות קטנות. עיון בתיקים הלא ניתנים לעיון במזכירות מצריך הדפסה !!! ואין מחשבים בביהמ:"ש לצורך עיון בתיקים הלא ניתנים לעיון. התוכנה מראה "שגיאה כללית" בכל עת ואלפי דיונים טורפדו עקב אי תפקודה. זהו חלק קטן מהבעיות. כך הרשות המבצעת עושה סיכול ממוקד לרשות השופטת. כך למשל, תיקי הטרדה מאיימת נדונו לא פעם בדלתיים סגורות ובניגוד לחוק- הכל בשל מה שהציגה התוכנה לשופטים. פאן נוסף לביזיון הינו קיום היתר עיון כללי בכל תיק כמעט ולכל שופט כמעט- ובניגוד לחוק !!! הגישו תביעות, שכן מדובר בהתרשלות רבתי ושימוש בתוכנה כה "ישראלית". גם לשופטים נשבר מהתוכנה. בדוק.
איצחייק אליהו  |  29.08.12
18.
יש לי פתרון לתוכניתנים הלא כל כך חכמים של המערכת
תייצרו עותק סטטי של המערכת. מונעים את האפשרות לשנות / להוסיף מידע למערכת ומשאירים רק את האפשרות לראות את המידע. במקביל, עובדים על כל השינויים בעותק נפרד ובסוף מחליפים. במידת הצורך, משביתים את המערכת לסוף שבוע לצורך מיגרשן
תוכניתן , ת"א  |  11.08.12
15.
בכיינים
די לבכיינות הכל לא טוב הכל גרוע... רוצים לשפר את השירות לייעל את המערכת ולשפר אותה זה צריך להשבית אותה לשבועיים והחליטו לעשות את זה בזמן הכי נכון שיש בזמן פגרת בתי המשפט והקיץ שגם ככה מרבית המשרדים עובדים בחצי הילוך. החלטה מצוינת ומבורכת לא להיכנע לבכיינות ולהחלטות פופוליסטיות
אורן , תל אביב  |  09.08.12
לכל התגובות