אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק הנדל"ן למגורים מתעורר: "אנשים שישבו על הגדר ירדו ממנה, הביקוש לדיור עדיין קשיח"

שוק הנדל"ן למגורים מתעורר: "אנשים שישבו על הגדר ירדו ממנה, הביקוש לדיור עדיין קשיח"

איתמר דויטשר, מנכ"ל חברת התשתיות והבנייה אלקטרה, מבהיר כי "קצב המכירות של דירות למגורים לא נפגע, ובחצי השנה האחרונה ראינו גידול בהיקפי הפרויקטים שלנו. אני מזהה תהליך של התייצבות מחירי הדירות או עלייה קלה שלהם"

28.08.2012, 08:32 | ענת ציפקין

נתוני בנק ישראל והשמאי הממשלתי לפני שבועיים הצביעו על מגמת הפשרה של שוק הנדל"ן למגורים בישראל, עם גידול בהיקף המשכנתאות לרכישת דירות ועליית מחירים בענף, אחרי תקופה של קיפאון. "אני מזהה בארץ תהליך של התייצבות מחירים או התחלת מגמה של עליית מחירים קלה", מאשר איתמר דויטשר, מנכ"ל חברת התשתיות והבנייה אלקטרה, את המגמה בראיון ל"כלכליסט". "אנשים שישבו על הגדר ירדו ממנה. הביקוש לבנייה למגורים בארץ עדיין קשיח.

"בגלל אילוצים נקודתיים כמו מחסור בעובדים זרים או מגבלות על תנאי נטילת המשכנתאות ראינו ברבעונים האחרונים או בשנים האחרונות תנודתיות ברמות הביקוש, אולם בראייה רחבה של עשור או שניים מבינים שקצב המכירות של דירות למגורים לא נפגע והוא עדיין נשמר סביב 25–30 אלף יחידות דיור לשנה - למרות משתנים חיצוניים או פנימיים שמאיימים לפגוע בו. ההתאמה המשוכללת בענף בין הביקוש להיצע מסייעת לו לשמור על יציבות".

לדבריו, "היקפי הבנייה למגורים בארץ ממשיכים לגדול חרף התחזיות הקודרות. בחצי השנה האחרונה ראינו גידול בהיקפי הפרויקטים שלנו וגם בפרויקטים שבהם אנחנו משתתפים כקבלני משנה".

בזכות זכיית אלקטרה במרכז להקמת עיר הבה"דים, כחלק מקבוצה שכוללת את מנרב ורד בינת (אלקטרה תחזיק ב־25% והשותפות שלה ב־75%), טיפס צבר ההזמנות השנתי של אלקטרה לשיא של 5.66 מיליארד שקל בסוף הרבעון השני. "רוב ההזמנות הללו מיועדות לביצוע במהלך השנתיים הקרובות", מציין דויטשר. מהלך נוסף שביצעה אלקטרה ביולי האחרון הוא רכישת 51% מחברת חופרי השרון תמורת 51 מיליון שקל, לאחר שניסיון לרכוש את פעילות שירותי האנרגיה לתעשייה של חברת דלקיה מקבוצת ואוליה נכשל בעקבות סירוב הממונה על הגבלים עסקיים לאשר את העסקה.

האם מדובר בשינוי כיוון עסקי של החברה?

"הגדרנו לעצמנו להיכנס לתחום פרויקטי הנדסה ותחבורה מורכבים, והרכישה של חופרי השרון תאפשר לאלקטרה להשלים את המהלך האסטרטגי המזוהה כאחד ממנועי הצמיחה העתידיים של החברה.

"לאלקטרה יש היום ארבעה תחומי פעילות מרכזיים: יזמות נדל"ן מסורתית, יזמות בפרויקטים לאומיים כזכיינית, חטיבת קבלנות וחטיבת שירות ואחזקה".

יש חשש מהקטנת התקציבים לפרויקטי תשתיות בעקבות המשבר הגלובלי?

"תחום התשתיות בארץ דווקא צפוי ליהנות מעדנה, בעיקר לנוכח ההיקף הגדול של התוכניות הממשלתיות בתחום התחבורה, הגז, המים והחשמל. בתחום התשתיות הלאומי 35 מיליארד שקל מופנים לתחום הבנייה למגורים, 15 מיליארד שקל לבנייה שאינה למגורים ו־20 מיליארד שקל נוספים לתשתיות. ייתכן שיהיה אפילו קושי מבחינת היכולת הענפית להתארגן לקראת כל כך הרבה פרויקטים במקביל.

"לנוכח הירידה בפעילותן של חברות קבלניות זרות באירופה בגלל משבר גוש היורו, רואים אותן מסתובבות בישראל. רמת המחירים שהן מציעות ביחס לחברות הישראליות עדיין גבוהה, אבל רואים שהן מנסות לתקוע כאן יתד, וזה סממן מובהק להזדמנויות הרבות שקיימות גם עבורנו בתחום הזה".

איתמר דויטשר, צילום: עמית שעל איתמר דויטשר | צילום: עמית שעל איתמר דויטשר, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

49 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

48.
עבודה בעיניים ,הקבלנים עומדים במקום!!!
כמו שציינו כאן , אזרחי מדינת ישראל מעוניינים ברכישת דירה אך אין ביכולתם לרכוש מכיוון שהמשכורות נשארות אותו הדבר וכל ההוצאות הבסיסיות עולות, אני מכלכל יחיד (15,000) נשוי עם אישה בהיריון והחלום שלי הוא בית משלי אך זה לא נראה באופק מה יגידו אלו שמרוויחים פחות? ארץ אוכלת יושביה!! אם אני הייתי הקבלן שמוכר מאות דירות בחודש אז לא הייתי מפרסם את זה באתרי הכלכלה , והמבין יבין!!!
חסר זהות ישראלית , אשקלון  |  29.08.12
46.
אני גם על הגדר
אבל.... שיש האטה בקצב הרכישות הבנקים מקצצים באשראי של הקבלנים, ולכן קצב הבנייה מתמתן וכך גם היצע הדירות, לכן מי שבאמת שולט בכל שוק הדירות זה לא הקבלנים אלה הבנקים שגוזרים אותנו במשכנתאות שמנות. זה מה שקורה שיש ריכוז אשראי במדינה, רק אם היה פה יותר תחרות בענף הבנקאות היה ירידה של מחירים. אבל בנק ישראל מעודד את החזירות של הבנקים בשביל שיהייו חזקים. אז בסופו של דבר מי שבאמת אשם זה בנק ישראל!
29.08.12
לכל התגובות