אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערת ברנרד ארנו: חברות שבבעלותו צברו נכסים ב-4 מיליארד יורו בבלגיה צילום: אי פי אי

סערת ברנרד ארנו: חברות שבבעלותו צברו נכסים ב-4 מיליארד יורו בבלגיה

האיש העשיר בצרפת הגיש החודש בקשה לקבלת אזרחות בלגית, והואשם כי הוא מבקש להתחמק מתשלום מסים. כעת נחשף כי הפך את בלגיה ל"מרכז תפעול פיננסי"

17.09.2012, 13:06 | בלומברג

חברות שנמצאות תחת שליטת תאגיד מוצרי היוקרה LVMH של ברנרד ארנו, האיש העשיר בצרפת, צברו נכסים בהיקף של 4 מיליארד יורו בבלגיה, שם הגיש באוגוסט בקשה לקבלת אזרחות - על כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג.

ממסמכי הבנק הבלגי המרכזי עולה כי 12 חברות וכן קרן פרטית, שקשורות כולן לתאגיד היוקרה ובסיסן בבריסל, יותר משילשו את נכסיהן מאז שנת 2008.

אוליבייה לאבס, דובר מטעם התאגיד, המחזיק בין השאר במותג היוקרה לואי ויטון, אמר לבלומברג כי החברות הללו מהוות כלי השקעה עבור LVMH אשר הכנסותיה השנתיות מגיעות ל-26 מיליארד דולר. החברה שבסיסה בפריז הפכה את בלגיה ל"מרכז תפעול פיננסי" בשנים האחרונות על מנת לנצל את שיעור המס הנמוך יותר שם, ציין. העברת נכסים לבלגיה "אינה קשורה" למעמד המס האישי של ארנו, הוסיף לאבס.

ברנרד ארנו, צילום: אי פי אי ברנרד ארנו | צילום: אי פי אי ברנרד ארנו, צילום: אי פי אי

ארנו (63), מנכ"ל החברה שהונו נאמד ב-25.7 מיליארד דולר, לפי מדד עשירי בלומברג, עורר זעם רב בצרפת החודש לאחר שהגיש בקשה לקבלת אזרחות בלגית. זאת על רקע תוכניתו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד להחיל מס של 75% על עשירי צרפת שהכנסתם השנתית עולה על מיליון יורו.

המסים בבלגיה נמוכים יותר מאשר בצרפת; כמו כן, בניגוד לצרפת, בלגיה אינה מטילה מס על הון אישי. ארנו אמר בתגובה להשתלחות התקשורת הצרפתית נגדו, כי ישמור על אזרחותו הצרפתית וכי ימשיך לשלם מסים בצרפת.

תריסר חברות ההשקעה מחזיקות בנכסים ששוויים נע בין 100 אלף יורו ליותר מ-2.6 מיליארד יורו - כך לפי מסמכים שהוגשו לבנק המרכזי הבלגי. החברות הללו מעסיקות, לפי הרישומים, שבעה עובדים.

נוסף על החברות הללו, המסמכים הבלגיים מראים כי ב-2008 ארנו הקים קרן פרטית בשם פרוטקט-אינווסט, אשר תפקידה לפי רישומי הקרן "להגן על האינטרסים הפיננסיים ועושרם" של יורשי ארנו.

הקרן מחזיקה בנכסים בשווי צנוע של כמה אלפי יורו. בתקנון שלה נאמר כי תשמש אחרי מותו כדי להגן על האינטרסים של יורשיו בחברת ההשקעות פילינו וסט - אחת מתריסר בבלגיה.

בדו"ח האחרון שהגישה פילינו וסט לבנק המרכזי, ב-2009, נאמר כי בבעלותה 242 מיליון יורו בנכסים. דובר תאגיד היוקרה סירב להשיב לשאלות בנוגע לקרן.

חברות ההשקעה של LVMH אשר נחשפו לראשונה בשבוע שעבר על ידי מפלגת פועלי בלגיה, מעוררות זעם במדינה בשל העובדה כי הן משלמות מס נמוך מאוד. החברות דיווחו על רווחים של 630 מיליון יורו מאז 2009, אך נעזרו בהקלות מס על מנת לצמצם את מסיהן ל-24.2 מיליון יורו בלבד - כך לפי דיוויד פסטיו, ראש מחלקת המחקר של המפלגה, אשר ניתח את הדו"חות השנתיים של החברות. הוא מכנה את החברות הללו, "לא יותר מאשר תא דואר" המאפשר לתאגיד היוקרה הצרפתי לחמוק מרשויות המס הצרפתיות.

צוות תחקירים של הטלוויזיה הבלגית ביקר ב-13 בספטמבר בבניין משרדים צנוע בבריסל שם פועלות מרבית החברות של ארנו. שמותיהן מופיעים על דלת נעולה, וכאשר כתב הטלוויזיה נקש עליה השיב לו קול מבפנים, "אין כאן איש".

עיתוני בלגיה ציטטו את ראש עיריית פרבר של בריסל בשבוע שעבר, אשר לדבריו ארנו אמר לו עוד בשלהי 2011 כי הוא רוצה לעבור לבלגיה משום שאינו מרוצה ממדיניות המס הצרפתית. ארנו מצדו אמר בעקבות המהומה כי בקשת האזרחות לא נועדה כדי לשלוח מסר פוליטי או להימלט ממס המיליונרים של הנשיא הולנד. ראש ממשלת צרפת פייר מוסקוביצ'י ציין אתמול (א') כי מס העשירים יוחל למשך שנתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות