אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - 2 חוות דעת בעניין תמלוגי כיל יעלו למדינה 2.5 מיליון שקל

בלעדי ל"כלכליסט" - 2 חוות דעת בעניין תמלוגי כיל יעלו למדינה 2.5 מיליון שקל

חברת הייעוץ FTI Consulting ופרופ' אריה בבצ'וק ייעצו למדינה במסגרת הליך הבוררות עם כיל בנוגע להיקף חוב החברה על תמלוגים

20.09.2012, 08:08 | תומר אביטל

המדינה תשלם עד כ־2.5 מיליון שקל עבור שתי חוות דעת של מומחים בינלאומיים במסגרת הליך הבוררות שהיא מנהלת מול מפעלי ים המלח, כך נודע ל"כלכליסט".

סכום זה כולל חוות דעת מטעם חברת הייעוץ הבינלאומית FTI Consulting, וכן חוות דעת שיספק היועץ בדימוס של ועדת הריכוזיות, פרופ' לוסיאן אריה בבצ'וק מאוניברסיטת הרווארד.

הליך הבוררות, המתנהל בין משרד האוצר לבין מפעלי ים המלח שבבעלות חברת כימיקלים לישראל (כיל) זה כשנה, נוגע לחובות על תשלומי חסר של תמלוגים בשנים 2000–2008. על פי כתב התביעה שהגישה המדינה, הסכום שהחברה חייבת למדינה מוערך ב־260 מיליון דולר.

כעת נודע ל"כלכליסט" כי נציגי האוצר נפגשו עם ראשי חברת הייעוץ FTI Consulting, ששניים מהשותפים בה נחשבים למומחים עולמיים לנושא, ולאחר משא ומתן סיכמו על הכנת חוות דעת תמורת 370 אלף דולר.

חוות הדעת אמורה לפרט את המצב בעולם, לחזק את טענותיה של המדינה, ולהתמודד עם הטיעונים שהעלו מפעלי ים המלח. אם כותבי חוות הדעת, פרופ' דניס קרלטון וד"ר סקוט ג'ונס, יצטרכו להגיע לישראל לשם מתן עדות, נקבע כי המדינה תוסיף על סכום זה כ־50 אלף דולר.

בבצ'וק, מומחה בתחום המשפט התאגידי, אמור להתמודד עם חוות הדעת שהגיש ד"ר יעקב שיינין בשם מפעלי ים המלח, ולפיה תביעת המדינה לתמלוגים פסולה. זאת משום שלטענת שיינין, בעת הפרטת כיל קיבלה המדינה את כל תוחלת השווי הכלכלי העודף של אוצרות הטבע במזומן.

על פי חוק זיכיון ים המלח, במקרה של מחלוקת בין המדינה לבין הזכיינית המנצלת את משאבי הטבע מים המלח יש לפנות להליך בוררות. פסיקת הבוררות עשויה להביא לשינוי בשיטת חישוב התמלוגים, שתביא להגדלת הרווח למדינה.

תגיות