אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נדחו שני הסדרי הנושים של קווי אשראי צילום: עמית שעל

נדחו שני הסדרי הנושים של קווי אשראי

השופט איתן אורנשטיין פסל את ההסדר של מחזיקי האג"ח שמעניק פטור מתביעות לקובי מימון וחיים צוף והחזר של 29% לנושים. מנגד נדחה הסדר המפרקים משום שלא זכה לתמיכת רוב הנושים

23.09.2012, 14:25 | ענת רואה

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין הורה היום (א') על דחיית שני הסדרי הנושים שהוצעו בקבוצת קווי אשראי. ההסדר שהציעו מחזיקי האג"ח באמצעות עו"ד אופיר נאור נדחה בין היתר בהיותו נופל מההסדר שהציעו מפרקי קווי אשראי, עו"ד יצחק מירון ורו"ח חיים רבינוביץ, ומנגד הסדר המפרקים נדחה משום שלא זכה לתמיכת רוב הנושים, חרף היותו עדיף כלכלית, לפי קביעת השופט.

לפי ההצעה של עו"ד נאור, התביעה שהגישו המפרקים נגד שורת נתבעים בסכום של 500 מיליון שקל בגין בזיזת נכסי החברות והשתלטות על נכסיהן, היתה אמורה להסתיים בפשרה תמורת 26 מיליון שקל בלבד, והנושים הרגילים ובעלי האג"ח היו מקבלים 29% מהחוב המקורי כלפיהם. ההצעה של נאור זכתה לתמיכה גורפת של מחזיקי האג"ח ושל הנושים הרגילים.

במסגרת החלטתו הביע השופט תהיות לגבי בעלי האג"ח החדשים שרכשו אג"ח ב-11 מיליון שקל לאחרונה. במהלך הדיונים בביהמ"ש כי אחד הרוכשים הוא מאמן הכדורגל אברהם גרנט. המפרקים טענו שהרכישה נעשתה באמצעות אנשי קש שפעלו בשמו של קובי מימון במטרה להגדיל את כוחם של המצביעים בעד ההסדר ובכך להביא לאישורו, שכן מדובר בהסדר נוח יחסית אשר מעניק פטור מתביעות למימון ולגורמים אחרים.

 קובי מימון, צילום: אוראל כהן קובי מימון | צילום: אוראל כהן  קובי מימון, צילום: אוראל כהן

השופט אורנשטיין כתב בהחלטתו כי התנהלות בעלי האג"ח החדשים מעוררת תהיות, והתייחס לטענת המפרקים שסכום הרכישה של האג"חים על ידה עלה על המחיר המוצע להם לפי ההסדר, משכך היה מצופה כי אלה לא יתמכו בהצעת הסדר המעניקה להם פחות מהמחיר ששילמו בעבור האג"ח. אורנשטיין ציין בהחלטתו כי בדיון בפניו נאמר ע"י בא כוחו של גרנט כי גרנט נמצא בקשרי חברות עם מימון ולדברי השופט "בהיותו של מר גרנט מצוי בקשרי חברות עם מימון, מטיל לכאורה ספק בשיקוליה העניינים של חברת בלומינס בתמיכה בהסדר".

עם זאת לדברי השופט, אין בדבריו כדי לקבל את עמדת המפרקים הסבורים שמדובר באנשי קש, שכן לצורך קביעת ממצא כאמור יש להביא לבית המשפט ראיות כבדות משקל וכאלה לא היו לפניו.

השופט קבע כי ניתוח ההסדר שהציע נאור מול ההסדר שהציעו המפרקים העלה כי הצעת המפרקים עדיפה. לפי הצעתם הנושים הרגילים ומחזיקי האג"ח יקבלו 33% אך בנוסף תביעת הענק תמשיך להתברר כך שאם יתקבלו בעתיד סכומים גבוהים – הם יוכלו לקבל עוד סכומי כסף על חשבון החוב כלפיהם. הצעה זו לא קיבלה את אישור רוב הנושים כדרוש, והשופט קבע כי עצם העובדה שפסל את הצעת ההסדר של נאור אינה מובילה למסקנה שיש לאשר את הצעת המפרקים, למרות שהיא עדיפה כלכלית. עם זאת הוא ציין שאין מניעה שהמפרקים יחדשו את הליכי אישור ההסדר המוצע על ידם וישכנעו את הנושים לתמוך בו ויפעלו להשגת הרוב הדרוש לאישור ההסדר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות