אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליאו נואי בהתבטאות נדירה: "כבר לפני 5 שנים הבנתי שדנקנר ייפול" צילום: יונתן בלום

ליאו נואי בהתבטאות נדירה: "כבר לפני 5 שנים הבנתי שדנקנר ייפול"

איל הנדל"ן היהודי־בריטי התייחס לראשונה בשיחה עם "כלכליסט" למצבה של אי.די.בי שבשליטתו של נוחי דנקנר והוסיף כי "אתה לא יכול להיות בעלים של קונצרן ולהשקיע אחוז פה ואחוז שם בחברות. זו לא בעלות - אלא בעלות על מניות"

09.10.2012, 07:00 | תומר אביטל וגיל קליאן

 איל הנדל"ן היהודי־בריטי לואי נואי התייחס לראשונה בשיחה עם "כלכליסט" למצבה של אי.די.בי שבשליטתו של נוחי דנקנר באומרו כי "כבר לפני חמש שנים זיהיתי שדנקנר הולך ליפול".

מאז התפוצצה בשנה שעברה העסקה להעברת השליטה בשופרסל מקבוצת אי.די.בי לידיו ולידי וקבוצת ברונפמן־פישר סרב נואי להתייחס למה שהתרחש מאחורי הקלעים. "לא בועטים באדם בשעה של צרה", אמר נואי ל"כלכליסט". לשאלה האם כבר לפני מועד החתימה על העסקה צפה כי קבוצת אי.די.בי תדרדר למשבר, שצף מעל פני השטח בחודשים האחרונים, ענה כי "כולם כבר ידעו על כך. אני ידעתי לפני חמש שנים שהוא הולך ליפול. אתה לא יכול להיות בעלים של קונצרן ולהשקיע אחוז פה ואחוז שם בחברות. זו לא בעלות - אלא בעלות על מניות".

מסמך העקרונות למכירת השליטה ברשת שופרסל נחתם באוקטובר אשתקד בין אי.די.בי לבין חברת ישראלום של שולם פישר ומתיו ברונפמן, ותאגיד בשליטתו של ליאו נואי. במסגרת העסקה, היתה אמורה דסק"ש שבשליטת אי.די.בי למכור את מלוא אחזקותיה (כ־46%) בשופרסל לרוכשים תמורת כ־2.4 מיליארד שקל ולפי מחיר של 24.2 שקל למניה, ששיקף פרמיה של 47% על מחיר השוק. עם זאת, לאור מחלוקות שנגלעו בין נואי לקבוצת ברונפמן־פישר ומול קבוצת אי.די.בי העסקה התבטלה. כיום נסחרת מניית שופרסל במחיר של 10.6 שקל בלבד אחרי ש־1.45 שקל למניה חולקו כדיבידנדים.

אולם, הקשר בין נואי ודנקנר החל עוד לפני המו"מ על רכישת השליטה בשופרסל. באוקטובר 2003, חמישה חודשים לאחר שרכשה את השליטה בקבוצת אי.די.בי, מכרה חברת גנדן שבשליטת דנקנר את חברת הנדל"ן המסחרי נכסי אזורים לידי נואי בתמורה ל־400 מיליון שקל. בהמשך שינה נואי את שמה של נכסי אזורים לבריטיש ישראל וב־2007 גייסה החברה 860 מיליון שקל בהנפקת מניות בבורסה. לפני כשנה וחצי מכר נואי את אחזקותיו (55%) בבריטיש למליסרון בתמורה ל־1.35 מיליארד שקל.

מאי.די.בי נמסר: "אנו מביאים פליאה על שמר נואי מצא לנכון להתבטא באופן כזה".

תגיות