אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי הקבלן עוד ממתינים לקרנות ההשתלמות שלהם צילום: נועם מושקוביץ'

בדיקת כלכליסט

עובדי הקבלן עוד ממתינים לקרנות ההשתלמות שלהם

70 אלף עובדי המגזר הציבורי מחכים 8 חודשים ליישום ההסכם שישפר את תנאי שכרם, ולא יפוצו על התשואות שיכלו לקבל על ההפרשות לפנסיה ולקרנות השתלמות. ההסתדרות והאוצר: המחלוקות נפתרו, החתימה בקרוב

17.10.2012, 07:04 | שאול אמסטרדמסקי ומיקי פלד

8 חודשים אחרי שהוחלט על שיפור שכרם, 70 אלף עובדי הניקיון והשמירה במגזר הציבורי עדיין מחכים ליישום ההסכם בנושא בין ההסתדרות למשרד האוצר. הסכם ראשוני בנושא נחתם בפברואר וביולי הוסכמו עקרונות יישום ההסכם הראשון, אולם עד כה לא ראו עובדי הקבלן דבר מההסכם, אף שהוצג גם על ידי שר האוצר יובל שטייניץ וגם על ידי יו"ר ההסתדרות עופר עיני כהישג חברתי תקדימי. משרד האוצר הסכים לחתום על הסכם לשיפור תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן במגזר הציבורי, לאחר שביתה כללית במשק בת חמישה ימים בתחילת פברואר.

קראו עוד בכלכליסט

ההסכם אמנם קובע כי הוא יחול רטרואקטיבית מ־1 במאי, אך איש לא יפצה את העובדים על התשואות שיכלו לקבל בתקופה זו על ההפרשות לפנסיה וקרנות השתלמות, כמו גם במקרים מסוימים על הריבית על משיכת יתר בבנק. שכר העובדים היה אמור לעלות ל־4,500 שקל במקום 4,100 שקל עד אוקטובר, ו־4,300 שקל מאוקטובר. בנוסף, העובדים היו אמורים לקבל מענק מצוינות, דמי הבראה מוגדלים, ארוחות מסובסדות ועוד.

עלות ההסכם במגזר הציבורי ב־2012 בלבד הוערכה בעבר על ידי האוצר בכ־800 מיליון שקל וב־2013 סכום זה יגדל, שכן לא רק שמדובר בשנה מלאה, אלא שעובדי הקבלן יקבלו את אותן תוספות שכר כמו עובד מדינה מן המניין. בינואר התוספות היא של 2.25% וביולי של 1%.

הפגנה למען עובדי הקבלן בפברואר, צילום: נועם מושקוביץ הפגנה למען עובדי הקבלן בפברואר | צילום: נועם מושקוביץ' הפגנה למען עובדי הקבלן בפברואר, צילום: נועם מושקוביץ

העיכוב בחתימת ההסכם הסופי נבעה בעיקר ממחלוקת בין האוצר להסתדרות על מי בדיוק הוא יחול - על עובדי קבלן קיימים, רק על עובדי קבלן שיחלו במכרזים חדשים או על כל העובדים המועסקים עתה. לבסוף הוחלט על האופציה השנייה, בין השאר משום שגם כך בחודשים הקרובים כ־60% ממכרזי הקבלן נגמרים ובמכרזים חדשים ייכנסו תנאי ההסכם.

אי־יישום ההסכם לא פוגע רק בעובדי הקבלן, אלא גם בעובדים המוגדרים כעובדי כתף אל כתף. שמועסקים על ידי חברות כוח אדם, ועל פי ההסכם חלקם לפחות אמורים להיקלט כעובדי מדינה לכל דבר, או שהתקן עליו הם יושבים יבוטל. מדובר בעובדים המועסקים באותו מקום עם עובד מגזר ציבורי מן המניין ובעלי ותק של תשעה חודשים.

מי שעוד מחכה ליישום הסכם נוסף הם עובדי הקבלן במגזר הפרטי, אך שם ההסכם מתעכב גם מסיבות טכניות וגם מסיבות של מחלוקות שעוד לא נפתרו באשר ליישומו. בעלי חברות הניקיון, עם ארגונים נוספים כמו הבנקים, חוששים מהעלות הגבוהה של ההסכם.

בהסתדרות ובאוצר אומרים כי המחלוקות כבר נפתרו וחתימה סופית, כולל יישום מלא של ההסכם, תיעשה בימים הקרובים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות