אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחירי המזון יירדו? המלצות ועדת קדמי אושרו על ידי הממשלה

מחירי המזון יירדו? המלצות ועדת קדמי אושרו על ידי הממשלה

ההמלצות כוללת בין השאר, הגבלת פתיחת סניפים חדשים של הרשתות הקמעונאיות, איסור על רכישת שטחי מדף על ידי ספקים גדולים והקלות בייבוא מוצרי מזון לישראל

21.10.2012, 13:55 | תומר אביטל

הממשלה אישרה היום (א') פה אחד חלק מהמלצות הצוות לבחינת התחרותיות והמחירים בשוק מוצרי המזון והצריכה (ועדת קדמי), שהונחו על ידי שרי האוצר והתמ"ת.

קראו עוד בכלכליסט

בממשלה התפארו כי "ההצעה מבוססת על העבודה הממשלתית המקיפה ביותר שנעשתה בישראל מעולם, במטרה ללמוד את מאפייני שוק המזון ומוצרי הצריכה, לאתר כשלי שוק, ולגבש המלצות אשר יביאו להגברת התחרותיות ולהורדת יוקר המחיה,לטובת אזרחי מדינת ישראל".

בין השאר מסדירות ההמלצות את יחסי הספקים והקמעונאים בישראל כך שייאסר על ספקים להתערב בקביעת מספרם או זהותם של ספקים מתחרים ברשת. כמו כן תיאסר רכישת שטחי מדף על ידי ספקים גדולים וסדרנות של הספק ברשתות הקמעונאיות.

כמו כן הומלץ לקדם את ההוראות להגבלת פתיחת סניפים חדשים של הרשתות הקמעונאיות. כך יוסמך הממונה על ההגבלים העסקיים להגביל את יכולתו של קמעונאי גדול שמחזיק בנתח של מעל 30% מפדיון המכירות בקבוצת תחרות מלפתוח חנות נוספת באזורי ביקוש. כמו כן, בהוראת שעה יוסמך בית הדין להגבלים עסקיים להורות לאדם המחזיק בנתח של יותר מ-50% מפדיון המכירות בקבוצת תחרות (ויש לו לפחות שלוש חנויות באזור הביקוש הרלבנטי) על צמצום היקף זכותו בחנות או על מכירת זכותו לאדם אחר.

במטרה להגביר את התחרות הוחלט על הסדרים שיחייבו קמעונאי לפרסם באמצעים אלקטרוניים את מחירי המוצרים כדי לאפשר השוואה של מחירים בזמן אמת. בתוך כך הודיעה היום שרת החקלאות אורית נוקד כי היא ושר האוצר חתמו על צו שמחייב את המחלבות לדווח על רווחיות.

המלצות הוועדה נועדו להגביר תחרות בענף המזון, צילו: אוראל כהן המלצות הוועדה נועדו להגביר תחרות בענף המזון | צילו: אוראל כהן המלצות הוועדה נועדו להגביר תחרות בענף המזון, צילו: אוראל כהן

לאחר אישור ההמלצות הדגישו בממשלה כי "הצעת המחליטים מפורטת ומנוסחת באופן שיאפשר את אימוצה המהיר במסגרת הליכי החקיקה ואישורה בממשלה כיחידה אחת, הכוללת מכלול פעולות נדרשות לביצוע וליישום, זאת בהתאם להמלצת הצוות, אשר סבר כי אין פתרון בודד שיביא להורדת מחירי המוצרים בשוק המזון ומוצרי הצריכה, אלא יש צורך ביישום שורה של כלים משולבים שיחד יהוו פתרון ליוקר המחייה בשוק זה".

יו"ר הצוות שרון קדמי, מנכ"ל משרד התמ"ת, ציין כי "בשוק המזון הישראלי נמצאים כשלים שהביאו במהלך השנים לעליית מחירים לא מוצדקת. אני מברך על תמיכת הממשלה בהמלצות הוועדה, ומאמין כי יישום ההמלצות במהרה יגביר את התחרות לאורך שרשרת הערך בשוק המזון ומוצרי הצריכה, זאת תוך שמירה על האיזונים הנדרשים לקיומו של שוק חופשי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבה כי "נעשה בשוק המזון מה שעשינו בשוק הסלולרי. יש פה בשורה גדולה להורדת יוקר המחיה. אחרי שבשנים 2008-2006 זינקו מחירי המזון, אנחנו מכניסים תחרות בעוצמה רבה ובאמצעים נועזים". 

במהלך הדיון שונו כמה מהפרודצדורות שנקבעו בהצעת המחליטים. לדברי משרדי רה"מ והאוצר מדובר בשינויים שוליים. כמו כן הדגישו כי הכנסת תאשר את החקיקה הנדרשת ככל הנראה בשבוע הבא במהלך כינוס מיוחד.

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' מתחה ביקורת על כך שרק חלק מהמלצות קדמי המקוריות אושרו. "הממשלה בחרה להתעלם מהמלצות מרכזיות", אמרה, "ולאשר רק שאריות של מסקנות, שגם אם יצאו לפועל יהיו חסרות ערך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מתביישת להיות חלק ממדינה אוכלת יושביה
לכל מקבלי החלטות שלא מבינים מה זה להיות רפתן שיבואו לעבוד שבוע ברפת ולא רק להצטלם עם חליפות בגזירת סרטים כל חינוך בבית ספר לציונות הוא בזבוז זמן. הכל מתחיל באדמה ונגמר שם ואין פלא שכך המדינה נראית. פני הדור כפני מנהיגיה. אין להם שמץ של מושג מה קורה בשטח אלה שקראו להם נפולת של נמושים ראו את הנולד צעד חכם שלהם חיים בירושלים את הרגע לא את העתיד לצערי
לא מבינים כלוםי  |  22.10.12
5.
הפער בין מחיר ליטר חלב של החקלאי לצרכן הוא....
החקלאי נדרש לצורך מכירת הסחורה שלו למחלבות על פי טבלה של תנובה ומועצת החלב למכור את הליטר במחיר של 1.69 שקל לליטר. הצרכן בסופר נדרש לשלם על ליטר חלב 5.99 שקלים כשיש מקומות גם במחיר של 7 שקלים. לא צריך להיות גאון או בוגר מתמטיקה על מנת להבין את הפער העצום שעושות מחלבות החלב והקמעוניים על חשבון הצרכן. רק בגלל הבחירות הממשלה מנסה ברגע האחרון לנסות ולצמצם את הנזק שנעשה לאורך כל תקופת כהונתה!!! בושה... בושה.
קובי , פתח תקווה  |  21.10.12
4.
קודם כל אני מברך...אבל...
למה למה לא רואים כשלים כאלה קשים בימים הראשונים אני צעקתי מכל טוקבק שמה שהורס את כל המעמד הביניים זה כוח יתר של הרשתות ולא השקל המסכן של הקוטג!!!!עדין אין לכם מושג כמה הרשתות הורגות את המשק המקום צר מלהחיל!!!הם הורגות קודם את המתחרים ואחר כך את הקונים ותמיד את העובדים
מ , נתניה  |  21.10.12
לכל התגובות