אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תורת היחסים צילום: אביגיל עוזי

תורת היחסים

בארץ יש הימורים חוקיים לגמרי אז למה יש כל כך הרבה אנשים שפונים להמר באופן לא חוקי על תוצאות ספורט?

30.10.2012, 10:00 | אוריאל דסקל

החודש התגאו במשטרת ישראל בתפיסתם של מפעילי רשת הימורים ענקית. במשטרה חושדים כאמור כי הפעלת "אתר ההימורים" אפשרה לחלק משמעותי מראשי ארגוני הפשיעה בארץ אפיק מימון חדש לאחר שקרס הבנק למסחר. הערכות המשטרה מצביעות על כך שהאתר הצליח לגלגל רק בשנתיים וחצי האחרונות יותר ממיליארד דולר, שהניבו לחשודים העיקריים רווחים עצומים של מאות מיליונים שקלים. ישנן הערכות שהאתר גלגל בחמש שנות קיומו בין 6 ל־7 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

וזה רק אתר אחד, אם נשווה את זה להכנסות הטוטו בשנת 2011, הן עמדו על 1.5 מיליארד שקל. סכום נמוך באופן משמעותי מאתר הימורים אחד, שככל הידוע עסק רבות גם בכדורגל.

ולכאן ניתן להכניס את השאלה - אם בישראל ניתן להמר על תוצאות ספורט, באופן חוקי ופשוט באמצעות הטוטו, אז למה יש כל כך הרבה אנשים שפונים להמר באופן לא חוקי?

צחי פישביין, יו"ר הטוטו. היחסים שהטוטו נותן למשחקים פוגעים בהכנסות שלו?, צילום: נמרוד גליקמן צחי פישביין, יו"ר הטוטו. היחסים שהטוטו נותן למשחקים פוגעים בהכנסות שלו? | צילום: נמרוד גליקמן צחי פישביין, יו"ר הטוטו. היחסים שהטוטו נותן למשחקים פוגעים בהכנסות שלו?, צילום: נמרוד גליקמן

מה זה VIG?

על פי בכיר בשוק ההון - חובב הימורים שמעדיף לא להיחשף - את תעשיית ההימורים מניעים שני גורמים. "הגורם הראשון הוא שמפעילי ההימורים הלא חוקיים מאפשרים לאנשים להמר גם בכסף שאין להם. נותנים להם הלוואות בריביות גבוהות. זה משמעותי למכורים הכבדים בלבד, שכבר מיצו את כל האפיקים האחרים לגיוס כספים לתחביב ההרסני הזה. הגורם השני הוא הרבה יותר פשוט, והוא ה־VIG, שזה ה-Vanguard Dividend Appreciation. או בקיצור שיעור הרווח של מפעיל ההימורים".

כל זמן שהטוטו מנהל את עסקיו כמו שצריך הוא ירוויח 17% על מחזור משחקים, ללא קשר לתוצאה. היחסים שהטוטו נותן למשחקים מאפשרים לו VIG כזה. על פי הבכיר מדובר ב"שיעור רווחיות לא נורמלי והרבה מעבר למקובל בעולם". משיחות עם אנשי הטוטו, הם מסכימים שהיחסים שלהם לא טובים מאלו של חברות אחרות - אבל לא בצורה כל כך ניכרת. עם זאת, שיעור הרווח של מפעיל הימורים זר כגון William Hill עומד על 6%.

הבכיר מוסיף: "ניקח לדוגמה משחק ממוקדמות גביע העולם בין ווילס לסקוטלנד. ווינר נתן יחס של 2.5 לניצחון של ווילס (כלומר 2.5 שקלים על כל שקל שהימרת על ווילס - א"ד). וויליאם היל לעומת זאת נתן יחס של 2.90 לניצחון של ווילס. מבחינת המהמר, המשמעות היא שאם הוא ילך לוויליאם היל ויהמר על ווילס בסכום של 100 שקל וינצח, הוא יקבל 190 שקל. לעומת זאת, אם יהמר אותו סכום בטוטו הוא יקבל רק 150 שקל. מדובר בהבדל של 26%".

אגב, זה לא שהיחסים הטובים יותר שנותנים בוויליאם היל פוגעים ביכולת של החברה להרוויח. ב-2011 רווחי החברה עמדו על 146.5 מיליון ליש"ט.

על פי הבכיר: "זה כל הסיפור, בתי ההימורים החוקיים בכל העולם עובדים על שולי רווח של 6%–10%, בעוד שהווינר עובד על 17%. זאת אף שגופי ההימורים ברחבי העולם ממוסים בכבדות על ידי הממשלות שלהם. בבריטניה לדוגמה יש מס מחזור בשיעור של 20% ועדיין כאמור הם מרוויחים מצוין".

צופה במשחק כדורגל. לא ידוע כמה פשע מסתובב בתוך הכדורגל, צילום: רויטרס צופה במשחק כדורגל. לא ידוע כמה פשע מסתובב בתוך הכדורגל | צילום: רויטרס צופה במשחק כדורגל. לא ידוע כמה פשע מסתובב בתוך הכדורגל, צילום: רויטרס

לא רק "משפחות"

הטוטו מסביר כי שולי הרווח חייבים להיות גבוהים שהרי הרווחים מושקעים בספורט בקהילה. עם זאת הטוטו מפסיד המון כסף לטובת הימורים "לא חוקיים" שאינם קשורים למשפחות פשע כאלו ואחרות, אלא רק כאלה שיש להם אתר שניתן להיכנס אליו מישראל. אתרים שהם חוקיים לחלוטין במדינות המקור שלהם.

הטוטו כבר שנים מנסה להילחם באותם אתרים ולאסור את היכולת להיכנס אליהם, אבל ההתעקשות שלו, ככל הנראה, על שיעור רווח כל כך גבוה היא הגורם מספר 1 לכך שאנשים פונים לאותם אתרים "לא חוקיים". מנכ"ל הטוטו לשעבר עופר פרי מאמין שזאת אכן אחת הבעיות המרכזיות של הטוטו. בראיון ל"כלכליסט" מלפני כשנה הוא אף הודה כי "ליברליזציה של תעשיית ההימורים ומתן האפשרות לטוטו להתחרות עם המפעילים הזרים יאפשרו לטוטו להגיע להכנסות גבוהות מאוד".

קראו עוד בכלכליסט

התופעה מסובכת

הסיבות לחדירת הפשע לכדורגל מגוונות ורבות מדי כדי להכניסן בכתבה אחת.דו"ח של ה-Financial Action Task Force, שעוסק בהלבנת הון דרך הכדורגל, מתאר לעומק את הסיבות לכניסה של גורמים מפוקפקים לכדורגל. הימורים הם רק סיבה אחת (וגדולה), אבל יש עוד סיבות רבות לכך. לעתים קרובות המועדון משמש כמכבסת כספים. הוא מסייע להשקעה בשטחים ובנדל"ן והוא גם מסייע לגיוס "חיילים" מקרב האוהדים. החדירה של הפשע לכדורגל הובילה למצב שחלק לא מבוטל של האצטדיונים באיטליה, למשל, הוא על שמם של גנגסטרים מקומיים שתמכו וסבסדו את הקבוצה המקומית. בבלקן יש קבוצות בבעלות כנופיות, ועל פי דו"ח של פיפ"א יש מועדונים שלמים שכל מטרתם היא לגדל שחקנים שיהיו מחויבים למכירת שחקנים ולא לכדורגל.

התופעה היא גלובלית ומסובכת. מעורבים בה מאות פושעים מתוחכמים שעל פי החקירות "מתאימים את עצמם מחדש למציאות חדשה טוב יותר מהרשויות". כך למשל, באיטליה העבירו מסרים לפושעים בתוך הכלא דרך קודים שרצו בתחתית המסך בזמן תוכנית כדורגל.

בישראל בעונה שעברה דיווחו שפושע מקומי ישב על ספסל הקבוצה במהלך משחק, ורק הנוכחות שלו "גרמה" לשחקנים לעשות את מה שהיה טוב עבור הארגון שהוא ייצג.

הבעיה היא כללית כיוון שעל פי הדו"חות של FATF, "כדורגל הוא פתח לסקטורים רבים אחרים והם עשויים 'להידבק' בכסף הנגוע שנכנס לכדורגל דרך פשיעה".

אז כן, היחסים של הטוטו הם בעייתיים וגורמים להרבה אנשים לפנות למקורות אחרים כדי להמר, אבל השינוי שלהם לטובה לא יפתור את הבעיה הכללית של הפשע בתוך הכדורגל. בעיה זו תיפתר רק על ידי מכלול פעולות שכוללות בתוכן חינוך, שאיפה למקצוענות ושקיפות, רגולציה חדשה ואכיפה יעילה.

תגובת הטוטו: "יחסי הזכייה של ווינר הם בין האטרקטיביים ביותר בקרב ארגוני ההימורים הלאומיים באירופה. ההשוואה מול ההימורים הלא חוקיים מטעה. כמו בכל ענף אחר, גם בתחום זה בלתי אפשרי להתמודד עם מתחרים לא חוקיים שגורפים את כל הרווחים לכיסם הפרטי. מדובר בתחרות לא הוגנת הנעשית כשידי הטוטו כבולות, שכן ארגוני ההימורים הלא חוקיים אינם משלמים מסים ואינם מעבירים שקל אחד לטובת הציבור בישראל. לפיכך הם יכולים להסתפק בשיעורי רווח קטנים יותר (זהו הפירוש המעשי ליחסי זכייה גבוהים), בעוד שהטוטו מעביר את כל רווחיו לטובת הקהילה וקידום הספורט. הטוטו, יש לציין, מעביר מדי שנה כחצי מיליארד שקל לאגודות ולאיגודי הספורט, לבניית מתקנים ולסיוע לספורט האולימפי. חרף זאת מוצעים בווינר יחסים גבוהים למדי, מגוון רחב של משחקים, אפשרויות ואופציות אטרקטיביות, ובעיקר אמינות, יושרה ופעילות חוקית. הגידול העקבי בהכנסות ווינר מוכיח כי ציבור המהמרים בארץ נותן אמונו בווינר ומעדיף אותו על פני האלטרנטיבות הלא חוקיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
היתרון בווינר שלעולם לא יחסום מהמר מרוויח ויש כאלה תאמינו לי
בויקטור צנטלר מי שמרוויח על בסיס קבוע מתקשרים אליו ממחלקת סיכונים וסוגרים לו את החשבון אותו הדבר גם בוויליאם היל או כל אתר אחר באינטנרט כולל אתרי בטים מי שירוויח באופן קבוע לא ייתנו לו להמר יותר באתר שלהם כך שאין טעם להכניס עוד אתרים מתחרים זה לא ריאלי בכלל בווינר הם מבטחים את עצמם וזה נורמלי כי אין להם ברירה אבל מי שחכם וממשומע בווינר ירוויח תמיד למרות כל ההגבלות של הווינר
מהמר בווינר  |  04.01.14
14.
הימור הוגן הוא הלא חוקי
המהמר קיים שנים לפני שהמדינה קיימת אני לא מבין למה המהמר שריך לשלם שוב מס שאת הכסף שהוא מהמר שולם מס של 50% במשכורת שלו ההימור חייב לצאת מהמדינה המדינה לא יכולה להכניס את עצמה בכול דבר שני אנשים יוצרים הימור בנאם לבן עצמם היחס של ההימור חייב להיות הוגן ועם לא אז זה לא הימור זו נוכלות המהמר יש לא מספיק דברים שהוא צריך להתמודד אתם הוא לא צריך לשלם מס על האזרחים של מהמרים ולא מסכנים את כסף שלהם הוא מספיק מהמר את הכסף שלו ביחסים פסולים ולא מקובלים בשום מקום בעולם מעצת ההימורים מרווחה לפי הדוחות 5 מיליארד ש"ח השנה נותנת למדינה 800,000,000 מיליון ש"ח ואת השאר מחלקים למקורבים דרך הוצאות ספקים שלא מספקים שום דבר רק חשבונית וחוזים ומבקר המדינה למבין מה הוא צריך לבדוק נותנים לו משכורת והוא שותק מדובר במהמרים מעדות המזרח שמחפשים את להרוויח כסף שנימצא בשמיים ואת האזרחים האלה מבקר המדינה לא מכיר כי הוא חי את רוב השנים שלו ממשכורת של המדינה ויש רבים מעובדי המדינה שלא יודעים שאת המשכות שלהם משלם האזרח שעובד כול היום ולא מצליח לפרנס את המשפחה שלו בגלל המסים שמשפחת לפיד ונתניהו לקחים לו ואז הוא נאלץ להמר את יתרת המשכורת שלו הימורים זה עניין אישי של כול האזרחים ברווחים המדינה לוקחת מס ובהפסד לא מכירה טיפש מי שמהמר בגופים שבחסות המדינה ושלו יגידו יפחידו אותנו עם ארגוני פשעה הם יותר הוגנים מהמדינה הם האזרחים של המדינה והמדינה צריך לשרת אותם ולא לנסות ליצור תחרות עם ארגוני הפשע
אבי , מרכז  |  24.07.13
13.
יום אחד יעשו בדיקה על הארגון המושחת הזה שנקרא מועצת ההימורים
ואז יגלו אנשים בלתי כשירים שמכהנים שם מכוח שררה, מינויים פוליטים, נפוטיזם ועוד. ואני אומר את זה מידיעה. וכשאנשים בלתי כשירים כאלה מנהלים את הארגון, סופו להשתרך תמיד אחרון ברמת ההשגיות. מעבר לכך, האנשים הקטנים שם ממשיכים לדבוק בגרסה השקרית שמשייכת גורמי פשע להימורים בחו"ל. וזה הכי מצחיק, שאתרים כמו וויליאם היל ודומיו נמצאים תחת פיקוח ממשלתי מתמיד וממונים אליהם האנשים הטובים ביותר - בעוד ארגון הפשע האמיתי המתקרא מועצת ההימורים לוקה בנפוטיזם ועוד. את כל מה שהמטומטמים שם משייכים לפשע, אפשר לשייך גם לווינר ולטוטו. ועוד לא דיברתי על זה שאתרי הימורים מהעולם שמתים להכנס לכאן ומוכנים לשלם מיסים וכבר הצהירו ככה, יכולים להעשיר את קופת המדינה פי 5 מהארגון המושחת הזה שנקרא מועצת ההימורים.
דודו  |  05.11.12
12.
שמישהו בבקשה יסביר לי
למה במדינה מתוקנת ארגון מטעם המדינה צריך להתעסק בהימורי ספורט (או הימורים כלשהם) ?! אם לרגע נתעלם מכל הרעות החולות של הימורים ונניח שיש הכרח אמיתי לממשלה לגבות מיסים בצורה הכי לא הוגנת (הכנסות מהימורים) , אז למה לא לפתוח את זה לתחרות בשוק החופשי שרק תטיב עם ההכנסות והצרכנים ולגבות מהמפעילים הפרטיים כמה מס שהם רק רוצים?
כבש , ניו יורק  |  02.11.12
לכל התגובות