אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לווסטהאם. הממשלה לא תממן המרת האצטדיון האולימפי לאצטדיון כדורגל צילום: אי. פי

מכה לווסטהאם. הממשלה לא תממן המרת האצטדיון האולימפי לאצטדיון כדורגל

משרד האוצר הבריטי דחה את בקשתו של ראש עיריית לונדון בוריס ג'ונסון להשתמש בעודף מקרן המשחקים עבור האצטדיון האולימפי.

30.10.2012, 15:54 | סוכנויות הידיעות

 משרד האוצר הבריטי דחה את בקשתו של ראש עיריית לונדון בוריס ג'ונסון להשתמש בעודף מקרן המשחקים עבור האצטדיון האולימפי.

קראו עוד בכלכליסט

עתידו של האצטדיון האולימפי שוב לוטה באפלה, לאחר שהממשלה דחתה את ההצעה להעביר חלק מ-377 מיליון ליש"ט שנותרו מתקציב המשחקים לטובת הפרויקט.

ראש עיריית לונדון, בוריס ג'ונסון, הציע להשתמש לפחות בחלק מהעודף למימון התקנה של מושבים ניתנים להזזה באצטדיון סטרטפורד לאירוח משחקי כדורגל ותחרויות אתלטיקה, בעלות משוערת של 200 מיליון ליש"ט.

האצטדיון האולימפי. החלטה לגביו לא לפני דצמבר, צילום: איי אף פי האצטדיון האולימפי. החלטה לגביו לא לפני דצמבר | צילום: איי אף פי האצטדיון האולימפי. החלטה לגביו לא לפני דצמבר, צילום: איי אף פי

אולם שר הספורט יו רוברטסון הבהיר לג'ונסון שתאגיד פיתוח מורשת לונדון (LLDC) שלו ייאלץ לקיים קודם שיחות עם האוצר על מנת לקבל גישה לכספים. מוסף הספורט של עיתון הטלגרף חושף כעת כי בכירי האוצר מתכוונים בכל מקרה לדחות את ההצעה, גם לאחר שתוגש באופן רשמי, זאת מכיוון שהם מתכוונים להשתמש בכסף למימון צרכים דחופים יותר.

"כל הטבה פיננסית הנובעת מהאולימפיאדה בהתאם לתקציב, תשמש לתשלום חובות או לסייע לכלכלה", הודיע דובר מטעם משרד האוצר.

ראש העיר ככל הנראה מתכנן לפנות באופן אישי לשר האוצר ג'ורג' אוסבורן, ולבקש להשתמש בכספים. הוא יחכה לקבלת הצעות מחיר אמינות עבור המושבים הניתנים להזזה, ועל פי מקורות המקורבים לראש העיר, עמדת האוצר אינה מרתיעה אותו.

עד כה הדיונים ב-LLDC התמקדו ביציעים זמניים שניתנים לפירוק, שיהיו בשימוש במהלך עונת הכדורגל. מושבים מסוג זה יעלו 500 אלף ליש"ט בשנה, והעבודות יוציאו את האצטדיון רב השימושי מכלל פעילות למשך שבועות בזמן הפגרה, אז מתוכננים קונצרטים ותחרויות אתלטיקה.

לפיכך, ג'ונסון מעדיף את מושבים שניתנים להזזה, אך מדובר בתכנית יקרה יותר, ובמידה ויתעקש לקדם אותה, העירייה היא זו שתצטרך לשלם את העלויות. ברור למדי כי הממשלה אינה מתכוונת להעביר מימון נוסף.

מציאת פתרון למושבים הופך להיות עניין דחוף, שכן התהליך היה אמור כבר להגיע לסיומו. ב-LLDC מקווים שעד אמצע חודש הבא תתקבל החלטה בנוגע לעתיד האצטדיון, אולם ההתפתחויות האחרונות עשויות לעכב את לוח הזמנים, והחלטה עשויה להתקבל רק אחרי פגישת הדירקטוריון ב-6 בדצמבר.

משרד האוצר כבר הזרים 38 מיליון ליש"ט לתקציב הטרנספורמציה של האצטדיון, בעוד שהעירייה קיבלה התחייבות נפרדות בגובה 261.2 מיליון ליש"ט ממשרד התרבות, התקשורת והספורט ומ-LLDC בתמורה לעלייה במיסים ששילמו תושבי לונדון לפני המשחקים.

ביום שלישי האחרון הודיע רוברטסון בפרלמנט כי האולימפיאדה עלתה 8.921 מיליארד ליש"ט, זאת לעומת תקציב של 9.298 מיליארד ליש"ט, שכלל גם כספים שהוקצו לכיסוי במקרה של בעיות. עם זאת, בפגישות פרטיות מדגישים באוצר כי ההקצאות כללו למעשה כספים שהוחזקו כעתודות למקרה של חריגה מהתקציב על הפרויקט האולימפי.

"מדובר בכספי משלמי המיסים שלא הוצאו על דברים אחרים, מכיוון שחשבנו שאולי נזדקק להם עבור האולימפיאדה, כך שכעת הכסף הזה משתחרר לטובת פרויקטים אחרים הקשורים לצמיחה", הסביר בכיר באוצר ל"דיילי טלגראף"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות