אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אם מחירי הדירות לא יעלו לאורך זמן, תהיה בעיה לענף" צילום: מיקי אלון

"אם מחירי הדירות לא יעלו לאורך זמן, תהיה בעיה לענף"

בענף הבנייה התקשו להתפעל מהמהלכים של בנק ישראל בתחום המשכנתאות. אברהם קוזניצקי סבור שצעדיו החדשים של פישר היו נכונים אך מזהיר מההמשך

31.10.2012, 09:24 | שי פאוזנר

בענף הבנייה התקשו להתפעל מהמהלכים של בנק ישראל בתחום המשכנתאות. 

בעל השליטה בחברת מנרב אברהם קוזניצקי סבור שצעדיו החדשים של פישר היו נכונים אך מזהיר מההמשך. "זהו צעד בכיוון הנכון. אסור לבצע צעדים כאלה בידיים גסות. צעדים גסים בתחום הזה יכולים להביא לכאוס בכל שוק ההון ובבנקים. אם יבוא ריסוק מחירים אין לזה סוף. ראינו את זה באמריקה. כל בעל דירה עם משכנתא יזרוק מה שהוא יכול. אני לא אומר את זה כקבלן אלא כמי שחרד לעתיד מדינת ישראל", הוא אומר.

קוזניצקי. "צעד בכיוון הנכון", צילום: מיקי אלון קוזניצקי. "צעד בכיוון הנכון" | צילום: מיקי אלון קוזניצקי. "צעד בכיוון הנכון", צילום: מיקי אלון

לדבריו, "אם המחירים לא יעלו בהמשך להחלטה הזו במשך תקופה מסוימת, אז הושג הישג מצוין. אך אם מחירי הדירות הללו לא יעלו לאורך זמן, תהיה בעיה לענף. מדד יוקר הבנייה עולה ועולה, כלומר בעוד שנה־שנתיים תהיה ירידה ריאלית בשווי הדירות".

לדברי אבי גינדי מבעלי גינדי החזקות, "ידענו שמחפשים צעדים שיעזרו לטפל במחיר הדירות. התוצאה היא אכזבה". לדבריו, "אחרי שמכרנו 600 יחידות דיור השנה, אני יכול לומר ש־90% מהרוכשים שלנו שקנו דירה להשקעה הביאו 40%–50% מההון מהבית לרכישת הדירה. רוב האנשים שקונים דירות להשקעה מביאים אפילו יותר. לבוא ולומר שזה צעד מפתיע? לדעתי הצעד הזה לא יזיז לאף אחד".

גינדי טוען שמי שמשפר דיור מביא 30%-40% של הון עצמי לעסקה כך שגם כאן אין שינוי. גינדי סבור ש"מדובר בפלופ. הנגיד הוריד ריבית במקביל - זו הבשורה האמיתית פה. המשמעות היא שכך הוא רק יגביר את מכירת הדירות אצלנו ויגדיל את רמת הביקוש. רמת הזהירות של הרוכשים לא תשתנה".

גינדי מוסיף שאם רוצים לעזור לצעירים עם מצוקת הדיור צריך לתת להם הלוואות מדינה. "אנחנו נותנים היום הלוואות לרוכשי הדירות שלנו בשיעור של 30% מערך הדירה עם 0% ריבית לעשר שנים. אם הממשלה רוצה לעשות שינוי, שתיתן הלוואות כאלה. למחרת ההכרזה על החלטה כזו, נוכל לראות את השינוי באמת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות51 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

49.
המחירים האמיתיים לדירה ביחס לעלויות הבנייה הם
רבע ממחיר הדירה זאת העלות האמיתית של דירה בבניין אני קבלן קטן באזור רחובות והסביבה ואני מצהיר פה בתור אחד שבא מהתחום. הכל שטויות גם אם מחיר חומרי הבנייה יעלה פי 2 עדיין נשאר יותר מ 50% מערך הדירה לקבלן. אנחנט מרוויחים היום הון תועפות. אנחנו והמדינה שגוזלת על הקרקע אני מתוודא כאן כי באמת חורא לי שצעירים כבר לא באמת יכולים לקנות פה בית אם תקום ועדה שתחקור את ההפרש בין מחיר הבנייה למחיר המכירה כולל קרקע והנתונים יפורסמו אז אתם לא תאמינו מה שקורה בארץ הזאת תקום עוד מחאה חברתית
קבלן קטן , רחובות  |  02.11.12
47.
החלום לרכישת בית מתרחק ואתם שותקים?!?
אנשים יקרים!! רצינו להעיר את תשומת לבכם להחלטתו של מר סטנלי פישר אשר החליט להגביל את אחוזי המימון לרכישת דירה ב75% ובכך בעצם קיימת פגיעה ישירה בזוגות הצעירים במדינה!!!!! יש את חברת הביטוח EMI מקבוצת הראל אשר מבטחת את אשראי המשכנתאות בישראל במימון הגבוה של עד 90%. מה שאומר בעצם שלווה אשר מבקש מהבנק מימון מעל 75% בעצם מבוטח ע"י חברת EMI ובכך פוחת הסיכון להלימות הון מצד הבנק. והלווה בטוח. לא ברורה ההחלטה של סטנלי אשר עיקרה היא למנוע מזוגות צעירים לרכוש דירה. ולהעלות את שכר הדירה בעשרות אחוזים!! חלום רכישת הבית רק הולך ומתרחק. כולנו אנשים אשר עובדים במשרות מכובדות וחוסכים עבור רכישת דירה במשך שנים. ועכשיו החלום שלנו פשוט לא ניתן להגשמה. דבר נוסף שיש לציין הוא פגיעה אנושה בפעילות המרכזית של חברת EMI אשר היא היחידה שעזרה לזוגות להגיע לבית במינימום הון עצמי. זוגות אלו יצאו משוק מעגל רוכשי הדירות. ועובדי חברת EMI נשלחים לבתיהם. סוגרים את החברה!. ונסגר הפיתרון היחידי לקנות בית עם הון עצמי נמוך ושלא ימכרו לכם אשליות!!! אין פיתרון אחר וההנחיה הזאת היא הרס גמור!!. פתחנו קבוצה בפייסבוק המוחה על ההנחיה שעברה מתחת לאפם של אלפי צעירים שלא יודעים שחלום רכישת הבית כבר רחוק מאד!! למי יש 300,000 ש"ח לבית??? זה מטורף!! אנא הצטרפו למאבק. שם הקבוצה ": "מכה אנושה לרוכשי הדירות: קניית בית- לעשרים בלבד!" הצטרפו והשפיעו!!
EMI  |  01.11.12
לכל התגובות