אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במזרחי טפחות נערכים להכשיר את מינוי אלי יונס ליו"ר הבנק צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

במזרחי טפחות נערכים להכשיר את מינוי אלי יונס ליו"ר הבנק

הבנק נערך לקבל אישור על מינוי המנכ"ל הנוכחי אלי יונס ליו"ר הדירקטוריון במקום יעקב פרי. בדירקטוריון מקווים שאם לא יימצא מועמד אחר תוך זמן קצר, בנק ישראל יסכים למינויו בלית ברירה. שמעון גל מבנק הפועלים מועמד להחליפו כמנכ"ל

08.11.2012, 06:55 | שניר הנדלר

שבוע לאחר פרישתו של יעקב פרי מתפקיד יו"ר בנק מזרחי טפחות, בדירקטוריון הבנק נערכים לקבל אישור על מינויו של המנכ"ל אלי יונס ליו"ר הבנק, כך נודע ל"כלכליסט".  

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת החודש מונה כיו"ר דירקטוריון זמני מוזי ורטהיים מגרעין השליטה של הבנק, אך מכיוון שבנק ישראל אינו מאפשר לנציג בעלי השליטה בבנק לכהן כיו"ר, הוא צפוי לסיים את תפקידו בסוף נובמבר.

טרם החלו לאתר מועמדים

דירקטוריון הבנק טרם החל לאתר מועמדים חדשים לתפקיד, אך גם אם יימצא כעת מועמד מוסכם על ידי בעלות השליטה בבנק משפחת עופר ומשפחת ורטהיים, לבנק ישראל ידרשו כחודשיים לאשר את מינויו. מסיבה זו, לא מן הנמנע כי בסוף החודש יוחלף ורטהיים ביו"ר זמני אחר, שימונה מנציגי בעלי השליטה החברים בדירקטוריון. פרק הזמן הנדרש לרגולטור לאשר יו"ר חדש, יאפשר מינוי של יו"ר זמני נוסף, אך ספק אם המפקח על הבנקים יאפשר מינוי של דירקטורים זמניים אחרים לאורך זמן.

אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, צילום : עמית שעל אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות | צילום : עמית שעל אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, צילום : עמית שעל

גורמים בדירקטוריון הבנק מקווים שאם לא יימצא מועמד מתאים בתוך פרק זמן קצר, בנק ישראל יסכים למינויו של המנכ"ל אלי יונס לתפקיד היו"ר. מהלך זה אינו טריוויאלי, שכן בבנק ישראל היו מעדיפים שיונס יעבור תקופת צינון של שנתיים, לפני שיתאפשר למנותו ליו"ר הבנק – כפי שדרש המפקח על הבנקים מדירקטוריון בנק לאומי, שביקש למנות ליו"ר את גליה מאור, כשזו פרשה מתפקידה כמנכ"לית בנק לאומי. בבנק ישראל נשענו אז על החוק הקובע כי בבנק ללא גרעין שליטה, מנכ"ל יוצא יידרש לתקופת צינון של שנתיים, לפני שימונה ליו"ר הבנק. בניגוד לבנק לאומי, במזרחי טפחות קיים גרעין שליטה, כך שעל פניו יונס יוכל להתמנות לתפקיד היו"ר, אך בדירקטוריון הבנק חוששים שברוח החוק בנק ישראל יחליט שלא לאשר את מינויו של יונס.

יונס לא יסרב בשנית

טרם פרישתו של פרי מהבנק, גורמים בדירקטוריון הבנק הציעו ליונס את תפקיד היו"ר, אך הוא סירב, ככל הנראה מפאת כבודו של היו"ר המכהן. עזיבתו המפתיעה של פרי בחודש שעבר טרפה את הקלפים, ופתחה צוהר אפשרי למינויו של יונס.

מקורבים לדירקטוריון מעריכים כי לאחר דיונים עם בנק ישראל הם יוכלו להגיע להסדר עם המפקח על הבנקים, שיאפשר את מינויו של יונס. ייתכן שהמהלך יצריך חוות דעת משפטיות, שיתמכו באפשרות למנות את המנכ"ל המכהן לתפקיד היו"ר באופן מיידי או לאחר תקופת צינון קצרה משנתיים, אך יש הגורסים כי הדירקטוריון יצליח להגיע להבנות עם בנק ישראל גם בלעדיהן.

על פי הערכות בשוק, אם יונס ימונה לתפקיד היו"ר, תפקיד מנכ"ל הבנק יינתן לשמעון גל, ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים. מועמד אחר לתפקיד המנכ"ל הוא שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח לשעבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות