אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיקת החובות עשויה לממן את פרישת עובדי חברת החשמל צילום: עמית שעל

מחיקת החובות עשויה לממן את פרישת עובדי חברת החשמל

הבדיקה של האוצר נערכת לאור התקדמות המגעים בין ועד העובדים, האוצר והנהלת החברה לקראת רפורמה מקיפה בחברה, שעתידה לצאת לפועל כבר בשנה הבאה

14.11.2012, 08:20 | ליאור גוטמן

משרד האוצר בוחן בימים האחרונים אפשרות למחוק את חובות חברת החשמל בתמורה להגדלת ההתחייבויות האקטואריות של החברה עבור 2,000 עובדיה שמיועדים לפרוש, כך נודע ל"כלכליסט". הבדיקה נערכת לאור התקדמות המגעים בין וועד העובדים, האוצר והנהלת החברה לקראת רפורמה מקיפה בחברה, שעתידה לצאת לפועל - כך על פי הצהרות האוצר - כבר בשנה הבאה.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר ועד העובדים דוד (מיקו) צרפתי כבר הודיע שעניין הפנסיה מהווה עבורו סעיף של "ייהרג ובל יעבור", ואילו האוצר רואה במחיקת החוב הזדמנות היסטורית לשפות את עובדי החברה ולהשיק רשמית את השינוי הארגוני.

אתמול הודיע האוצר שהוא שוקל למחוק לחברה חובות של כ־6 מיליארד שקל. כפי שפורסם ב"כלכליסט", חברת החשמל לא מסוגלת לפרוע את חובותיה עבורן היא משלמת לאוצר ריבית בהיקף של כ־100 מיליון שקל בשנה.

מיקו צרפתי יו"ר ועד חברת החשמל, צילום: תומי הרפז מיקו צרפתי יו"ר ועד חברת החשמל | צילום: תומי הרפז מיקו צרפתי יו"ר ועד חברת החשמל, צילום: תומי הרפז

כיצד יתבצע המהלך בפועל? מחיקת חובות חברת החשמל תקטין באחת את התחייבויות החברה, אך תוסיף 6 מיליארד שקל לסעיף התחייבויות בגין סיום העסקה, כך שבפועל כסף יעבור מסעיף לסעיף מבלי לשנות את המאזן.

דירקטוריון החברה דחה בשנית את הכוונה לקיים דיון בסיבות לפער התזרימי. הסיבה לדחייה: החברה קיבלה לידיה חוות דעת משפטית מטעם משרד עורכי הדין הרצוג־פוקס־נאמן, שמייצג את החברה, לפיה יש לתת למבוקרים זכות לתגובה ראויה. לדברי יו"ר החברה, יפתח רון טל "כיו"ר הדירקטוריון אני חייב לשמור על זכויות המבוקרים. אם קיים ספק כי זכויותיהם יפגעו, לא אתן לזה יד וחקר האמת ימוצה עד תום".

מנכ"ל חברת החשמל גליקמן תקף את העיתונות שלא מספרת לציבור שמחירי החשמל בישראל הם מהנמוכים בעולם. "כל חברה אחרת לא הייתה מספקת חשמל במציאות בה 80% מהעלויות מיוחסות למחירי הדלקים ו־10%־15% מיוחסים לעלויות שכר. הציבור התרגל לטוב אבל חברת החשמל נקלעה לבעיית תזרים מזומנים. העיתונות והתקשורת הציגו את חברת החשמל כאילו גנבנו מיליארד וחצי שקל מהציבור. הגז מתמר אמור להקדים בחודש, הגז מים תטיס אמור לעלות בהיקף ההזרמה. ומה יקרה אם אלו לא יקרו? שוב הציבור יגיד שגנבנו ממנו?", אמר גליקמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות