אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מס נוטלה" שמקדמת צרפת מעורר סערה בינלאומית צילום: אי פי אי

"מס נוטלה" שמקדמת צרפת מעורר סערה בינלאומית

במלזיה, מיצרניות שמן הדקלים הגדולות בעולם, זועמים על יוזמת ממשלת צרפת להעלות ב־300% את המס על מוצרי מזון שמכילים שמן זה, העשיר בשומן רווי

14.11.2012, 12:27 | סוכנויות הידיעות

יוזמת "מס נוטלה" שמובילה ממשלת צרפת הפכה בימים האחרונים לזירת התנגשות בינלאומית. הממשלה בפריז מבקשת להעלות ב־300% את המס על מוצרי מזון המכילים שמן דקלים, מאחר שהוא עשיר בשומן רווי ונחשב לגורם מרכזי להשמנת יתר ומחלות לב. הסנאטור איב דודינייה, יוזם ההצעה, שואף להגדיל את הכנסות המדינה ממסים במקביל לצמצום הצריכה של השמן הבעייתי.  

קראו עוד בכלכליסט

המהלך גרר שלשום תגובה זועמת מצד התאחדות יצרני שמן הדקלים של מלזיה, היצרנית השנייה בגודלה בעולם של שמן זה אחרי אינדונזיה. המלזים גינו את היוזמה הצרפתית - שזכתה לכינוי "מס נוטלה" על שם המוצר הפופולרי ביותר שמכיל את הרכיב הזה - וטענו כי היא מבוססת על טענות שקריות בדבר השפעתו השלילית של שמן הדקלים על הבריאות.

כמו כן נטען שם כי היוזמה מכוונת נגד מלזיה, לאור טענות שתהליך הייצור פוגע באיכות הסביבה והיא תפגע בכלכלה של המדינה. בהודעה נכתב כי הבעיות הבריאותיות של הצרפתים נובעות משומנים רוויים שמקורם בבשר, בחלב, בגבינה ובחמאה.

צריכת שמן הדקלים בצרפת עומדת על 2 ק"ג לנפש בשנה, צילום: בלומברג צריכת שמן הדקלים בצרפת עומדת על 2 ק"ג לנפש בשנה | צילום: בלומברג צריכת שמן הדקלים בצרפת עומדת על 2 ק"ג לנפש בשנה, צילום: בלומברג

אם ההצעה תתקבל, צנצנת של נוטלה תתייקר בצרפת ב־6 סנט, והדבר יגרור גם שורת התייקרויות בייחוד במוצרי קונדיטוריה הנמכרים בבתי קפה, ובעיקר הקרפ הצרפתי. חברת פררו, יצרנית נוטלה שעבורה צרפת היא הצרכנית הגדולה ביותר של ממרח השוקולד, כבר הודיעה כי גם במקרה של העלאת המס לא תשנה את מתכון ממרח השוקולד הפופולרי, אך הוסיפה כי מדובר במהלך בלתי הוגן. ממרח נוטלה מכיל כ־20% שמן דקלים.

צרפת היא צרכנית הנוטלה הגדולה בעולם. ארגוני המזון בצרפת מדווחים כי צריכת שמן דקלים במדינה עומדת על 2 ק"ג לנפש לשנה, והכמות הכוללת שצורכת צרפת מדי שנה מגיעה ל־126 אלף טונות. נציגי הארגונים ציינו כי אם אכן מדובר במוצר מסוכן שיש לאסור את שימושו ולא להטיל עליו מסים, המהלך נראה תמוה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

39 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

37.
ל-5 ותומכיו, שמן דקלים הוא בריא ועוד איך, ממש כמו שמן קוקוס!
בכבישה קרה כמובן. זה שהוא לא בריא זה שקר של בעלי ממון שלא מספיק להם המיליארדים שהם משמנים בעוש! מה שכן, אני צריכה לבדוק אם יש אמת בטענה שנכרתים יערו גשם על מנת לשתול דקלים להפקת השמן. אם זה נכון זה חר מאוד, גםמזה אספקט חשוב ביותר לבריאות הכדור ולבריאותינו, בסופו של דבר.
אחת  |  15.11.12
36.
אם זה אמיתי כל הכבוד ליוזמה - שומרים על האזרחים שלא כמו פה
אם אכן זה אמיתי כל הכבוד לצרפתים ששומרים על האזרחים אם הם לא שומרים על עצמם הם ירוויחו מכל הכיוונים - הממשלה - פחות הוצאות בריאות יותר רווח ממיסים אזרחים בריאים יותר וגם ימצאו תחליף בריא יותר פה אם אתה טייקון לא בודקים אותך בציציות ולא משנה הרבה מה אתה מביא למשל - יבואנים מביאים אפטרשייב עם אישור ?! לא כל חברה יכולה ליבא זאת למרות שיש לה אישור ליבא א.ד.ט. ולשווקו - נחשו למי יש אישור ??????????????????
hawk , מרכז  |  14.11.12
לכל התגובות