אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרות בצרורות למימן: שחיקה בהכנסות גדות צילום: שאול גולן

צרות בצרורות למימן: שחיקה בהכנסות גדות

גדות מיכליות שבבעלות אמפל סבלה מירידה של 14% בהכנסות ברבעון השלישי ל־100 מיליון דולר, אבל רשמה עלייה של 38% ברווח התפעולי ל־2.9 מיליון דולר

15.11.2012, 09:18 | ניר צליק

על רקע הסערה שמתנהלת סביבה בתקופה האחרונה, פרסמה אתמול חברת האחזקות אמפל שבשליטת יוסי מימן את דו"חותיה לרבעון השלישי של 2012. החברה, שהגישה בקשה להקפת הליכים והגנה מפני נושים בארה"ב, רשמה ברבעון השלישי הפסד של 2.9 מיליון דולר והפסד של 221 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של השנה, שנבע ממחיקה של 260.4 מיליון דולר - מלוא יתרת האחזקה בחברת צינור הגז EMG.

קראו עוד בכלכליסט

את מחיקת הענק נאלצה אמפל החברה לבצע על אחזקתה ב־EMG, עקב ביטול הסכם אספקת הגז ממצרים לישראל בידי ממשלת מצרים. אמפל מוסיפה לטעון כי יש סיכוי טוב כי היא תזכה בתביעת פיצויים שהגישה נגד ממשלמת מצרים וחברת הגז הלאומית של מצרים.

גירעון של 143 מיליון דולר בהון העצמי

רק בתחילת השבוע הודיע מימן כי הוא מוותר על אמפל, והוא מעביר אותה לידיהם של מחזיקי האג"ח על רקע החוב הכבד שלו כלפיהם, בהיקף של 225 מיליון דולר, והקשיים להגיע עמם להסדר.

בהעברת החברה לשליטתם של הנושים, מימן ויתר למעשה על דרישתו היחידה לקבל הגנה מפני תביעות עתידיות, כאשר נכון לעכשיו, יכולים מחזיקי איגרות החוב לתבוע אותו אישית.

נקודה מעניינת שעולה מהדו"ח היא העברת רישום החוב לבעלי האג"ח מסעיף ההתחייבויות לטווח קצר במאזן, לסעיף "התחייבויות שעשויות להגיע לפשרה", על רקע הגשת הבקשה להקפאת הליכים. עוד עולה כי לחברה חובות נוספים של 3.5 מיליון דולר בהלוואות ושל כ־9.2 מיליון דולר לספקים.

נכון לתום הרבעון השלישי, נמצאת החברה בגירעון של 143.1 מיליון דולר בהון העצמי על רקע הפסדיה העצומים, כאשר בקופת המזומנים שלה נותר מיליון דולר בלבד. חובה של אמפל לבנק דיסקונט עמד, נכון לסוף הרבעון, על 58.9 מיליון דולר, זאת לאחר שדיסקונט משך את יתרת הפיקדון של אמפל בבנק, בהיקף 16.7 מיליון דולר.

לדיסקונט קיים שעבוד ראשון על מניות גדות מיכליות, החברה־הבת, כאשר אמפל חשפה לפני כמה חודשים הערכת שווי של 218 מיליון דולר לחברה. אולם הבנק החליט שלא להמתין להכנסת משקיע לחברה־הבת או להסדר חוב עם מחזיקי איגרות החוב והחליט לחלט את פיקדונה של אמפל.

 

התחייבויות של 230 מיליון דולר לגדות

חברת גדות מיכליות, שמהווה את הנכס המרכזי של אמפל, סיימה את הרבעון השלישי סיימה עם הכנסות של 100.1 מיליון דולר, ירידה של 14% לעומת הכנסות הרבעון המקביל אשתקד. למרות זאת, גדל הרווח התפעולי שלה ל־2.9 מיליון דולר ברבעון השלישי, לעומת 2.1 מיליון דולר ברבעון המקביל.

גדות עוסקת בארבעה תחומי פעילות עיקריים: שיווק ומכירת כימיקלים וחומרי גלם אחרים, מתן שירותי הובלה ימית של כימיקלים נוזליים בספינות צובר, מתן שירותי לוגיסטיקה לתעשיות הכימיקלים באירופה ומתן שירותים נלווים בתחום האחסון והשינוע של כימיקלים. את תשעת החודשים הראשונים של 2012 סיימה גדות מיכליות עם הכנסות של 311.1 מיליון דולר לעומת הכנסות 318.7 מיליון דולר בתקופה המקבילה. הרווח הנקי של גדות צמח ל־8.3 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של 2012 לעומת 5.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה. מהמאזן של גדות עולה כי לחברה נכסים בהיקף של 435 מיליון דולר, התחייבויות לטווח קצר של 125 מיליון דולר והתחייבויות לטווח ארוך של 104.5 מיליון דולר.

יוסי מימן, צילום: אוראל כהן יוסי מימן | צילום: אוראל כהן יוסי מימן, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות